SanatSinemaTarih

Charlie Chaplin – “Modern Zamanlar”

Charlie Chaplin

Siyah-beyaz üstüne bir de sessiz film denildiğinde aklımızda ilk canlanan Charlie Chaplin ‘in Şarlo karakteridir.

TRT’de ne olduğunu bilmeden anlamsız bir şekilde oturup izlediğimiz, adını bilmediğimiz o karakter işte.Çocukluğumuzda ismini bilmeden izleyişimizin nedeni ise sessizliğindendir belki de. Büyüyüp de bakış açımızın gelişip, değiştiği, internet sağolsun her şeyin elimizde olduğu günlerdeyse artık merak edip öğrenmek daha da kolay hale geldi. Artık hem oynadığı karakteri hem de kim olduğunu biliyoruz. Çocuk zamanlarımızda anlamadan izlediğimiz hızlandırılmış karelerin arkasında aslında ne kadar çok şey anlatıldığını görmeye aslında öğrenmekle başlarız.

Filmlerinde canlandırdığı o naif, komik ve paspal tipin aslında ne kadar da hayatın içinden, hayatının içinden olduğunu hayatını okuduğumuzda anlarız. Sadece hayal ürünü gibi gelen o filmlerin sesi bile olmadan ne kadar çok mesaj verdiğini ise yaşamın gerçeklerini gördükçe, tarihi öğrendikçe görebiliriz ancak.

Belki de en bilindik filmidir Charlie Chaplin ‘in Asri Zamanlar’ı. Öyle ki o kadar iyi betimlemiştir ki makinelerin hayatımıza girişini, çalışma düzeni ve sömürüyü, izlerken düşünmeseniz bile hayatınızın bir anında gözünüzün önüne o sahnelerden birisi geliverir. Bizim için sadece 87 dakikalık bir film olmasına karşın içinde bir dönemi, büyük bir emeği barındırır.

Charlie Chaplin’in hayatına erişebileceğimiz o kadar çok kaynak var ki yazımda sadece bende etkisi çok “Asri Zamanlar” filmini dile getirmek istedim. Yine de biraz görsel fikrim de olsun derseniz Charlie Chaplin’in hayatının nasıl şekillendiğini biraz da olsa görebileceğiniz güzel bir yapım olarak, Robert Downey Jr. başrollü, 1992 yapımı “Chaplin” filmini önerebilirim.

Bu karantina günleri bitip de gerçek hayata döndüğümüzde bu siyah-beyaz filmlerde gördüklerimize benzer bir çok iz göreceğiz. Bu nedenle size önerim; Charlie Chaplin’in yapıtlarını bir de bu gözle izleyin.Artık aksiyon dolu ve sesli filmlerimiz o kadar çok ki sesi ve rengi olmayan bu filmlere yer bırakmıyoruz belki de hayatımızda. Sessiz de olsa hayattan çok fazla şey görüp öğrendiğimiz bu filmleri yabana atmayın derim.

Charlie Chaplin’in “Modern Times” filmini buradan izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Share:

Bir Cevap Yazın