Sinema

KARANTİNA DÖNEMİNDE HUZUR TADINDA FİLMLER

KARANTİNA DÖNEMİNDE İZLENEBİLECEK FİLMLER

Güzel vakit geçirmek adına; film önerileri, en iyi filmler, izlenilmesi gereken filmler, karantina zamanı izlenilecek filmler tadında birçok film listesi tuttuğunuz bu dönemde size 1-2 gününüzü rahat geçirtecek 5 güzel film önerdim. İçlerinden 1-2 tanesini izlemiş olsanız dahi en azından 1 günlük kurtarıcınız olabileceğimi sanıyorum. Beğenilecek filmler olduklarına inanıyor ve şimdiden iyi seyirler diliyorum.

12 KIZGIN ADAM / 12 ANGRY MAN

Kült bir film önerisiyle başlamayı tercih ettim.

IMDB Puanı: 8,9

1957 ABD yapımı olan filmin yönetmeni Sidney Lumet

Filmin Hikayesinden kısaca bahsedecek olursak;
Bir kişinin suçlu olup olmadığına karar verilmesi için 12 jürinin ortak kararı gerekmekte.

Suçla ilgili deliller göz önüne alındığında 11 jüri suçlu olduğuna mutlak karar kılarken, 1 jüri şahsın suçsuz olduğunu iddia eder ve asıl hikaye bu durumdan sonra başlar.
11 kişi mi 1 kişiyi ikna edecek yoksa 1 kişi mi 11 kişiyi?

Siyah-Beyaz ve tek bir odada geçen bu klasik filmi izlemediyseniz, şu anda vakit ayırmak için mükemmel bir zamanlama olacaktır.

SE7EN / SEVEN ( 7 )

Yine klasik diyebileceğimiz ve herkesin izlemiş olması gerektiğini düşündüğüm bir filmle devam ediyorum.

IMDB Puanı: 8,6

1995 Hollywood yapımı olan bu filmin yönetmeni David Fincher

Başrollerde ise Brad Pitt, Morgan Freeman ve Kevin Spacey

Filmin Konusuna izlemeden baktığımızda aslında anlattığının bir seri katil ve polis arasında geçen olaylar gibi bakılıyor. Filmin içerisine ve asıl anlattığı olaylara odaklandığınızda ise size aslında çok derin bir hikayeden söz ettiğini anlıyorsunuz.

İncil’de geçen 7 büyük günah mantığı üzerinden cinayetler işleyen bir seri katilin, dedektif polisler tarafından yakalanmaya çalışması olarak başlayan film, katilin kendi teslim olmasından sonra alengirli bir hal almaya başlıyor.

Polisiye ve Gerilim türlerine de hayranlık besliyorsanız izlemek için vakit kaybetmemenizi öneririm.

GÜNEŞİN OĞLU

Türk filmleri arasında bence standardın ötesine geçme isteği uyandıran bir film. Klasik Türk Filmi diyemeyeceğiniz tarzda bir hikayesi var.

IMDB Puanı: 7,1

2008 yapımı olan bu filmin yönetmenliğini Onur Ünlü yapmakta. Başrolde ise usta oyuncu Haluk Bilginer ve Özgü Namal bulunurken, Köksal Engür, Hümeyra Akbay gibi usta isimler eşlik ediyor.

Filmin Konusuna bakacak olursak;
Tarihte çok nadir yaşanan bir güneş tutulması olayı gerçekleşecek ve hikayenin başlangıcında bu mucizeyi izlemek için bekleyen Fikri Şemsigil, bu tutulmada bir mucize yaşıyor ve Güneşin Oğlu oluyor. Güneşin Oğlu olmak da ne diyecek olursanız, ruhu çevresindeki insanların bedenlerinde gezmeye başlıyor.
Hikaye fantastik yapısının yanı sıra komedi ve dramı da çok güzel harmanlayarak bizlere sunuyor.
Hele bir de oyuncu kadrosu çok başarılı olunca şöyle tek atımlık ama tatlı bir kurşun vakti ayırarak, filmsel bir lezzeti tadabilirsiniz.

The Platform / El Hoyo

Biraz da popüler kültür nebzesinden size bir şeyler sunmak gerektiğini düşündüğümden illa ki kulağınıza bir yerden çalınmış olan bu filmi tavsiye edeceğim.

