Tarih

Berat Kandili

cami gece ışık şehir

Berat Kandili 2020’nin üçüncü kandili olarak merakla bekleniyordu ve tüm İslam Alemine hayırlı olması dileğiyle. Şubat ayında Regaib, Mart ayında ise Miraç Kandili’ni idrak eden Müslümanlar, nisan ayında ise Berat Kandili heyecanı yaşıyor. Berat Kandili hakkında aklınıza gelen soruları sizler için cevapladık ve derledik.

cami gece ışık şehir

Berat Kandili Nedir?

Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir. Berat Gecesi İslam alemi için en hayırlı gecelerden biridir. Zira bu gece amel defteri yazılır. Peygamberimiz Hazreti Muhammed Berat Gecesinin önemini de vurgulamıştır.

Berat Kandili’nde Geçen Berat Ne Demek ?

Berat kelimesinin aslı ”Berâettir. Berat kelimesi; kurtulmak, beri olmak, suçlu olmamak anlamına gelmektedir. Berat ve beraet, beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak anlamlarındadır. Mü’minlerin bu gece günah yüklerinden kurtulup, ilâhî bağışa ermeleri umulduğu için, sözlük manasına uygun olarak “Berat Gecesi” denilmiştir. Bu gecenin Arapça’da dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı ”leyle-i beraa” (Berat Gecesi) olmakla birlikte ”leyle-i mübareke”, ”leyle-i rahmet” ve ”leyle-i sakk” isimleridir. Türkçe’de ise ‘şabanın ortasındaki gece’, ‘mübarek gece’, ‘rahmet gecesi’ ve ‘sak (belge) gecesi’ manalarına gelir.

cami gece ışık şehir
Istanbul Cami

Berat Kandili‘nin Anlam ve Önemi

Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlama şuurunu kazandırır.

Bu mübarek günün tüm İslam Alemi ve Rabbimizin hükmündeki tüm dünya alemine, huzur ve berekete getirmesini temenni ediyoruz.
Kur-an’ı Kerim’in dünyaya inişi gibi bu mübarek günün de tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirus‘ten kurtulmamıza bir vesile olmasını Rabbimizin nasip etmesini cani gönülden dileriz.

Dünya genelinde yaşanan bu sıkıntılı günler, umarız bilimin öncülüğünde en kısa zamanda bizi normal günlerimize geri döndürüp; normale geri döndüğümüzde de dünyevi hayatın çok ufak bir sorunla yok olabileceğini, bu yüzden de esas huzuru kendi benliğimizde bulmamız gerektiğini öğrenebilmiş olabilmemizi temenni ederiz.

Share:

Bir Cevap Yazın