BilimSağlık

Neden Solak ?

Solak olmak

Neden solak insanlar az bulunur , genelde spor dalların da sol elini veya ayağını kullanan insanlar daha iyi olabiliyorlar. Bunu kendimize sorarız , Şimdi ise bunun cevabını veriyoruz. Neden Solak?

Vücudumuz da hep bir taraf daha ağır basıyor .Mesela sol gözümüz veya sağ gözümüzden biri diğerinden daha iyi görüyor.

İnsanların yüzde 40’ın da sol kulak baskınken yüzde 30’unda sol göz, yüzde 20’sinde sol ayak, yüzde 10’unda ise sol el ağır basıyor.

Eskiden solaklığa dair olumsuz anlamlar yükleniyordu , Günümüz de hala da etkisi devam ediyor. Örnek olarak sol, ingilizce de left yani zayıf anlamına gelmektedir. Sağ el kullananlar ise right yani güçlü anlamı yükleniyordu. Solak olanlara Otis gözü ile bakılıyordu. El becerilerinin yetersiz olduğu düşünülüyordu.

Evrimsel olarak baktığımız da tek elimizi kullanmamız gayet mantıklı. Örnek olarak maymunlara baktığımız da duruma göre bedenlerinin kullanışını değiştirebiliyorlar.

Bu örneklerden yola çıkarak Sol veya sağ elin kullanılması genetiğe bağlıdır. Bilim adamları halen sol elin yüzde 10 luk kısımın hangi dna da olduklarını bulamadılar.

Peki solak olmanın bize yararı veya zararı var mı ?

Sol elini kullananlar bazı bakımlardan daha yetenekli iken bazı alanlarda da dezavantajları olabilir. Solaksanız beyniniz normalden farklı biçimde organizedir ve bu da size başkalarında olmayan yetenekler sunar.

Mesela , makas ,fermuar ve dolma kalem tutarken biraz zorlanabilirsiniz.

Buna ilişkin Daniel M. Abraham’ın Videosunu izlemenizi tavsiye ediyorum.

Teşekkür ederim.

Te Rongo

Share:

Bir Cevap Yazın