AlışverişSağlıkYiyecek ve İçecek

Akciğere İyi Gelen Sebzeler, Meyveler ve Diğer Besinler

Akciğerler solunum sisteminin temel elemanıdır. Solunum sisteminin başlıca elemanı olan akciğerler kendini temizleme özelliğine sahiptir. Ancak bazen kendini temizlemeyi başaramaz. Akciğerlerin temizlenmesine iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Akciğere iyi gelen besinler ya da akciğere iyi gelen bitkiler yazımıza geçmeden önce akciğerin vücudumuz için önemini belirtmek gerekir.

Akciğere Ne İyi Gelir?

Akciğerler solunum sisteminin en önemli organlarıdır. Akciğerler oksijeni diğer organlara iletmekle görevlidir. Akciğerler sayesinde nefes almaktayız. Bütün vücudumuza temiz oksijen sağlamakla görevlidirler. Akciğerler toz, kirli hava ve sigara gibi kirleticilerden olumsuz etkilenir. Fakat akciğerler kendi kendini temizleyebilmeleri sayesinde kendini yenilemektedir. Akciğerler üzerinde Silia olarak adlandırılan doku sayesinde üzerinde biriken zararlı maddeleri akciğerlerden dışarı atar. Bu doku işlevini kaybederse gıdalar ve şifalı bitkilerle akciğerin temizlenmesi sağlanmalıdır. Nedir bu akciğere iyi gelen bitkiler? Akciğerlerin temizlenmesinde etkili olan besinler nelerdir?

5e0ef6abbf21440b78ffea3b

Akciğere Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Zencefil

Zencefilin faydalarını anlattığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Faydaları saymakla bitmeyen zencefil birçok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar verebilmektedir. Zencefil iyi bir antioksidandır. Akciğerlerin temizlenmesi için zencefil çok büyük rolu olan bir bitkidir. Ciğerleri güçlendirir ve toksinlerden arındırır. Zencefili çay olarak, yemeklerinize ekleyerek ya da salatanıza rendeleyerek kullanabilirsiniz. Zencefil antihistaminik özellikleri ile alerjenleri  akciğerlerden uzaklaştırır. Ciğerlerdeki mukus, zararlı maddeler, toksinler gibi istenmeyen maddeleri söker. Zencefil aynı zamanda vücutta sıcaklığı sağlar ve bu yolla kişiyi terleterek toksin atımını sağlar.

Meyan Kökü

Meyan kökü vücut sağlığı için çok önemli bir konuma sahiptir. Çin’de tedavi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Meyan kökü akciğere çok faydalıdır. Meyan kökü akciğerleri temizler, öksürük, nefes darlığı ve balgam gibi sorunlarla savaşır. Ancak kullanımında aşırıya kaçılmamalıdır. Meyan kökü 3 bardaktan fazla tüketildiği durumda yüksek tansiyona sebep olmaktadır. Kronik veya ciddi rahatsızlığı olan kişiler meyan kökü kullanımı için doktoruna danışmalıdır.

Ekinezya

Ekinezya da akciğerin yenilenmesi ve sağlıklı olması için önemli bir bitkidir. Enfeksiyon hastalıklarının tedavisi için kullanılabilmektedir. Grip, soğuk algınlığı, akciğerlerin temizlenmesi, viral ve bakteriyel rahatsızlıklar gibi unsurlar için kullanılabilmektedir. Ekinezya bitkisinin kök, çiçek ve yaprakları tıp amaçlı kullanılmaktadır.

Andız Otu

Akciğer sağlığına büyük katkıda bulunan bitkilerden biri de andız otudur. Andız otu ayrıca bir antiseptik maddedir. Uzun yıllar boyunca tedavilerde kullanılmıştır. Astım, bronşit, tüberküloz gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Balgam ve iltihap tedavilerinde de kullanılmaktadır. Andız otu kullanımı fazla olursa kusma, mide spazmı ve ishal gibi durumlar oluşabilir. Hamilelerin de andız otu kullanması tavsiye edilmez.

Öksürük Otu

Balgam sökücü olarak kullanılmaktadır. Öksürük otu bir C vitamini deposudur. Öksürük otunu kızılderililer binlerce yıldır akciğer güçlendirmek için kullanıştır. Adı gibi öksürüğe, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara çözüm olarak içilebilmektedir. Kurutulmuş olarak satılmaktadır. Kurutulmuş otundan çayı demlenebilir.

Kekik

Uçucu yağlar bulunan bir diğer bitki ise kekiktir. Kekik içerisinde bulunan uçucu yağlar eterlidir. Eterli yağların kana karışma özellikleri bulunmaktadır. Bronş kaslarına yayılarak ağrıları ve kasılmaları çözer. Öksürüğe çözüm sağlar, bakteri oluşumunun önüne geçer. Göğüste bulunan tıkanıklıklar için kekik çok faydalıdır.

