SporTarih

Atatürk ve Karşıyaka

kskkafsinkaf

Atatürk ve Karşıyaka ayrılmaz bir bütündür. Türkiye’nin her karış toprağı Ata’mız için vazgeçilmez olsa da 35/5’un yeri bir başkadır onda. Cumhurbaşkanı olduktan sonra ilk ziyaretini Karşıyaka Spor Kulübü’ne yapması da bunu doğrular niteliktedir.

İzmir’in kurtuluşu 9 Eylül’den sonraki gün Gazi Mustafa Kemal bu şehirde bir karargah kurulmasını ister. 1912 yılında kurulan, Türklüğün kırmızısı ve İslam’ın yeşilini bayrağında gururla taşıyan Karşıyaka, kulüp yöneticilerinin, sporcularının ve halkının Milli Mücadele çabalarıyla Atatürk’ün takdirini kazanmıştır. Bunun üzerine Karargahın Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Sadi İplikçi’nin konağında kurulmasına karar verilir. Atatürk’ün yere serilen Yunan bayrağı’nı  “Bir Millet istiklalinin timsali olan bayrak çiğnenemez!” sözünü söyleyip, kaldırtması olayı da bu konakta yaşanmıştır.

Atatürk ve Karşıyaka ilişkisi, Mustafa Kemal Atatürk‘ün 13 Ekim 1925’te Cumhurbaşkanı olarak yaptığı ilk spor kulübü ziyaretinde daha da güçlenmiştir. Yalı’da bulunan kulüp binasının şeref defterine ”Karşıyaka Spor Kulübü‘nde karşı karşıya bulunduğum gençlik iftihara çok şayandır. Bu gençlik muvacehesinde istikbalin kuvvet-i saadeti ne bariz görülmektedir.” demiştir. 24 Haziran 1926’da yaptığı ziyarette ise İzmir Ligi’nde yabancı rakiplerden hiç gol yemeden şampiyon olan KSK’den ambleminde ay-yıldız’ı kullanmasını istemiştir.

Atatürk’ün 1937 yılında Afet İnan’a atıf yaparak söylediği meşhur sözler de Karşıyaka’da söylenmiştir. “… Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka ve kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.”

Atatürk ve Karşıyaka sevgisi karşılıklı olarak Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı günden bugüne artarak gelmiştir. 11 Ekim 1925’te Alsancak Kordon’daki evinin balkonunda otururken Karşıyaka’lı insanların tezahüratları üzerine İzmir’in Karşıyaka’lıları, sizleri muhabbet ile selamlarım. Ben bütün İzmir ve İzmir’lileri severim. Güzel İzmir’in temiz kalpli insanlarının da beni sevdiklerinden eminim. Yalnız bir rastlantı beni Karşıyaka’ya daha fazla bağlamıştır. Karşıyaka’lılar! Anam sizin sinenizde! Sizin topraklarınızda yatıyor. Karşıyaka’lılar, İzmir’i gördügüm gün öncelikle Karşıyaka’yı ve orada sizin topraklarınızda yatan anamın mezarını gördüm.” diyerek annesi Zübeyde Hanım’ı Karşıyaka halkına emanet etmiştir.

Her Karşıyaka’lının kalbinde Atatürk ve Bayrak sevgisi yatar ve bundan gurur duyar. Ben de bir Karşıyaka’lı olarak bundan her zaman gurur duyarım..

Share:

2 comments

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: