BilimCovid-19Sağlık

Koronavirüs Hamileliği Etkiler Mi?

Koronavirüs Hamileliği Etkiler Mi?
Koronavirüs hamileliği etkiler mi? Hamilelik döneminde koronavirüse karşı almamız gereken önlemler neler?

Koronavirüs hamileliği etkiler mi? Hamilelik döneminde koronavirüs tehdidi tüm anneleri olduğu gibi anne adaylarını da korkutuyor.
2019’un Aralık ayında gündeme gelen koronavirüs pandemisi dünya genelinde 1.7 Milyonu aştı. Ölü sayısı ise 100 Binin üzerine çıktı. Dünya genelindeki bu artışlar insanları da panik haline sokmaya devam ediyor. Koronavirüs Hamileliği Etkiler Mi? Yeni hamile anne adayları nelere dikkat etmeli?

Hamilelikte Koronavirüs – Koronavirüs Hamileliği Etkiler Mi?

Koronavirüs, çok yeni bir virüs olduğu için gebelerde ki seyri henüz çok iyi bilinmiyor. Gebe olan kadının vücudunda meydana gelen bazı değişiklikler onu birçok enfeksiyona, soğuk algınlığı türleri gibi, daha yatkın hale getirebiliyor olsa da şu ana kadar olan çalışmalar koronavirüs hastalığının gebelik durumundan etkilenmesiyle ilgili bir gelişme yaşanmadı. Şu an için gebelerin virüse yakalanma ihtimali de gebe olmayan kişilerle aynı oranda diyebiliriz. Tabi yine de hamilelerin ve anne adaylarının diğer bireylere göre daha çok dikkat etmesi gerekiyor.

Verilere göre gebe hamile bir bireyin koranavirüse yakalandığında, hastalığı toplumdaki diğer kişilerden daha ağır yaşamıyor. Çin’de 9 hamilenin incelenmesi sonucu, virüsün bebeğe geçmediği de belirlenen sonuçlar arasında.
Şu ana dek dünya genelinde yeni doğan bebeklerde görülen koronavirüs vaka sayısı ise sadece 2. Fakat virüsün bebeğe anne karnında mı yoksa doğum sonrasında mı geçtiği henüz bilinmezliğini koruyor.

Koronavirüs hastası olan bir annenin bebeğini emzirmesi ile ilgili henüz net bir açıklama bulunmazken şu ana dek anne sütünde henüz saptanan virüs vakası bulunmuyor. Virüsün incelenme sürecinin taze olması da bu verilere rastlamıyor olmamızın bir sebebi.
Hastalığın damlacık yoluyla veya temas ile bulaştığı göz önünde bulundurulunca annenin bebeğini emzirirken bebeğine temas etmemesi, yüzüne koruyucu maske takması, hijyene çok yüksek önem göstermesi, eğer sütünü sağıp bebeğine veriyorsa da sağım öncesinde ellerini ve göğüs bölgesini iyice yıkaması ve sütü depoladığı kabın hijyenine özen göstermesi gerekmektedir.

Hastalığın çeşitli varyasyonları ve kişiler ile durumlar arasında bağıntı kurulabilmesiyle ilgili net verilere detaylı olarak ulaşamamamızın en büyük sebebi, hastalığın daha çok yeni olmasından kaynaklanıyor. Hastalığın ilerleyen günlerinde umarız ki bu bilgilere erişmeye mahal bırakmayacak çözümlere ulaşmış oluruz.

Share:

Bir Cevap Yazın