IMDB Puanı: 7,0

2019 İspanya yapımı olan bu filmin yönetmenliğini Galder Gaztelu-Urrutia yapıyor. Aslında kısa filmleriyle ünlü olan yönetmenin de ilk uzun metrajlı filmi. Başroldeki isim Ivan Massegue.

Bilim Kurgu, Korku ve Gerilim türündeki bu film için özellikle söylemek istediğim midesi kaldırmayacak olan izleyiciler o sahnelerde gözlerini kapatmak pahasına filmi izlesinler.

Hikayenin içerisinde anlatmak istediklerini o kadar derin anlamlara sürükleyebiliyorsunuz ki, film bittikten sonra aklınızın odalarında hala çözümleme evresi devam ediyor.

Konusundan bahsedecek olursak ki kısaca bahsetmek pek mümkün değil;
Olaylar, her katında yalnızca 2 kişinin bulunduğu, ortasında bir asansör boşluğu olan ve her katın numaralandığı bir hücre sisteminde yaşanıyor. Platform sistemine ise ya ceza olarak sokuluyorsunuz ya da kendi isteğinizle sisteme dahil ediliyorsunuz.
Bu sistem içerisinde yaşanan olay ise en üst kattan alt katlara doğru ilerleyen ve üzerinde özenle hazırlanmış, aslında her kata yetecek kadar yiyecek var. Ancak insanların aç gözlülüğü ve doyumsuzluğu, kendinden alt sınıfları asla düşünmediği gibi durumlardan dolayı, her katta nasıl bir yaşam mücadelesi verildiğini anlatıyor.

Filmi izlenir kılan durum ise aslında görsel şölen veya mükemmel oyunculuklar değil, anlattığı konu.

Gözlerinizi 1 saniye bile ayırmadan izleyebileceğinizin garantisini veremem ama filmin konusundan bir aydınlanma yaşayacak olmanız kaçınılmaz.

THE MAN FROM EARTH / DÜNYALI

Bu filmi de öyle film tutkunu olmayan insanların pek karşısına çıkmayacak ama izlerseniz bakış açınıza çok farklı perspektifler katacak olduğu için önermekten kendimi alıkoyamadım.

IMDB Puanı: 7,9

2007 ABD yapımı olan filmin yönetmeni Richard Schenkman. Başrolde ise David Lee Smith var.

Filmin Konusunu basitçe anlatacak olursak,

John Oldman isimli Üniversitede tarih profesörü olan başrolümüz, bir anda istifa ediyor ve iş arkadaşları bu zamansız istifanın sebebini öğrenmek için John’un evine geliyorlar.

Aslında suskun olan John’ın misafirlerine bir hikaye anlatmaya karar vermesiyle filme de hareket kazandırmaya başlamıştır. Filmi hızlıca anlamanızı sağlamak yerine hikayelerde sürüklenip, filmin sonunda birlikte izlediğiniz biri varsa ona ya da tek başınıza izleyecekseniz kendinize “Yani şimdi John aslında kim?” sorusunu soracak olmanız kaçınılmaz.

Filmin aynı zamanda Rhode Island Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Film” dalında Birincilik Ödülü ve “En iyi Senaryo” dalında Büyük Ödül kazanmış olduğunu belirteyim ki filmin içinin boş olacağı şüphesine kapılmayın.
Eğer ben eski tip filmleri pek sevmiyorum bu bana pek gitmez diyorsanız da filmin devam filmi niteliğinde 2017 yapımı The Man From Earth : Holocene filmini muadili olarak önerebilirim. Aynı tadı vermiyor ama o da azıcık tatlı sayılır.

Bu güzel vakit geçirme tadındaki, tatsız karantina döneminde içinizi dinginleyip rahatlamanızı sağlayacağına şüphe duymuyorum.

Dünya genelini sarıp sarmalayana coronavirüs belası yüzünden evlere tıkıldık ve karantina döneminde yapılacaklar listesi tutmaktan yavaş yavaş gına geldi diye düşünüyorum. O yüzden sizlere böyle güzel bir film listesi hazırladım. Önerebileceğim çok daha farklı boyutta film listeleri oluşturacağım ama şu anda karantina döneminde izlenecek filmler diye bir arayış içerisindeyseniz ufak bir yardımı dokunacağına eminim. Şuraya da ekstra youtube da vakit geçirmek isterseniz kendi reklamımı yapmış olayım
https://www.youtube.com/channel/UCiD7Nmz-ekxnfUfYLMtfv-Q

Share:

Bir Cevap Yazın