Sinema

5 KARANTİNA KORKU FİLMİ

5 psikolojik gerilim korku

PSİKOLOJİNİZLE OYNAMASI MUHTEMEL AMA HALİNİZE DE ŞÜKREDECEĞİNİZ 5 KORKU FİLMİ

Korku Filmi, denildiğinde, psikolojik gerilim ve izlerken başınızı çevirmek isteyeceğiniz filmler aklınıza gelir. Burada önerdiğim 5 korku filmi, sizleri biraz rahatsız etmesi gerektiğini düşünerek hazırlandı.
Korku Filmi konusunda daha fazla talep olursa eğer bunlar gibi çok film var elimde, birçoğunu ben bile 2. Kez izlemeye cesaret edemedim hani bunu da bilin istedim ama korku filmi konusunda asıl bilmenizi istediğim kısım şu, bu filmleri iğrenç diye adlandırırken, çekim amacının bu olduğunu unutmamanız. Yani listemdeki bu tarz korku filmi konularının amacı zaten iğrenç olsun diye çekmek, olayı bu 🙂

İzlemenize, sizi asla kimsenin zorlamasına izin vermemeniz konusunda uyaracağım bir film listesi olduğunu belirteyim. Karantina döneminde izlenecek filmler listemizin aksine bu liste karantina döneminde evde izlerseniz muhtemelen halinize şükredeceğiniz filmler diye bir başlığa sahip olmalıydı. Filmler birbirinden psikolojik bunalımlı birbirinden iğrenç görselli ama bunun da bir tarz olduğunu ve ne kadar iğreniyorsanız, ne kadar izlerken rahatsız oluyorsanız, filmin o kadar başarılı olduğunu unutmayın. Bu tarzın da severleri olduğunu adım gibi biliyorum ve siz çok garip insanlarsınız, teşekkürler 🙂

İNSAN KIRKAYAK / THE HUMAN CENTİPEDE

IMDB: 4,4

2009 yapımı olan film korku ve gerilim filmidir.

Filmin hikayesine gelecek olursak, Antogonist Dr. Heitir 3 turisti kaçırıyor ve bu turistler üzerinde deneysel bir çalışma gerçekleştiriyor. Bu deneysel çalışma da 3 insanı birbirine ağız ve anüs yoluyla bağlayarak bir kırkayağa çevirmek.

Bağlantı noktalarına baktığınızda bile nasıl yani dedirtecek olan bu filmin sahneleri biraz midenizi ve zihninizi kaldırabilir.

Yönetmenliğini Tom Six’in yaptığı bu korku ve gerilim filminin hikayesini üretirken esinlendiği olayları Nazilerin Yahudi toplama kampında yaptığı deneyleri ve çocuk tecavüzcüleri gibi kabul edilemez suçlulara yapılması gerektiğini düşündüğü dehşet verici bir fikir olarak yaratmıştır.

Filmi izlerken mümkünse atıştırmalık tercih etmemelisiniz 🙂

BİR SIRP FİLMİ / A SERBİAN FİLM / SIRPSKİ

IMDB: 5,1

Eğer sinema filmleri konusu, sohbet malzemeniz ise illa ki kulağına bir yerlerde çalınmış olan bu midenizin kesinlikle kaldırmayacağını düşündüğüm ve eğer mideniz kaldırıyorsa acil psikolojik desteğe  ihtiyacınız olduğunu belirtmekten çekinmeyeceğim filmdir kendileri.

2010 yılında yayınlanan Korku, Gizem ve Gerilim filminin yönetmeni Srdjan Spasojevic.

Filmin yazarı ise Aleksandar Radivojevic ve Srdjan Spasojevic.

Filmi izlerken bu isimleri düşünüp, canım kardeşim siz böyle bir filmi neden yazdınız, hadi yazdınız neden çektiniz, tamam siz yazıp çektiniz bunu neden ben oturup sonuna kadar izleyebildim diye sorgulamanız gereken filmin konusuna gelecek olursak;

Milos isimli emekli bir porno oyuncusunun son filmi olarak bir sanat filminde oynamayı kabul etmesi üzerine başlayan hikayemiz, ilerleyen zamanda aslında filmin çocuk istismarı, pedofili, nekrofili ve gerçek insan ölümlerini konu alan bir film olduğuna şahit olmasıyla hikaye şekilleniyor.

Filmin sahneleri bazen o kadar bakmak istemeyeceğiniz kadar kötü ki, hakikaten bu olayların gerçekte var olma ihtimalini düşünmek bile tüylerinizi ürpertiyor.

Tabi bu filmi izlerken atıştırmalık bir şeyler seçmeniz, tahminen 5-10 dakika içerisinde yiyeceğe saygınızdan köşeye kaldırmanızla sonuçlanacaktır 🙂

SALO YA DA SODOM’UN 120 GÜNÜ / SALO O LE 120 GIORNATE Dİ SODOMA

IMDB: 5,9

1975 Yapımı olan bu İtalyan-Fransız ortak yapım filmin yönetmenliğini Pier Paolo Pasoloni yaptı.

Filmde anlatılan hikayesi 1944 yılında Nazi Almanya’sının, İtalya’nın Kuzeyinde kurduğu kısa ömürlü bir kukla devlet olan SALO CUMHURİYETİ’nde geçiyor. 9 kız ve 9 erkek tutsağı bir şatoya kapatıp bunların yanına da 4 tane yaşlı fahişe yerleştiriyorlar ve üzerlerinde fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddet/işkence uyguluyorlar.

