AlışverişYiyecek ve İçecek

Sıcak Şaraplı Puding Tarifi: Çok Kolay ve Leziz

Sıcak şaraplı puding

 Sıcak şaraplı puding tarifi uzman fırıncı Edd Kimber tarafından soğuk kış gecelerinin tatlısı olarak GBBO yarışmasında sunulmuş ve birinciliği kazanmıştır. Edd Kimber: “Bu tarifte mutfağımın favori dondurulmuş meyveleri var. Ben her zaman onları paketleyip derin dondurucuya yerleştiririm. Bu sayede yılın istediğiniz mevsiminde buzluktan çıkartıp keyifle yiyebilirsiniz. Sıcak şaraplı puding, yaz mevsiminin orman meyvelerinin sıcak ve lezzetli sıcak şarap ile karşımı ile oluşur. “

Sıcak şaraplı puding tarifini sizinle paylaşmadan önce belirtmem gerekir ki “puding” kelimesi literatürde ingilizceden dilimize geçerken tam anlamını taşıyamamıştır. Bu yüzden size sıcak şaraplı puding tatlısının bir puding olduğunu kanıtlayamam. Daha sonra bana düşman olmamanız için bu anektodu vermem gerektiğini hissettim.

Malzemeler:

 • Dondurulmuş orman meyveleri 600 gram
 • Pudra şekeri 75 gram
 • Yarım limon
 • Kırmızı Şarap 200mL (Shiraz yada Malbec aromalılar tercih edilmeli.)
 • 1 Yıldız anason
 • 1 Çubuk tarçın
 • 1 Dilim zencefil
 • 2 Karanfil
 • 2 Şerit Portakal kabuğu
 • Tost Ekmeği 10 dilim
 • İsteğe bağlı servisle taze krema

Sıcak Şaraplı Puding Hazırlanış:

1.Adım:

Meyveleri, limon ve şekeri tava içerisine birlikte karıştırılarak orta ateşte 5 dakika pişirilir. (Meyveler suyunu serbest bırakana kadar.) Daha sonra karışım bir süzgeçin içine dökülür ve 20 dakika kadar süzülüp meyve suyunun oluşması sağlanır.

2.Adım:

Oluşan meyve suyu, şarap, baharatlar ve portakal ile birlikte bir tencereye dökülür. 5 dakika kadar üzeri kapalı şekilde kaynatılır. Sonrasında 1 saat boyunca bekletilir ve aroma alması için demlenmesi sağlanır. Sonrasında süzülebilir.

3.Adım:

Pudingleri üzerini kapatabilecek kadar fazlalık bırakarak 6 kaseye streç film yerleştirilir. Kaselerin boyuna uyacak şekilde 5 santimetre uzunluğunda 6 disk ekmek kesebilmek için bir kalıp kullanılır. Kalan ekmeği kullanarak üzeri kapatabilmek için 6 adet 7 santimetre boyunda disk ve kabaca 4cm x 5cm boyutlarında kareler kesilir. En küçük silindirler meyve suyuna daldırıp ıslatılarak kaselerin dibine yerleştirilir aynı şekilde dikdörtgen parçalar için de aynı işlem gerçekleştirilir ama bu işlem bekleyerek yapılmalı çünkü parçaların birbirine yapışması zaman alabilir. Daha sonra kalan kısımlar kase ağzına kadar dolu olacak şekilde meyvelerle doldurulur her kaseye 1 yemek kaşığı meyve şurubundan eklenir. Son olarak daha büyük ekmek diskleri şurubun içine batırılır ve üzerine koyulur.

4.Adım:

Oluşan pudingler mühürlenmesi ve donması için bir tepsi içerisinde dizilir, ağırlık yapıp güvenli olması için üzerine başka bir tepsi kapatılarak özenle buzdolabına yerleştirilir. Bu ikinci tepsi pudinglerin mühürlenmesine yardımcı olacaktır. Buzlukta 6-8 saat bekletildikten sonra servise sunmaya hazır hale gelecektir.

5.Adım:

Puding servise hazır olduğu zaman tabak üzerine kapatılarak parçalanmadan tek parça halde kalabilmesi için dikkatli şekilde ters çevrilir.

Püf Nokta: Ekmeklerin ıslatılması ve birbirine yapışması tatlının yapım aşaması için en önemli konudur. Yeterli şurubu kullandığınızdan ve ekmeklerin birbirine yapıştığından emin olmalısınız.

Share:

Bir Cevap Yazın