AlışverişSağlıkYiyecek ve İçecek

Zencefil Yemenin Faydaları Düzenli Yenirse Katlanıyor

Zencefil yemenin faydaları

Zencefil yemenin faydaları en güzel şu şekilde özetlenebilir ki eğer günün birinde bir baharata bağımlı olacaksanız bu baharat kesinlikle zencefil olsun. Tabii ki yüzlerce hatta binlerce baharat var belki de hepsinin sağlık açısından farklı özellikleri var ama hiç biri zencefil kadar önemlileri kendisinde toplayamamıştır. Ve diğer beğenilmeyen yararlı baharatlardan kesinlikle tadı çok daha güzel.

Zencefilin içinde sizlere sağlıklı yaşam şartlarını sağlayan bileşiğin adı gingerol’dur. Bu madde bir anti-enflamatuar özelliğe sahiptir yani rahatlatıcı özelliği vardır ağrınızı hafifletir ve şişlikleri alır. Aynı zamanda doğal bir antioksidandır. İnsan bedeni içerisindeki zararlı maddelerin ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu sayede kanser riskini azaltır.

Yazımın devamında her gün zencefil yerseniz bedeninize olan faydalarını öğrenebilirsiniz. Bize göre içerisinde sizleri şaşırtacak bilgiler var.

1. Zencefil, Mide Reflüsünün Önüne Geçer

Midenizin hassas olması sonucunda yediğiniz herhangi bir besinden sonra mideniz asit üretebilir ve bu reflüye sebebiyet verebilir. Bazı insanlar buna alışkındır ve bazı zamanlar çok acı verici olabilir. Zencefil asit reflüsünü önler. Zencefil içerisindeki maddeler reflü ilaçlarında kullanılmaktadır. Bazı araştırmalar mide reflüsü olan kişiler ve olmayan kişilerin yedikleri yemek ya da içtikleri içecek içerisinde zencefil kullanıp kullanmadıklarının tahmin edilebildiğini göstermiştir.

2. Zencefil Tüm Bedende İltihap Oluşumunu Azaltmaktadır

İltihaplanma, yaralanmalarda ya da enfeksiyonlarda bedenin hastalıklı bölgeyi izole edebilmek için salgıladığı bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Ancak bedenin enfeksiyonu tanıyıp iyileşme sürecini başlatması pek iyi geçmez ve acı verir. Bazı çalışmalarda kronik enfeksiyon şartları altındaki kişilerin zencefil yemesi ile ilaç içerek enfeksiyonu tedavi etme oranının neredeyse aynı olduğu görülmüştür.

3. Zencefil, Kanser Riskini Minimize Eder

Zencefil, kanser hücreleri üzerindeki çalışmalarda sıklıkla kullanılan bir besindir. Araştırmalar göstermiştir ki bazı kanser hücrelerini zencefil kemoterapi ilaçlarından daha hızlı ve daha güvenli şekilde etkisiz hale getirebilmektedir. Bu inanılmaz bir haber, kemoterapinin sebep olduğu pek çok sağlık sorununu çözer. Zencefilin aynı zamanda kolon ve bağırsak iltihaplanmasını önlediği de görülmüştür. Bunlar insanın yüksek kanser riski bulunan bazı bölgelerdir.

4. Zencefil, Sindirim Sistemini Geliştirir

Zencefil midede asidin oluşturduğu reflüye tedavi olmakla kalmaz. Bağırsaklarınızdaki enfeksiyonları da tedavi eder. Zencefilin doğal antibiyotik olmasının bir parçası da zararlı bakterileri alt edebilmesidir. Zencefil ayrıca sindirim sistemi içerisinde iyi bir tükürük bezi uyarıcıdır. Bir böcek görüp mideniz bulandıysa, hamile olup sabah bulantısı yaşıyorsanız ya da herhangi bir yiyecek midenizin bulanmasına sebep olduysa zencefil size çok iyi gelecek.

5. Zencefil, Baş Ağrılarının Önüne Geçebilir ve Rahatlatır

Zencefilin anti-enflamatuar özellikleri aynı zamanda en çok yaşanan insan şikayeti olan baş ağrısının tedavisinde de kullanılmaktadır. Pek çok göz önünde bulunan ve baş ağrısı için kullanılan ilaç aslında anti-enflamatuardır. Zencefil de ağrı kesicilerle aynı sonucu verir doğal yöntemle, yan etkiler ve kimyasal formuller olmadan. Çalışmalar göstermiştir ki her gün düzenli şekilde zencefil yemek potansiyel baş ağrısını ve migreni hafifletmektedir.

6. Zencefil, Kilo Vermenizi Sağlar

Kilo vermeyi başarmak meziyetli bir durumdur. Beden, acil durumlar için kilo depolar ve bunu hiçbir zaman yakmayı tercih etmez. Diyet büyük rol oynar ama bazen fazla kilolarımızın suçlusu genlerimizdir. Kilo vermekte önemli olan şey vücudumuzla işbirliği içinde olmamızdır ve zencefil vücuda inanılmaz bir destek kaynağı sağlar. Düzenli olarak zencefil yemenin faydaları arasındaki bir diğer özellik metabolizmanın nasıl düzenli çalışmasını sağlayacağını bildiği içindir. Öncelikle diyeti bırakmalısınız. Çünkü diyet metabolizmanızı yavaşlatır ve diyeti bıraktığınız zaman metabolizmanız hızlanır ve tekrar kilo alırsınız. Günlük aldığınız zencefil dozu kilo vermenize yardımcı olacaktır.

7. Zencefil, Kas Ağrısını Alır

Bir diğer bilindik acı çeşidi ise kas ağrısıdır. Genellikle sebebi egzersiz yada ağır günlük çalışmalardır. Çalışmalar göstermektedir ki zencefil kas ağrısına iyi gelmektedir. Bununla birlikte kas ağrısı hızlı bir şekilde son bulmaz. Günlük olarak alınan zencefil, kronik kas ağrılarını azaltır ve hafifletir. Eğer kaslarınız ağrıyorsa iyileşme süresini kısaltabilir.

İşte bu sağlığa inanılmaz faydalı olayların hepsi günlük alınan zencefille sağlanabilir. Her zencefil yemediğimiz gün canımızı tehlikeye atmaktayız. Ve zencefil çiğ yada pişirilmiş, taze veya kurutulmuş şekilde de tüketilebilir. Tatlıyla birlikte ince dilimlerle servis edilebilir. Kızartmaya karıştırılabilir. Meyve salatası içerisine dilimlenebilir. Ve bitki çaylarına çok güzel bir aroma katabilir. Günlük olarak düzenli şekilde tüketilebilecek bir besindir.

http://hhdresearch.org/if-you-eat-ginger-every-day/9/

Share:

Bir Cevap Yazın