Diğer filmlere nazaran bu daha seksist gibi görünse de filmin esas amacının izleyicide iğrenme duygusu yaratmak olduğu çok açık ama kafalarda asıl soru işareti yaratacak ve hak verdirecek olan kısım da şu oluyor; Nazi Almanya’sı döneminde gerçekten bu ve bunun gibi olaylar yaşandı mı?

Bir çok film takipçisinin mutlaka haberdar olduğu ama izleme cüretinde bulunmadığını tahmin ettiğim filmlerden biri olan Salo ya da Sodom’un 120 Günü filmini sizlere yine ister izleyin isterseniz de izlemeyin şeklinde sunuyorum.

Bunda atıştırmalık konusunda uyarı yapmıyorum, hadi bakalım buyrun 🙂

HOSTEL / OTEL

IMDB: 5,9

2005 ABD yapımı olan filmin yönetmenlik koltuğunda Eli Roth oturmuş. Hatta film korku ve gerilim adına döneminde popüler olduğu için devam filmleri olarak Otel 2 ve Otel 3’ün de varlığından haberdarım. Umarım 4. Filmi de çekmeye niyetlendiler ama yayınlanmadı diye biliyorum.

Önerdiğim diğer filmlere kıyasla bu film Korku ve Gerilimin iğrendirme boyutuna diğerlerinden daha az dokunmuştur.

Filmin konusu: 2 genç sırt çantalarını alıp Avrupa seyahatine çıkıyor ve Slovak kasabasının dışında bir öğrenci pansiyonunda kalıyorlar malum çok para harcamadan daha çok yer gezmek için böyle bir yer seçiyorlar. Tabi Avrupa gezisi, gezelim görelim tadında 2 tane de kız bulalım şeklinde ilerliyor, otel desen zaten maddi durumu iyi olmayan çaresiz, Doğu Avrupalı kadınların bulunduğu bir yer. Sonrasında otelde başlarına gelmeyen kalmıyor şeklinde bir dizi şiddet olayını barındırıyor.

Bu film izlerken sizi korku ve gerilim adına biraz daha sarar ve çıtırdan izlettirir. Hatta sardı bu ya derseniz 2. ve 3. filme de bakmak isteyebilirsiniz.

Bu filmde atıştırmalık serbest, arada bir elinizde bırakmanız gerilim kaynaklı yaşanabilir ama zaten patlamış mısır dediğiniz film daha giriş sahnelerinde gezinirken biten bir şey olduğundan sorun etmiyorum 🙂

MEZARINA TÜKÜRECEĞİM / I SPIT ON YOUR GRAVE

IMDB: 6,3

2010 Yapımı yeniden uyarlama olan bu filmin yönetmeni Steven R. Monroe, filmin uyarlandığı film ise 1978 Yapımı Day Of The Women.

Filmin konusuna ufak bir göz atacak olursak;

Başrol oyuncumuz Sarah Butler (Jennifer Hills),  genç bir yazar olan kadını canlandırıyor. Yazısını tamamlamak ve toparlamak için tek başına müstakil ve sapa yerde bulunan eve geliyor. Buraya kadar her şey normalken, çevredeki sapkın ve çirkin karakterli birkaç erkek yalnız olduğunu anlayıp ona sahip olmak istiyorlar. Korkutmak ve çaresiz bırakıp istediklerini almak için evini basıyorlar sonrasında ise işler sarpa sarıyor, gece boyu tecavüz ve işkence halinde geçiyor. Sonrasında kız bir şekilde fırsatını bulup kaçıyor ve kendini yakınlardaki nehre atıyor. Elemanlar da öldüğüne inanıp cesedini aramakla dahi uğraşmıyorlar, nehir alır götürür diyorlar.

Sonrasında kadın intikam almak için toparlanıp, planını yapıp, geri dönüyor.

Diğer filmleri göz önüne aldığımızda bu biraz daha Korku ve Gerilimin tadını lezzetli sunabiliyor. Hem işin içerisinde bir de intikam olunca seve seve izlemeyi istiyorsunuz.

Filmin mantığı tutunca tabi yapımcılar durur mu 2. Ve 3. Filmi de çekiyorlar. Bana sorarsanız 1. Filmi severseniz hemen peşinden 2 ve 3’e geçmeyin. Arada biraz zaman boşluğu bırakıp sonrasında izlemeye devam edin derim. Çünkü aynı tadın değiştirilmiş versiyonları olduğu için peş peşe izlediğinizde bayma ihtimali yüksek.

Bu filmde her şey serbest, yiyin, için, rahat rahat izleyin. Tabi gerilim sırasında sağa sola dökmeyin ona da siz dikkat edersiniz 🙂

Share:

1 comment

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: