Covid-19HaberSağlık

Koronavirüs Salgınıyla İlgili Gizemini Koruyan 9 Soru

güncel vaka sayısı

İşte Koronavirüs Salgınıyla İlgili Aklınızdaki Sorular

Koronavirüs Salgınıyla ilgili bir çok komplo teorisi bir çok bilimsel açıklama yapıldı. Çin’in Wuhan kentinde çıkıp çok geçmeden 2020’nin gelişiyle birlikte dünyayı sarsan felaketler arasında ilk sıraya oturan koronavirus epidemik salgını, tüm gündemimizin tam ortasına oturup asla oradan ayrılmayan bir problem olarak varlığını sürdürüyor. Tüm bunların yanı sıra da koronavirüs salgınıyla ilgili insanların kafasında soru işaretleri oluşması da kaçınılmaz bir durum.

Sürekli güncellenen vaka sayısı ve ölümle sonuçlanan hastalık durumlarının dünya geneli sonuçları neredeyse herkesin her gün ülkeler bazında dahi takip ettiği bir sayı çizelgesi halini almaya başladı.

Bu haberimizde sizlere Cevabı netleşmeyen veya kesin bir bilgi verilmeyen 9 soruyu listeledik. İşte sorularımız…

Soru 1 – VİRÜSE KAÇ KİŞİ YAKALANDI ?

Genellikle dünya genelinde bir salgın oluştuğunda akıllarda beliren ilk sorulardan birisi dünya genelini etkileyen bu koronavirüs salgınıyla ilgili vaka sayısı kaç kişi?

Devletlerin yapmış olduğu test sayısı bize sadece bilinebilecek kadar olan veriyi sağlarken, bu sayının yanı sıra test yaptırmamış ama hastalığı geçirmiş olanlar ve bunun yanında hastalık belirtilerini göstermeden hastalığı taşıyan kişiler de olduğunu göz önüne aldığımızda bu sayının net sonucunu hastalık tamamlansa dahi öğrenebilecek gibi görünmüyoruz.

Ancak bununla ilgili şu anda
Güncel vaka saysı: 1,577,779
Güncel ölüm sayısı: 93,673
Hastalıktan kurtulan kişi sayısı: 348,300

Soru 2 – Virüse Yakalanan Kişilerin Ölüm Oranı

Koronavirüs Salgınıyla ilgili virüse yakalanan kişilerin gerçek sayısına tam erişemediğimiz için, hastalığa yakalanan insanların ölüm oranını hesaplamak da biraz ucu açık ve tam gerçeği yansıtmayacak bir sonuç çıkaracaktır.

Bu yüzden hastalıkla ilgili belirlenen ölüm oranının yanı sıra, ölüm sebebiyle ilgili de bir çok Solunum Yetmezliği Vakasının da koronavirüs olarak adlandırılmamış olması durumunu da gözardı edemeyeceğimiz için bu sayıyı da hastalık sonlansa dahi bilmemiz neredeyse imkansız gibi görünüyor.

Soru 3 – Koronavirüs Salgınıyla İlgili Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs Salgınıyla ilgili belirtiler kuru öksürük ve yüksek ateş olarak belirtiliyordu ve hastalık şüphesi taşıyan vatandaşlar ilk olarak bu iki olguyu takip ediyor.

Ancak bazı hastalarda da ishal, baş ağrısı, koku-tat hissizliği ve boğaz ağrısı gibi belirtiler olduğu tespit edildi.

Sıklıkla rastlanmasa da bazı hastalarda da hapşırık ve burun akıntısı gibi belirtilerin de gözlemlenmesi bu kez iyice insanlığın kafasını karıştırmaya başladı.

En büyük kafa karıştıran olay da Çin’den gelen açıklama “Hastalık belirtisi göstermeden de hastalığı geçirenler var.” Daha ne olduk demeden herkes hasta olabilir ama hasta olduğunu bilmeyebilir ne demek?

Hal böyle olunca hangimiz korona olduk hangimiz soğuk algınlığıyız bilemiyoruz gibi görünüyor.

Soru 4 – Koronavirüs Salgınıyla İlgili Çocukların Rolü Nedir?

Hastalığın başlangıç döneminde yalnızca yaşlı ve kronik hastalıkları bulunan insanlarda ölümle karşılaşıldığı gibi bir açıklama bulunuyordu.
Gün geçtikçe görüldü ki genç diyebileceğimiz yaştaki insanların da ölüm oranı dikkat çekici seviyelere gelmeye başladı.

Ancak çocukların hastalıktaki rolü, süper taşıyıcı olarak belirlendi.
Tabi bu hastalığın başlangıç süreci için bu şekilde geçerlilik taşıyordu. Çocuk hastalardan da ölüm vakası yaşanmaya başlanınca ve tek taşıyıcı olarak çocuklar belirlenmemesi gerekiyor şeklinde açıklama yapıldı.
Bu da hastalıkta çocukların rolünün son durumu hakkında cevaplanamayan bir durum olarak kafalardaki soru işaretini sürdürmeye devam ediyor.

Soru 5 – Virüsün Kaynağı Ne?

Hastalığın yayılmaya başladığı dönemde yapılan açıklama, Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarındaki hayvanlardan yayıldığı yönündeydi. Sonrasında gerçekleştirilen ilk açıklama bu haycanın yarasa olduğu yönündeydi. Ancak ilerleyen günlerde kaynak taşıyıcının yarasa olmadığı açıklaması yapılınca, hastalığın tam olarak başlangıç noktası bilinemez bir hal aldı.

Bilinen vaka başlangıç noktası Yarasa olarak akıllarda yer etmeye devam ederken, kafalardaki şüphe oluşturan esas soru ise bu hastalığın laboratuvarda geliştirilip geliştirilmediği.

Bu konuyla ilgili yapılacak net açıklamadan daha çok hastalığın iyileşme ve insanların hastalıktan korunmasına odaklanıldığı için, hastalığın çıkış noktası yarasa olarak kabul edilip o şekilde varsayılmaya devam etti.

Soru 6 – Hava Sıcaklık Değişimi Virüsün Yayılımını Ortadan Kaldıracak mı?

Hastalıkla ilgili ilk yapılan açıklamaların, havaların ısınmasıyla birlikte hastalığın etkilerinin ortadan kalkacağı yönündeydi. Bu açıklama da insanlara kış aylarını atlatırsak bu beladan kurtulacağız gibi bir algı yarattı.

Sonrasında yapılan açıklamaların virüsün sıcaklıkla ilgili yok olma etkilerinin değişiklik göstermesi ve virüsün zamanla değişime uğruyor olması bu netleşebilecek durumu da akıllarda rafa kaldırmış oldu.

Yani “Havalar ısınırsa virüs ortadan kalkacak mı?” Sorusu havalar ısınmadan kesinleşeceğe benzemiyor. Eğer ki hastalık etkisi yaz ayında da sürerse, bir sonraki kışa kadar bu etki altında kalmaya devam mı edeceğiz?

İşte bu soru da tüm bilinmezliğiyle kafalardaki şüpheyi sürdürmeye devam ediyor.

Soru 7 – Hastalığın Etkileri Neden Kişiden Kişiye Göre Değişiyor?

Bilindiği üzere Covid-19 hastalığı kişiden kişiye göre etkilerini farklı gösteriyor. Bazı kişilerde ölümle sonuçlanırken bazı kişiler etkilerini göstermiyor bile. Bu durum hastalığın tam çözülememiş olmasıyla bağlantılı olduğu için hastalık tam olarak çözülmeden cevabı da bulunamayacak bir soru olarak kafalarda şüphe uyandırmaya devam edecek.

Soru 8 – Hastalığı Geçiren Biri Hastalığa Tekrar Yakalanacak Mı?

Genel olarak virüs kaynaklı hastalıklarda, insanlar hastalığa bir kez yakalanıp iyileştikten sonra hastalığa bağışıklık kazanıyor ve tekrar risk taşımıyor.

Ancak Koronavirüs hastalığının değişkenlik gösteren etkileri ve kişiden kişiye göre tepkime çeşitliliği, insanların aklına “Eğer 1 kere kurtulursam bir daha hasta olur muyum?” sorusunun yanıtı olmuyor.

Bunu sizlere basitçe aklınıza oturması için izah edecek olursak:
Hastalığı geçirip iyileşen birinin kanından alınan örnek ile hastalığa karşı bir savunma mekanizması yani virüsün tedavisi olan aşı üretilemedi. Yani bu demek oluyor ki herhangi bir insan bu hastalıktan iyileştiği zaman, hastalığın çözümü olacak cevabı, bilim insanlarına, herkeste etki edecek şekilde veremiyor.

Yani hastalık evrimleşmeyi ve etki çeşitliliğini sınırlandırmadığı sürece, hastalığın tedavisi için kesin bir çözüme ulaşamayacak gibi görünüyoruz.

Soru 9 – Koronavirüs Hastalığına Neden Olan Virüs Mutasyona/Değişime Uğrar mı?

Bilinen en net bilgi her virüsün değişime uğradığı ancak genetik kodlarında çok ciddi bir değişim sağlayamayacağı yönünde.
Genel kanı ise her virüsün zamanla sağladığı değişimin ölümcül etkilerinin azalarak kaybolması şeklinde ama bu da kesin bir bilgi değil.

Şu anda hastalığın tedavisi ile ilgili en büyük sorun da tam olarak bu durum. Hastalığı tedavi etmek denense dahi, değişimden dolayı kesin ve her insanda etkili olacak bir sonuca ulaşılamıyor.

Share:

Bir Cevap Yazın