Covid-19HaberSağlık

Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

solunum yolu enfeksiyonu

Solunum yolu enfeksiyonu, dünya genelini etkisi altına alarak felç eden koronavirüsün etkilerinin en ölümcül etkisi olarak, hakkında bilgi edinilmesi ve önlem alınması gereken bir hastalık şeklinde gündemimizdeki yerini aldı.
Peki bu solunum yolu enfeksiyonu nedir? Solunum yolu enfeksiyonu hangi belirtileri gösterir? Solunum yolu enfeksiyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Solunum yolu enfeksiyonunun tedavisi nedir? Yazımızda tüm bu sorularınızla ilgili bilgileri sizlerle paylaştık…

Solunum Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Soğuk algınlığı olarak da bilinen solunum yolu enfeksiyonları yaratan hastalıklar ülkemizde sıklıkla görülüyor ve en çok bulaşan hastalık çeşitlerindendir. Soğuk algınlığı, grip, larenjit, farenjit, sinüzit, bademcik iltihabı ve difteri gibi farklı çeşitleri olan solunum yolu enfeksiyonu türevleri sürekli görülmekte olup en yaygın virüs türlerindendir. Bu Virüsler için farklı tedavi çeşitleri var ve her biri kolayca aşılabilen bu hastalıklar, bağışıklık sisteminize göre farklı etkiler göstermekte, bazı insanlarda ağır bir hastalık süreci yaşanırken ve hatta ölüme bile sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra da bazılarımız bağışıklığımızın güçlü olması sayesinde bu hastalığı yataklara dahi düşmeden atlatabiliyoruz.

Solunum Yolu Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır? Nedeni Nedir?

Ortalama 200 çeşit virüsün ortaya çıkardığı etkiler sonucu oluşan Solunum Yolu Enfeksiyonu türleri, çok hızlı yayılabilen ve bulaşıcı bir hastalık türüdür. İnsandan insana bulaşan solunum yolu hastalıkları, ortak kullanım alanlarında ve tensel temas türevleriyle; hasta bir kişi ile yakın temas kurmak ve bununla birlikte yenilen yiyecek ve içeceklerden yani tükürük yoluyla bulaşabilmektedir. Ayrıca öksürme ve hapşırma yoluyla virüsler diğer insanlara bulaşabilir. Bazı bakteri türleri de solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olmakla birlikte, enfekte olan yüzeylere dokunulup sonrasında ellerimizin yüz, ağız ve burun bölgelerine dokunulmasıyla da hastalık sağlıklı bireylere bulaşır.

Solunum Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nedir?

Üst solunum yolu enfeksiyonları; soğuk algınlığı türleri olarak da bilinen virüs kaynaklı hastalıklar, sağlıklı bir bireyin vücuduna bulaştıktan sonra bağışıklığa göre 1 ile 3 gün içerisinde etkisini gösterir. Hastalık belirtisel etkileri; virüsün türüne, kişinin fiziksel yapısına, yaşa bağlı bağışıklık sistemi gücüne ve yine bağışıklık sisteminin sağlık düzeyine bağlı olarak 7-10 gün arasında görülebilmekte olup daha uzun ve ağrılı süreçlere de yol açabilir.
Solunum yolu Enfeksiyonları belirtileri; öksürme, baş ağrısı, vücut sıcaklığında yükselme, kan basıncına bağlı yüz bölgesinde basınç, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, kırgınlık ve hapşırma/tıksırma olarak belirti gösterir. Bu semptomların bir veya birden kaçını yaşayan insanlar solunum yolu enfeksiyonlarının bağıl virüslerine maruz kalmış olabilir.

Solunum Yolu Enfeksiyonları virüslerin türlerine göre farklı semptomlar ve belirtiler gösterir.

Soğuk algınlığı, grip ve coronavirüs (Covid-19) belirtileri ve farkları için “Corona ve Grip Arasındaki Fark Nedir?” yazımıza bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Sağlıkla Kal, Evinde Kal ve Yarınımızı Koru Türkiye!

Share:

Bir Cevap Yazın