PopulerSanat

EN İYİ 5 NETFLİX DİZİSİ

En İyi 5 Netflix Dizisi

IMDB PUANINA GÖRE EN İYİ NETFLIX DİZİLERİ

En iyi Netflix Dizisi denince akla gelen ilk 5 dizi hepimiz için değişiklik gösteriyor olabilir. O yüzden En iyi Netflix Dizisi sıralamasını yapmak için yetkili merci olan IMDB’den biraz yardım istedik. Çünkü gerçekten en iyi Netflix Dizisi şudur diyebilmek adına ondan daha yetkili ve danışılacak başka bir platform gözettiğinizi sanmıyorum.

1. BLACK MIRROR

IMDB: 8,8

Black Mirror alışılagelmiş dizi mantığınızın dışında, her bölümü bir film tadında dizi keyfi sunmaktadır. Dizinin her bölümü ayrı bir olayı, ayrı bir yönetmenin bakış açısıyla, farklı oyuncular kullanılarak, farklı hikayeler üzerinden anlatılmıştır.

Ortak noktaları olan olay ise dizinin her farklı bölümü fütüristik bakış açısıyla geleceğe dair varsayımlar sunmaktadır.

Tabi dizinin farklı bölümlerinde yaşanan olaylar bazı noktalarda ortak noktalar gösteriyor. Hatta dizinin en beğendiğim yanı da izlediğiniz her bölümün yapboz parçası gibi belli bölümlerde ortak paydalarda buluşup size hikaye hakkında kesin çıkarımlarda bulunmanızı sağlayıp “hadi canım” deme hakkı tanıyor olması.

2. NARCOS

IMDB: 8,8

Narcos dizisi biyografi dizi diyebileceğimiz türde olup
Dünyanın bilinen en büyük uyuşturucu karteli olan Pablo Escobar’ın hayatını anlatmaktadır.

Her ne kadar dizide polisin Pablo Escobar’ı yakalama mücadelesinin ön planda tutulduğu düşünülse de asıl olayın Escobar’ın güç mücadelesi döneminde yaşadığı zorluklar olduğunu soluksuz şekilde izlerken anlayacaksınız.

Dizi her ne kadar illegal yollar ile hayal dahi edemeyeceğiniz kadar çok para kazanan bir uyuşturucu kartelini anlatıyor olsa da başarmak için yaptığı tüm o akıl oyunları ve gücü elinde başarıyla organize etmesi sizi takdir edip, hayranlık duymaya ikna etmeye yetiyor.

3. WHEN THEY SEE US

IMDB: 9,0

When They See Us dizisi Yaşanmış Olaylardan Uyarlanan bir biyografi dizidir. Central Park Beşlisi olarak dünya gündemince bilinen bu olayı tüm gerçekliğiyle gözler önüne seren çarpıcı bir polisiye/dram dizisi.

Hikayesinden bahsedecek olursak;
Trisha Meili isimli kadının Central Park’ta tecavüz edilip, kafasına aldığı sert darbeler ve yaralarla çırılçıplak ortada bırakılmıştır. Olaya tanıklık eden kimse yoktur. O sırada çok sayıda Siyahi Genç parkta eğlenmektedir ve eğlencenin dozunu kaçırıp parktan geçen insanlarla münakaşa hali darp ile sonuçlanmıştır. Polisin olay yerine gelmesiyle kaçan gençlerin yanı sıra yakalanan gençler olmuştur. Aynı zamanda Trisha Meili’nde çırılçıplak ve baygın bedenine ulaşan polis, oradaki gözaltına aldığı gençleri olayla ilişkili olabileceği mantığıyla sorgulamaya başlamıştır.

Gerçekleşen olayın konusu bu şekilde başlamıştır. Dizide işlenen ana hikaye ise önce göz altına alınan 3 gencin yanına 1 tanesinin daha eklenmesi ve sonradan eklenen gencin arkadaşıyla birlikte 5 siyahi genci gözaltında tutup, işlenen suçu üzerilerine yıkmak.

Filmin basit özetini yapacak olursak, Amerikan ırkçılığı, polis gücünün kötüye kullanılması ve sırf siyahi olduğu için suçlanmak isteyen suçsuz gençler.

4 bölümlük kısa bir dizi olsa da her bölümü film tadında ve derinden etkileyecek tarzdadır.

Unutmadan belirtmek istediğim olay ise dizi Netflix’te yayınlandıktan sonra savcı istifaları gibi bir çok sansasyonel olayı gün yüzüne çıkartarak, Amerika’da dönemsel bir sarsıntı yaşattı.

4. SHERLOCK HOLMES

IMDB: 9,1

Sherlock Holmes‘un eminim ki filmini izlemişsinizdir ya da hiç değilse bu İngiliz dedektifin adını günlük yaşantınızda da olsa duymuşsunuzdur.

Sherlock Holmes dizisi kitap uyarlaması bir dizidir. Dizinin Başrolü Benedict Camberbatch ve Martin Freeman’dır. Polisiye, Gizem ve Suç olaylarını konu alan dizi, her bölümünde bir gizemi aydınlatan bazen birkaç bölümde sorunları çözen bir dedektifin hikayesini anlatıyor.

Sherlock Holmes; Sosyopat, psikopat, narsist, duygusuz bir adam.
Yani ilk başlarda gördüğünüzde yapacağınız çıkarımlar bu yönde olacak.
Bu dedektiflik işlerinde yardımcısı olan eski askeri doktor olan Dr. John Watson ise Sherlock’un neredeyse tam zıttı bir karakter.
Sherlock’un alışılagelmişin çok dışında çalışan ve olayları mükemmel bir kıvrak zeka ile çözen kişiliği ve Dr. Watson’ın yardımlarıyla; gerek kendine gelen özel işler olsun gerekse polisin yardım istemesi ile olsun bir dizi gizemli olayı aydınlatıyorlar.

Dizinin yeni sezonlarının çıkıp çıkmama konusundaki belirsizliği dışında, izlemezseniz üzülürsünüz dedirtecek bir dizi olduğu kanaatindeyim.

5. BREAKING BAD

IMDB: 9,5

Breaking Bad 2008-2013 yılları arasında yayınlanan ve 5 bölüm süren bir dizidir. Bu şekilde anlatmak birazdan da öte fazla basit oldu.

Diziyle ilgili gerçekten araştırdıkça bulabileceğiniz çok farklı çıkarımlar, anlatılan hikayelerin alt hikayeleri, sizin öyle sandığınız ama aslında çok daha farklı olan o kadar çok durumla karşılaşıyorsunuz ki adeta dipsiz bir kuyu gibi bir dizi.

Diziyi kısaca gücümüz yettiğince açıklayacak olursak;
Kanser hastası bir kimya öğretmeni öleceğini düşünür ve zaten güzel de bir hayat yaşamıyor olduğu bıkkınlığındadır.
Polis olan eşinin kız kardeşinin kocasıyla ( Bacanak daha kolay olurdu sanırım) bir operasyona eşlik etmesiyle hayatını tamamıyla değiştirecek bir olay yaşar ve öğrencisi olan Jesse Pinkman’i uyuşturucu baskınında kaçarken görür.
Kendisi de kimyacı olan ve ölmeden önce ailesine güzel bir para bırakmak amacıyla uyuşturucu üretmeye karar veren Walter White, Jesse’ye giderek ona çok kaliteli uyuşturucu üretirse satıp satamayacağını sorar ve hakkında ansiklopediler yazılabileceğine inandığımız bu dizi serüveni bu şekilde yolculuğuna başlar.

İzlediğiniz kesinlikle pişman olmayacağınız ve her bölüm bitişinde bir sonraki bölümü seve isteye arzulayacağınız bir dizi tabi eğer suç, aksiyon ve illegal olaylara antipatiniz yoksa.

Share:

Bir Cevap Yazın