Tarih

Dünyanın En Eski Yedi Harikası

Dünyanın eski yedi harikası

Dünyanın eski yedi Harikası,Bu harikalar’ın en başın da tabi ki Mısır da bulunan Keops piramidleri gelir. İşte Dünyanın yedi Harikası.

İşte Dünyanın eski yedi harikası

KEOPS PİRAMİDİ

Keops Piramidi

KEOPS piramidi; Her bir taş‘ın ağırlığı tamı tamına 1.5 ton olan bir yapıta toplam olarak, 2.300.000 tane kullanılmıştır.Nasıl yapıldığı , hangi matematik hesaplarla günü ölçüp , bazı astronomik olayların habercisi olduğunu ,Eskiden günümüze sağlam gelen tek yapı olduğunu biliyormuydunuz ?

Gize şehrin de bulunan bu piramid’in yanında ayrıca  Kefren ve Mikerinos  adlı 2 küçük piramid daha bulunmaktadır.

BABIL’in ASMA BAHÇELERI / IRAK

Babil’in asma bahçeleri

Babil asma bahçeleri eski dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilip günümüze kadar gelemeyen bir yapıdır.

Babil metinlerin de bu yerle ilgili kesin bir kanıt bulunamamıştır.

Bahçenin fiziksel varlığı ile ilgili arkeolojik olarak da henüz bir kanıt yoktur.

Efsaneye göre bahçe, Babil’in İmparatoru II. Nebukadnezar tarafından eşi Kraliçesi Amitis için özel olarak yapıldı. Kraliçesinin doğayı çok sevmesi ve onu istediği şekilde bulamaması nedeniyle, Irak’ın karasal ikliminde yemyeşil bahçeler üzerinde yükselen bir şehir kurmuştur.

Doğunun bahçeleri olan Babil’in Asma Bahçeleri’nin ve Babil şehrinin antik dünya da olağanüstü bir şehir olarak görülmesine ve dünya da cennet denicek kadar güzel bir yaptığı insanlar tarafından söylendi.

Babil’in Asma Bahçeleri’nin bahsedilen eşsiz bir mimarlık ve mühendisliktir. Su yukarıya doğru vidalar ve spiral makinelerin uyguladığı basınç yoluyla ve su kemerleri aracılığıyla çıkmaktadır. Asma bahçeler ahşap kirişlerle birbirlerine bağlanmıştır. Fakat bu kirişler yağmurla birlikle çürümediği gibi şişerek köklerdeki bitkilerin daha hızlı ve daha güçlü büyümesini sağlamaktadır.

ZEUS HEYKELI / Yunanistan

Zeus Heykeli

Zeus heykeli M.Ö 450 yılında olimpos şehrin de inşaa edilmiş ve Tanrı zeus’a adanmıştır.

Phidias adında ünlü heykeltıraş tarafından yaptırılmıştır.

Heykel tahta iskeletten yapılıp üzerine fildişi ve altın parçaları, değerli taşlar yerleştirilmiştir. 12 metre boyundaki heykelin sağ elinde Zafer Tanrıçası Nike, sol elinde güç ve hükümdarlık simgesi olan bir Kartal bulunmaktadır.

Oldukça etkileyici olarak betimlenen Zeus Heykeli ve Tapınağı milattan sonra 391 yılında kapatılmış; daha sonra da o zamanki adıyla Konstantinopolis olan İstanbul’a taşınmış ve burada 462 yılında çıkan bir yangında tamamen yok olmuştur. Heykele ait bulunan bazı parçalar Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

ZEUS Heykeli

RODOS HEYKELİ / YUNANITAN

Rodos Heykeli

Rodos heykeli , Antik Çağ’da Rodos şehrinin limana girişin de görülen devasal,Yunan Güneş Tanrısı Helios’un heykelidir.

M.Ö 305.yılında makedonyalı antigonitler ile yapılan 1 yıl süren savaş sonrası , barış’ın sağlanması ile 12 yıl da tamamlanan bu heykel ,Tanrılarına minnetarlıklarını göstermek için yapılmıştır.

Heykeli Lindoslu Khares yapmıştır.

Heykel M.Ö 225 -226 yılların da büyük bir depremle yıkılmış ve bir süre yan şekilde kalmıştır. Özgürlük heykelinin de bu eserden esinlenildiği söylenir.

ISKENDERIYE FENERI / MISIR

İskenderiye Feneri

İskenderiye feneri , Tarihte deniz fenerlerinin en yüksek olanı olan İskenderiye Feneri, günümüze kadar gelememiştir.

Batlamyus tarafından İskenderiye Limanı’nın karşısındaki Pharros Adası üzerine yaptırılmıştır.

135 metre uzunluğundaki fener saf beyaz mermerden yapılmıştır.

En tepesin de ki tunç ayna 70 kilometre uzaklıktan görülerek Akdeniz’deki gemilere rehberlik yapmıştır.

Fener’in yıkılma sebepleri, deprem ve fırtınalar sonucunda yıkılmıştır.

HALIKARNAS MOZALESI / TURKIYE

Halikarnas mozalesi

Halikarnas mozalesi,Kral Mausolos adına Kral’ın ölümünden sonra karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılmış olan mozole, bugün Bodrum olarak bildiğimiz Halikarnassos’ta yapılmıştır.

Dünyanın ilk mozole örneği olan Halikarnas Mozolesi, oldukça büyük boyutluydu. Boyu 55 metredir. Artemisia ve mozolenin tepesinde bulunan atlı araba parçaları hala Londra’da British Museum’de sergilenmektedir.

Piramit benzeri olduğundan Mısır mimarisi ve kolonlarıyla da Yunan mimarisine benzerlikler gösteriyor.

Bugün mozole alanı açık hava müzesi olarak ziyaret edilmektedir.

Mozale’nin önden görünüşü
MinyaTürk Görünüşü

ARTEMIS TAPINAGI / IZMIR

Artemis tapınağı

Artemis tapınağı,Tanrıça Artemis’e ithaf edilmiş Artemis Tapınağı, İzmir’in Selçuk ilçesinde ve Efes Ören Yeri’ne 4 kilometre kadar uzaklıkta bulunuyor.

Milattan önce 550 yılında inşa edildiği tahmin edilen tapınak, tamamen mermerden yapılmıştır fakat günümüze sadece birkaç mermer parçası kalmıştır.

Tapınağın yapımının yaklaşık 120 yıl sürdüğü söylenir. Yapımına başlatan kişi ise Lidya Kralı Kroisos’tur.

Sidon’lu Antipader tapınağı şöyle tarif etmiştir:

Mağrur Babil’in üstünde savaş arabaları için yol olan duvarını ve Alpheus’taki Zeus heykelini ve asma bahçeleri gördüm ve Güneşin kolosusunu ve yüksek piramitlerin devasa işçiliğini ve Mausolos’un engin mezarını; ama Artemis’in bulutlar üzerine kurulmuş evini gördüğümde diğer tüm harikalar parlaklıklarını kaybetti ve dedim ki “İşte! Olimpus’un dışında, Güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı. -Kaynak- Yunan anatolojisi.

Dünya’nın yeni 7 harikası bir sonra ki makalemiz de yer alıcaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

TeRongo

Share:

Bir Cevap Yazın