Covid-19HaberSağlık

Koronavirüse Karşı Alınacak Önlemler ve Püf Noktaları

koronavirüse karşı alınacak önlemler

Koronavirüse karşı alınacak önlemler ve püf noktaları ile ilgili Uzman Doktor Nur TOPÇU;
Nasıl önlem alınmalı?
Dikkat edilmesi gereken şeyler neler?
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yapmanız gerekenler nelerdir?
gibi sorularınıza uzman görüşüyle cevaplarını verdi. Koronavirüse karşı alınacak önlemler ve püf noktaları ile ilgili yazımızda tüm bu sorulara ve çok daha fazlasına cevap bulabilirsiniz..

Koronavirüse Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Dışarı çıkıldığında maske kullanımının önemine özellikle dikkat çetki Uzm. Dr. Nur Topçu.
Her ne kadar maske korumaz dense de, kimin ne taşıdığının bilinmediği bu durumda herkesin kendisini taşıyıcı gibi düşünmesi gerektiğine de özellikle dikkat çekti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün de son yayınladığı bildiride maske takılması gerektiğini önerdiğinin açıklayan Uzm. Dr. Nur Topçu; maskenin doğru kullanıldığı takdirde, virüsün bulaşma sayısını azaltabileceğini, bu nedenle bağışıklık geliştirme şansının da daha fazla olabileceğini belirtti. Mutlaka toplu yerlerden uzak durmanın da çok önemli olduğunu ekledi.

Sosyal mesafenin korunmasının, hastalığın yayılmaması adına en önemli önlem olduğunu söyledi.

Uzm. Dr. Nur Topçu, on dakika ve üzeri temaslarda bulaşma riskinin arttığını belirtirken; hastalığın yalnızca temas üzerine yayılmadığını, hava yoluyla da çok rahat yayılımını gerçekleştirdiğini ekledi. Kapalı bir ortamda virüs taşıma riski olan bir kişinin ortamdaki herkese hastalığı bulaştırma ihtimalinin normal bir etkileşimden daha yüksek risk taşıdığını belirtti.

Hijyen tedbirleri de çok önemli.
Ellerimizi en az 20 saniye sabunla her yeri temizlenene ve temas ile sabunlanana kadar yıkamak gerektiğine dikkat çekti.
Dr. Nur Topçu, dışarıda giyilen elbiseleri her seferinde yıkamak gerektiğine de söyledi. Yapılan alışverişlerde alınan paketleri sabunlu ya da antiseptikli mendille ya da bezle silmenin çok önemli olduğunu belirtti. Kapı kolları, asansör düğmeleri gibi sık temas edilen yerlerin de kesinlikle dikkat edilmesi gereken yerler olduğunu, mümkün olduğunca temas edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Sık sık banyo yapılmasını da öneren Dr. Nur Topçu, virüsün gaita ile atılabildiğinin göz önünde bulundurulmasını, tuvalet kapakları kapatılarak sifonun çekilmesine dikkat edilmesi gerektiğini de belirtti.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin büyük önem taşıdığı bu dönemde bazı başlıklara özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

1. Beslenme: Doğru mevsime uygun ve renkli beslenmeye dikkat edilmelidir. Mümkünse gluten ve şekerden uzak durmak, alkali besinler tüketmek fermente gıdalar almak bağışıklığı destekleyecektir.

2. Uyku: Düzenli, yeterli ve kaliteli uyku bağışıklığımızın zayıflamasını engelleyecektir.

3. Stres yönetimi: Aşırı duygusal stres, kaygı, endişe, panik hallerinde stres hormonları aktive olacağından bağışıklık üzerinde olumsuz etki edeceklerdir Bu nedenle sakin olmalıyız.

4. Takviye Ürünler: Bazı vitamin ve mineralleri dışarıdan almak bağışıklığımızı güçlendirmek için gerekli görülmektedir.

  • D vitamini 2000 IU /gün
  • C vitamini 2-3 gr/gün bölünmüş dozlarda
  • Çinko 30-50 mg/gün
  • Selenyum 100mg/gün
  • Omega 3 en az 1000mg/gün
  • Magnezyum
  • Beta glikan
  • Alfa lipoik asit

Share:

Bir Cevap Yazın