AlışverişTeknoloji

İnternetten Para Kazanma Yolları

Para Kazan Adam

İnternetten para kazanma yolları herkesin çok sayıda farklı fikir ve kazanç kapısı olduğunu belirttiği güzergahlara çıkıyor. Ancak bu yollar da belli bir bilgi birikimi, yetenek, araştırma istikrarı ve düzenlilik gerektiriyor.
İnternetten para kazanma yolları denilince aklınızda oluşan ilk şey “oturduğunuz yerden para kazanmak” oluyor tabi ki ama emin olun internetten para kazanma yolları ile ilgili söyleyeceğimiz işlerin hiçbiri diğer işlerden ne çok daha kolay ne de çok daha zor değil. Sadece bilmeniz gereken en önemli şey; internetten para kazanma yolları için öğrenmeniz gereken çok fazla şey olduğu. İnternetten para kazanma yolları işte detaylarıyla sizlerle…

İnternetten Para Kazanma Yolları’nda İlk Güzergahımız: SOSYAL MEDYA

Teknoloji çağının erişim ağını en yüksek seviyelere taşıdığı çağımızda, sosyal medyanın tüm araçları neredeyse akıl almaz bir seviyede sizi çok büyük kitlelere ulaştırmaya yetiyor.

Bu yolların bir kısmı şu şekilde:

Peki bu sosyal medya platformlarında para kazanmayı nasıl başaracağız.
Burada ilk ve en kesin adım geniş bir kitleye hitap edecek hesaba sahip olmak. Aktif etkileşim kitlesi yakalamak ve bu kitleye hitap etme biçiminiz çok önemli.

Bilgi sahibi olduğunuz ve hobiniz olarak sevdiğiniz işler size ulaşmak istediğiniz hedefe en hızlı ulaşma yolunu sağlayacaktır. Tabi burada en önemli olan durum YARATACAĞINIZ FARK.

Yemek yapmayı seviyor olabilirsiniz, şarkı söylemeyi, kitap okumayı, resim yapmayı, bilgi sahibi olduğunuz konuları insanlara aktarmayı, makyaj yapmayı… Bir komedi makinesi olduğunuzu düşünebilirsiniz ya da kitap yazabilecek yeteneğinizin olduğunu veya şiirler yazıyor olabilirsiniz…

Aklınıza gelebilecek sizin severek yaptığınızı düşündüğünüz, iyi yaptığınıza inandığınız ve yaparken keyif aldığınız her türlü içeriğin üretimi sosyal medya için kabul görüyor ve tabi ki içeride bir izleyici kitlesi barındırıyor.
İşin aslı sosyal medya için her türlü malın bir alıcısı var diyebiliriz.

Burada ilk adım olarak; fark yaratın, düzen sağlayın ve insanlara kendinizi beğendirin. Bunun için ilk başta çevrenize yayılabilirsiniz ya da sosyal medyanın size vermiş olduğu reklam verme seçeneği ile çok daha geniş kitlelere kendinizi gösterebilirsiniz ve düşündüğünüzden çok daha geniş bir kitleye erişim sağlamış olduğunuza şahit olabilirsiniz.

Asıl iş buradan sonra başlıyor ki; yapmış olduğunuz içerik üretimini sürekli olarak geliştirmek, insanların beğenisini toplamak ve düzenli olarak TAKİPÇİ yani her türlü paylaşımınızda ulaşabildiğiniz genel bir izleyici/alıcı kitlesine ihtiyacınız var.

Sosyal medya platformlarından bazıları size, izleyici kitlenize bağlı olarak para kazandırırken; bazıları geniş kitleye sahip olduğunuzda reklamlı içerik üreterek reklam veren üzerinden para kazanmanızı sağlıyor.

Ancak en büyük dezavantajınız şu olacak: RAKİBİNİZ ÇOK FAZLA.
Herkes elindeki cep telefonu ile içerik üreticisi olarak bu platformlarda yer aldığı için artık neredeyse sosyal medya içerik üreticisi olmayanımız kalmadı ama bu demek değil ki eğer kendinize güvendiğiniz ve yaparken eğlendiğiniz bir içerik ürettiğinizde sizin de size ait bir hitap kitleniz olmasın.

Bu iş koluyla ilgili nacizane tavsiyem şudur: Acaba demeyi bırak ve ilk fırsatta yapmaya başla, en azından denemedim deme!

İnternetten Para Kazanma Yolları 2. Rota : Yayıncı Olmak

Bu kazanç yolunda ise kullanabileceğiniz bir kaç platform sunacak olursak:

 • TWITCH
 • DLIVE
 • YOUTUBE
 • FACEBOOK
 • BIGOLIVE

Ve çok daha fazla platforma ulaşabilirsiniz ancak kazanç sağlayabileceğiniz platformlar olarak, en başta bu platformları kullanmanızı öneriyoruz.

Bu platformların çalışma sistemi ise ister oyun oynayıp bunu izleyicilerle paylaşabiliyorsunuz, isterseniz aktivite düzenlerken yayın yapabiliyorsunuz, isterseniz yalnızca sohbet edebiliyorsunuz, şarkı söyleyebiliyorsunuz… Kısacası engellenmiş içerik listesine girmeyen her türlü eylemi bu platformlar üzerinden yayına çevirebiliyorsunuz.

Yine diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi bu platformlarda da belirli bir izleyici kitlesine hitap etmek zorundasınız. Çünkü bu platformlardaki asıl olay, çoğunlukla izleyicilerin yaptığı bağışlardan para kazanabiliyorsunuz. Bunlar için öncelikle belirli sayıda izleyici kitlesi, izlenme süresi ve abone sayısına ulaşmanız gerekiyor. Etkileşim kitlenizin genişlemesi halinde ise diğer platformlarda olduğu gibi bu platformlarda da reklam alarak kazancınıza kazanç ekleyebiliyorsunuz.

İnternetten Para Kazanma Yolları 3. Rotamız: Drop Shipping

Drop Shipping ne diye soranlarınız için, elinizde olmayan bir malı stoklamadan, başka bir tedarikçiden sizin üzerinizden alım yapacak bir alıcıya aktarımını sağlamak diye açıklayabiliriz. Buna örnek verecek olursak, Yurt dışından tedarik edilen bir ürünün, ülkenizde olmaması halinde, bu ürünün ülkenizde pazarlamasını sağlayıp, bulduğunuz alıcılara da ana tedarikçiden direkt aktarım sağlayarak, yani aracılık yaparak, kazanç sağlayabiliyorsunuz.

Bu kazanç yolunda edinmeniz gereken bilgilerden en önemlileri;
ürünü tedarik ederken ödenecek ücret, ürünü tedarik edeceğiniz yer yurt dışı ise belirli seviyede yabancı dil ve bu pazarı size sağlayacak olan web tabanlı ya da sosyal medya tabanlı ulaşım ağlarını kullanmayı iyi bilmek.

Burada alıcılar açısından en büyük şüphe uyandıran kısım ise güven sağlamak. Dünya genelinde bu tarz sistemlerle çok yüklü miktarlarda dolandırıcılık yapıldığı için insanlar bu olaya biraz daha çekince ile yaklaştığından; giriş yaptığınız pazarda güven teşkil etmeniz gerekmekte.

Bu iş için örnek verebileceğimiz platformlar ise:

 • AMAZON
 • EBAY
 • BESTBUY
 • ALIEXPRESS
 • ALIBABA
 • GITTIGIDIYOR
 • HEPSIBURADA

Bu internet tabanlı platformlar ve daha fazlasına kısa bir araştırma ile ulaşabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma Yolları ‘nda 4. Rotamız: Bilgisayar Tabanlı Üretim Yetenekleriniz

Bu çok geniş bir kazanç yolu aslına bakarsanız sizin meslek veya öğreniminize bağlı olarak yapabilecekleriniz ile ilgili.

Bunları ortalama bir seviyede sayacak olursak:

 • Grafik Tasarım Bilginiz ile Ücret Karşılığı İçerik Üretimi

Logo, fotoğraf düzenleme, gif, broşür, katalog vs gibi bir çok alanda üretim yapabildiğiniz grafik tasarım programları tabanlı üretilen dijital içeriklerin tamamını kullanabilirsiniz. Gerek sosyal medya platformları üzerinden müşteri bulabilir gerekse bunlar için oluşturulmuş web siteleri üzerinden yapacağınız üretimlere alıcı bulabilirsiniz.

Bu sitelere birkaç örnek verecek olursak: Shutterstock, Armut, Sadeceon vs gibi bir çok yaptığınız işleri pazarlayabildiğiniz ve iş alabildiğiniz platform bulunmakta.

 • Web Sitesi Yapmak / Web Tasarım

Eğer bir web sitesinin nasıl yapıldığını biliyorsanız ve bu konuda detaylı bilgi birikimine sahipseniz; bunların yanı sıra yazılım, kodlama ve programlama gibi iç iş kollarında da bilginiz varsa, zaten bu konuda çalışıyor ve bunu evden yapabiliyor olduğunuzu biliyorsunuz. Ancak yapmayı bilmeyip öğrenebilecek olanlar için de en kesin kazanç sağlayabilecekleri alandır.

Çünkü alan kendi içerisinde bir çok farklı kol barındırmaktadır.

SEO, özel program yazılımı, kodlama gibi bir çok iç kol barındıran ve sosyal medyadan tutun da tüm internet tabanına kadar her platformun bu tarz üretimlere sürekli olarak ihtiyaçları var.

 • Blog Açmak, Kendi Web sitenizi Kurmak, E-Kitap Yazmak, Seslendirme Yapmak vs…

Tüm bunlar yeteneğinizi kendi gelişiminizi sağlayarak para kazanmaya başlayabileceğiniz platformlar ve iş kollarıdır. Bunların tamamını yapmak sizin yeteneklerinize bağlıdır ve her birinin kazanç alanı farklılık gösterir.

Bir blog sitesi oluşturup düzenli içerik üreterek google reklamlarından para kazanabileceğiniz gibi, kitlenizin genişliğine bağlı olarak reklam yapmak isteyen firmaların hakkında bilgi verdiğiniz yazılarla da ekstra kazanç sağlayabilirsiniz.

Hep hayalini kurduğunu kitabı yazıp, kitabınızı sizden hiçbir ücret talep etmeden, yayım ve basım haklarıyla birlikte devralacak platformlar var. Bu platformlara Türkiye için en bilindik örnek olarak Kitap Yurdu’nu örnek verebiliriz.
Burada sistem sizin yazdığını kitabın ne kadar alıcısı çıkacağına bağlı olarak kazanç oranınızı belirleyecek.

Seslendirme için ise bir eğitim ve ekipman kullanım bilgisi gerekmekte. Buna uygun bir çalışma alanı yaratmak ve sonrasında kendinize müşteri bulabileceğiniz internet platformlarını kullanmanız gerekiyor.

Kendi web sitenizi tasarlayıp gerekli trafiği elde ederek de hem google üzerinden hem de reklamlardan para kazanabilirsiniz. Ayrıca belli mi olur belki siteniz çok beğenilir ve telefon uygulamasının da yapımını sağlayıp kazancınızı hayatınızın volesine çevirebilirsiniz.

Para Kazanma Yolları Rota 5 – Para Harcayarak Para Kazanmak

Evet yanlış okumadınız, para harcayarak para kazanmanın bir çok yolu var tabi bunlar da bilgi, araştırma ve sıkı takip gerektiren işler.

Bunların ilk sırasında Borsa geliyor. Borsa da alım satım yaparak Forex sitemi ile 1’e 10 alabilir, şansınız yaver gider veya araştırmalarınız doğrultusunda kazançlı bir yatırım kanalı bulursanız bir anda hayal bile edemeyeceğiniz oranda para kazanmanız işten bile değil. Bilgisizliğe bağlı olarak ise riski çok yüksek bir iştir.

Borsanın diğer bir kolu olan Kripto Para piyasası. Bu piyasada ise Borsa’da yapacağınız kazanımdan çok daha yüksek oranda para kazanma ihtimaliniz olduğu gibi, güvenilir kaynaklarla çalışmadığını durumda paranızın çöpe gitmesi gibi bir sorun teşkil edebilir.

Para Kazanma Yolları Rota 6: Online Anket

Para kazanmakla ilgili yapılabilecek en az yorucu ve istediğiniz her yerde yapabileceğiniz bir kazanç yolu Anket Çözmek. Hepimizi o yolda çevirip anket yapmaya çalışan gençlerin işini basit bir şekilde oturduğunuz yerden ve kimse kafanızı şişirip işinizi bölmeden yapıp, anket başına kazanç sağlayabileceğiniz bir iş. Bu iş kolunda eğer ki çokça dil biliyorsanız çok daha fazla anket ve çok daha fazla kazanç sağlamanız demek oluyor.

Bu kazan yöntemiyle ilgili size önereceğimiz uygulama Bence Anket.
Bence Anket uygulamasının yeni çıkan android ve appstore uygulamalarıyla birlikte, internet sitesindeki aktif kadroyu, uygulama çıkararak işleri herkes için daha kolay hale getirdikleri bir sistem oluşturdular.

Uygulamada en kısa süren anketlerinde dahi kullanıcılara 3₺ ödeme yapan Bence anket, müşteri memnuniyeti ve etkili iletişimi sayesinde de tahminimizce kısa sürede diğer rakiplerini geride bırakacak gibi görünüyor.

Share:

Bir Cevap Yazın