Okaliptüs

Okaliptüs, doğal antibiyotiklerdendir. Uçucu yağlar bulundurmaktadır. Uçucu yağlar, ciğer hastalıklarına karşı etkili bir savunma mekanizmasıdır. Okaliptüs içerisindeki yağlar, enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır. Akciğer tıkanıklıklarını açar. Damarlardaki kan akışının hızlanmasını sağlar. Şişlikleri azaltması sayesinde boğazlar pastil, şurup ve ilaçlara gerek kalmadan iyileşir. Bu ürünlerin ana maddeleri içerisinde okaliptüs de bulunmaktadır. Okaliptüs bulunan bitkisel ürünler ve yaprakları ile yapılan çayını içebilirsiniz. Sinüzit, bronşit, öksürük ve grip gibi şikayetleriniz varsa kesinlikle okaliptüs ile tedavi sağlayabilirsiniz.

Akciğere İyi Gelen Diğer Bitkiler

 • Ebegümeci
 • Sığır Kuyruğu Bitkisi
 • Keçiboynuzu
 • Adaçayı

Akciğere Hangi Sebzeler İyi Gelir?

Sarımsak

Sarımsak, tek başına bir sağlık savaşçısıdır. Sarımsak en güçlü antioksidanlardan biridir. Sarımsak içerisinde bulundurduğu alisin ile birlikte akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur. Akciğer üzerindeki mukusun temizlenmesi ve soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarının çözülmesi için alisin kimyasalı çok yararlıdır. Sarımsak tüketiminin pek çok yöntemi vardır. Günde 3 diş sarımsak yutmak, vücuda büyük direnç sağlar.

Lahana

Bilimsel çalışmalar lahananın tümörlerin yayılmasını engellediği göstermiştir. Lahana düzenli tüketilmesi şiddetle tavsiye edilen besinlerdendir. Lahana tam anlamıyla akciğerin yardımcılarındandır. İçerisinde vitamin, mineral ve antioksidan bulunmaktadır.

Arnavut Biberi

Özellikle sigaranın akciğerlerde bıraktığı DNA kırılmalarının önüne geçer. Arnavut biberi astıma, kronik bronşitin yayılmasına ve yerleşmesine karşı tavsiye edilen sebzelerdendir.

Havuç

Havuç akciğer sağlığı için önemli bir besindir. Özellikle içerisinde bulundurduğu A vitamini, Likopen ve C vitamini bakımından çok zengindir. Sarımsak gibi havuç da antioksidan özelliği ile birlikte pek çok organa fayda sağlar.

Ispanak

Düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen ıspanak C vitamini, B vitamini ve E vitamini bakımından zengindir. Ispanak aynı zamanda akciğerleri güçlendirerek akciğer hastalıklarının önüne geçebilmektedir.

Domates

Domates araştırmalar sonucunda akciğer kanserine karşı iyileştirici etkisi olduğu görüşmüştür. Akciğerlerde ve vücudun üzerinde iltihaplanmaların önlenmesini sağlamaktadır.

Akciğere İyi Gelen Diğer Sebzeler

 • Kabak
 • Brokoli
 • Fasulye
 • Renkli Dolmalık Biber

Akciğere Hangi Meyveler İyi Gelir?

Nar

Akciğere iyi gelen meyveler dendiği zaman akla ilk gelen meyve nardır. Nar akciğerlerde oluşan tümörlerin gelişiminin yavaşlamasında en etkili meyvedir. Bilimsel araştırmalar narın tümör gelişimini yavaşlattığını ispatlamıştır. Nar da bazı sebzeler gibi içerisinde antioksidanlar barındırır.

Elma

Belki günlük hayatta en çok tükettiğimiz meyve olan elma, C vitamini, E vitamini ve Flavonoid açısından çok zengindir. Bu maddeler akciğere yardımcı olmaktadır. Doktorlar en az 2 günde 1 elma yenmesini tavsiye etmektedir.

Portakal

Portakal içerisinde bulunan C vitamini ile tek başına başka besin gerekmeden tüm C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilmektedir. Ayrıca içerisinde yüksek oranda B6 vitamini Akciğerlerin oksijen transferinde rol oynar.

Üzüm

Kan dolaşımında rol oynayan alveollerin doğal kaynağı olarak üzüm gösterilebilir. Üzüm alerjik astıma çözüm olabilecek bir meyvedir. Alveollere destek amacı ile üzüm hastalıklardan korunmak için önemli bir besindir.

Yaban Mersini

Yaban Mersini de portakal gibi C vitamini deposudur. Akciğerler için C vitamini oldukça önemlidir. Akciğerlerin yeterince iyi çalışabilmesi için etken vitamin C vitaminidir.

Akciğere İyi Gelen Diğer Meyveler

 • Kırmızı ve siyah renkli meyveler
 • Kızılcık
 • Şeftali
 • Papaya

Hangi Kuru Yemişler Akciğere İyi Gelir?

 • Fındık
 • Badem
 • Fıstık
 • Ceviz
 • Kaju
Share:

Bir Cevap Yazın