Covid-19HaberSağlık

Koronavirüs Döneminde Cinsel Hayat

koronavirüs ve cinsel hayat
Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgıını döneminde en çok etkilenecek alanlardan biri de ikili ilişkiler. Peki ikili ilişkilerimizi yönetirken koronavirüsten nasıl izole olacağız. Koronavirüs döneminde cinsel hayatımız nasıl olmadı? Hepsi ve daha fazlası haberimizin içeriğinde…

Koronavirüs Döneminde Cinsel Hayat ile ilgili en büyük sorun hastalığın bulaşması. Dünya genelinde herkes bu ölümcül salgın dışında herhangi bir şey düşünemez olduğu günlerde, hayatımızda büyük bir bölüm kaplayan Cinsel Sağlığımız bu durumdan payını büyük ölçüde aldı.
Dünya nüfusunun büyük bir bölümü evlerinde kendilerini karantinaya almış durumda ve tabi ki çiftler evde kaldıkları bu sürede yakınlaşmanın ne kadar tehlikeli olduğunu merak ediyor. Koronavirüs döneminde cinsel hayat nasıl olmalı? Koronavirüs döneminde Cinsel Hayat ‘ın tehlikesi nedir?

Düzenli bir partneriniz varsa, herhangi bir hastalık belirtisi göstermeyen, olası bir virüs taşıyıcısıyla etkileşim kurmamış, evde kalma kuralına uyan herkes için ‘güvenli seks’ yapılabilir.
Eğer partneriniz ve siz virüs şüphesi taşıyorsanız, birbirinizden uzak durmalısınız. Riskli alanlarla etkileşimde bulunduysanız, beraber olduğunuz kişinin risk taşıdığını düşünüyorsanız, kesinlikle tensel ve cinsel temas kurulmaması gerekiyor. Ancak izole olmuşsanız ve başkalarıyla görüşmüyorsanız, tabii ki birlikte olabilirsiniz.

Koronavirüs Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Bunun cevabı açık ve net bir şekilde EVET.
Eğer Partneriniz veya siz koronavirüs şüphesi taşıyorsanız, aynı ortamda bulunmanız bile hastalığın bulaşmasına neden oluyorken, hem tensel hem de salgısal olarak gerçekleşen cinsel temasın hastalığın bulaşmasını sağlayacağını sağlıklı bir zihin kolayca kavrayabilir.

Burada bilimsellik dışında bir bilgi verecek olursak eğer, aynı evde yaşayıp aynı yaşam alanını kullandığınız partnerinizden, hastalığı cinsellikten çok daha önce kapmış olacağınızı düşünürsek, cinsel hayatınızı riske atmaya veya sevginizi paylaşma konusunda herhangi bir çekincede olmayın.

Eğer partneriniz veya siz risk bölgelerinde bulunuyorsanız evde kendinizi birbirinizden dahi izole ediyor olmanız çok önemlidir. Eğer bu izolasyonu sağlayamıyorsanız zaten hastalığın sizde de pozitif belirtiler göstereceğinden şüpheniz olmasın.

Koronavirüs Döneminde Cinsel Hayat Nasıl Olmalıdır?

Hastalıktan kendinizi izole ettiğinizi inandığınız, temizlik ve sosyal etkileşimde güvenli mesafe zorunluluğunu yerine getiriyorsanız. Hastalığın etkilerini göstermiyor ve kendinizi sağlıklı hissediyorsanız Cinsel Hayatınız hiçbir tehlike barındırmıyor demektir. Ancak bu belirttiğimiz durumlardan herhangi biriyle ilgili şüpheniz bulunuyorsa, partnerinizden ve ailenizden olabildiğince uzak durmanız gerektiğinin altını çizmeliyiz.

Seks öncesi ve sonrası bedensel temizliğin maksimum seviyede yapılması gerekiyor. Hem beden sağlığı için hem de hastalığa karşı önlem olarak, temizliğinizin maksimum seviyede önemli olduğu bir dönemdeyiz.
Hastalığın direkt olarak belirti göstermeye başlamadığını ve bir kuluçka süresi olduğunu göz ardı etmemelisiniz. O yüzden izole bir hayatta ortalama 4 gün geçirmeden önce partnerinizle her türlü temas durumunun hayati risk taşıdığını da unutmayınız.
Tüm bu şartlar sağlıklı bir şekilde sağlanması halinde Cinsel Hayatınız hiçbir risk taşımamakta.

Share:

Bir Cevap Yazın