Covid-19HaberSağlık

31 İlde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

İçişleri Bakanlığının duyurusuna göre “10.04.2020 tarihi saat 24:00’dan 12.04.2020 tarihi saat 24:00’a kadar Büyükşehir statüsüne sahip 30 ilimizde ve Zonguldak il içersinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkması yasaklanmıştır.”.

Genelgede, COVID-19 salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma adına birçok tedbirin hayata geçirildiği hatırlatıldı.

Hangi İllerde Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi?

İçişleri Bakanlığının duyurusunda son dakika haberi olarak 31 ilde valiliklere gönderilen sokağa çıkma yasağı kapsamındaki iller : Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak yer almakta.

Sokağa Çıkma Yasağında Açık Olacak Yerler  Nereler?

İçişleri Bakanlığı, 31 şehirde (10.04.2020 saat 24:00 – 12.04:2020 saat 24:00) için uygulanan sokağa çıkma yasağını duyurdu. Tüm dünyayı saran ve ülkemizde artış gösteren vaka sayılarına alınan tedbirler kapsamında Ankara, İstanbul ve İzmir gibi Büyük Şehirlerin içinde bulunduğu 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı kapsamında açık olacak yerler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklandı. İşte haberin detayları

Fırın ve Eczaneler Açık Olacak Mı?

İçişleri Bakanlığı ve Süleyman Soylu tarafından 48 saat için 31 ilde geçerli sokağa çıkma yasağına ilişkin genelge valiliklere gönderildi. Gönderilen genelgede 31 ildeki fırın, unlu mamül, hastaneler, eczaneler ve ruhsatlı iş yerleri açık olacak. 30 Büyükşehir ve Zonguldak ‘ta faaliyet gösteren sağlık ürünleri ve tıbbi malzeme üretimi yapan iş yerleri sokağa çıkma yasağına dahil edilmeyecek.

PTT, Kargo ve Su Dağıtım Şirketleri Açık Olacak

İçişleri Bakanlığı ve Süleyman Soylu tarafından hafta sonu için geçerli sokağa çıkma yasağı kapsamında 30 Büyükşehir ve Zonguldak ‘ta PTT, kargo, su dağıtım şirketleri, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan yerler açık olacak. Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtılmasında sorumlu olan vatandaşlarımız aynı şekilde yasağın dışında tutulacak.

Kan ve Plazma Bağışı Randevusu Olanlar Yasağın Dışında Tutuldu

Kızılay kapsamında kan ve plazma bağışı için randevusu olan vatandaşlar, 31 ilde geçerli sokağa çıkma yasağının dışında tutuldu. Öte yandan elektrik, su, doğalgaz ve telekomünikasyon gibi kesintiye uğramaması gereken yerlerin işleyişi sürdürmesi ve arızaları giderebilmesi için görev alan bireyler yasağın dışında yer alıyor.

Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşları Yasağa Dahil Değil

Sağlık kurumları, eczaneler, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülebilmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları sokağa çıkma yasağı dışında tutuldu. Öte yandan genelge kapsamında birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı dışında tutulacağı belirtildi.

Öte yandan sokağa çıkma yasağı dışında tutulanlar arasında ürün veya malzemelerin naklinde, lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar, gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri, sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları, PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları, demirçelik ve cam sektörü gibi sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan, bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar, fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar, Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar da yer aldı.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi

Daha önceki genelgeler kapsamında, sağlık ve cenaze için verilenler hariç, düzenlenmiş olan seyahat izin belgeleri (yola çıkmış olanlar hariç) pazartesi günü geçerli olacak. Genelge kapsamındaki kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilebilecek, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi uyarınca gerekli adli işlem başlatılacak.

Share:

1 comment

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: