Covid-19HaberSağlık

Koronavirüs Hayvanlara Bulaşır mı? Covid-19 Hayvan Sağlığı

Koronavirüs Hayvanlara Bulaşır mı?
Dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını, evcil hayvan sahiplerini bir hayli tedirgin ediyor. Peki corona hayvanlara bulaşır mı? Hayvanlardan insanlara taşınma ihtimali nedir?

Koronavirüs hayvanlara bulaşır mı?
Hayvanlar koronavirüsten etkilenip, insanlara bu hastalığın taşıyıcılığını yapabilir mi?
Hastalık yalnızca insanlar arasında mı dolaşım sağlıyor?
Koronavirüs hayvanlara bulaşır mı sorusuyla en çok ilgilenen evcil hayvan sahiplerinin tedirginliğiyle ilgili onlara bilgi verecek yazımız sizlerle.
Bakalım koronavirüs hayvanlara bulaşır mı? Hayvanların bu hastalıkla ilgili rolü nedir?
İşte yazımız…

Koronavirus Hayvanlara Bulaşır Mı?

Pandemik hastalıklar arasında yer alan ve dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 200’den fazla ülkede görülmekte. İnsandan insana kolayca bulaşabilen coronavirus, yapılan araştırmalar doğrultusunda henüz hangi hayvandan insana geçtiğini tam olarak bilemiyoruz. İnsanlar arasında kolayca yayılım gösteren enfeksiyonun hayvanlar üzerinde etkisi araştırılmaya devam ediliyor. Yakın tarihteki bir habere göre ABD’de bir hayvanat bahçesindeki 3 kaplan ve 3 aslanda coronavirus hastalığı tespit edildiğine dair açıklama yapıldı. Bu haberin doğruluğunun dünya genelinde araştırılmasına devam ederken ülkemizde henüz evcil hayvanlar da dahil olmak üzere herhangi bir hayvanda COVID-19 tespit edilmemiştir. Aynı şekilde ülkemizdeki herhangi bir hayvanın bu enfeksiyona sebep olabileceğine dair hiç bir bulgu yok.

Kedi-Köpek gibi birçok evcil hayvanın hastalanmasına sebep olabilecek birbirinden farklı koronavirüs tipi bulunmakta olduğu da yapılan açıklamalar arasında. Bu duruma bakılınca İnsanlar tedirgin olmakta oldukça haklı görünüyor. Bunların birçoğu henüz araştırmalar doğrultusunda tespit edilememiş olsa dahi hayvanlar arasında yaygın olarak görülmekte olduğu düşünülüyor. Genetik dizilim ve biyolojik haritalarına bakıldığı zaman, insan ile belli özellikleri taşıyan hayvanların hastalığa yakalanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu bilim insanları belirtiyor. Ancak şunu ekliyorlar, bahsi geçen bu virüsler için henüz insanlara bulaşmadığı gibi günümüzde tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla hiçbir şekilde ilişkili olmadıklarını, sadece türevlerinin bulunabileceği tehlikesine karşın tedbirli olunması gerektiğini de belirtiyorlar.
Şimdilik, evcil hayvan sahiplerinin genel temizlik kurallarına uyması yeterli olacak gibi görünüyor.

Hayvanıma Test Yaptırmalı Mıyım?

Hastalık en büyük etkisini insan üzerinde gösteriyor. Ancak hayvan sahipleri için onlar birer hayvan değil, evlat. Tabi ki insanların evlatları için tedirgin olması normal karşılanıyor.

Dünya geneli olarak hastalığa hiçbir şekilde hazır olmadığımız bu dönemlerde, test sayısının sınırlı olması, insanlığın çok daha büyük tehlike arz ettiği göz önünde bulunduğunu göz önünde bulundurursak; tüm bunların yanı sıra herhangi bir hayvan topluluğunun hastalık belirtisini göstermemiş olmadığını belirterek böyle bir tedbire gerek olmadığını bilim insanları belirtiyor.

Kafalarda en büyük şüpheyi oluşturan durum, daha önceki pandemik hastalıklardan SARS-COV ve MERS-COV, hayvanlarda da hastalık belirtileri gösterdiği bilgileri, ilerleyen süreçte bu konuda etki göstermesi tedirginliğini taşıyor. Günümüzde henüz böyle bir etki görülmemiş olması içimizi rahatlatıyor ve en önemli sorunun da hastalık test kitlerinin dünyada insanlığa yetecek sayıda olmadığı bir dönem geçiriyor olmamız.

Bilim insanlarının yaptığı açıklama doğrultusunda, insanların kendileri için aldığı önlemlerin tamamını hem insan hem de hayvanların sağlığı açısından uygulanması gerektiği yönünde.

Hayvanların henüz taşıyıcı görevini üstlendiği hiçbir vakaya rastlanmamış olması da bu konuda içimizi ferahlatıyor.

Share:

Bir Cevap Yazın