HaberTarih

Mucibur Rahman ‘ın Katili İdam Edildi

Mucibur Rahman, Bangladeş‘in Kurucu Cumhurbaşkanı’nın katili idam edildi. Ankara’da bir bulvara da ismi verilen büyük ve başarılı liderlerden olan Şeyh Bangabandhu Mucibur Rahman’ın 1975 yılında hayatını kaybettiği suikaste karışan, yüzbaşı Abdül Mecid idam edildi.

Cezaevleri Başmüfettişi Tuğgeneral Mustafa Kemal Pasha’nın yaptığı açıklamada, geçen 45 yılın ardından 7 Nisan tarihinde Dakka kentinde tutuklanan Abdül Mecid, hakkındaki idam kararı nedeniyle Keraniganj bölgesindeki hapishanede asılarak idamı gerçekleştirildiği açıkladı.

Pasha ayrıca tam saat olarak açıklama yaparak Cumartesiyi Pazara bağlayan gece 00:01’de Abdül Mecid’in infazının gerçekleştiğini belirtti.

Mucibur Rahman suikastinin faillerinden Abdül Mecid, idam gerçekleştirmeden önce de ailesiyle görüştürüldüğü de belirtildi.

Mucibur Rahman ‘ın Katili 45 Yıl Sonra Yakalandı!

Bangladeş İçişleri Bakanı Asaduzzaman Han, yaklaşık 45 yıldır aranan eski yüzbaşı Abdül Mecid’in başkent Dakka’da yakalandığını açıklamış ve bu yakalamanın Bangladeş halkı için yılın en büyük hediyesi olduğunu belirtmişti.

Abdül Mecid daha önce suikasti gerçekleştirdiğini de bizzat açıklamıştı. Mucibur Rahman’ın ve ailesinin büyük bir kısmının öldüğü suikastin gerekçeli kararı olarak 2009 yılında, aralarında Mecid’in de bulunduğu 12 kişiye idam kararını açıklamıştı.

Suikastte yer aldıklarını itiraf eden 5 kişinin idamı 2010 yılında gerçekleştirilirken, Mecid’in de aralarında bulunduğu 6 kişi aranmaktaydı. Hükümlülerden biriyse 2001’de Zimbabve‘de doğal yollarla öldüğü tespit edilmişti.

Rahman’ın kızı olan Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina ve kardeşi Şeyh Rehana, söz konusu cinayetler sırasında Almanya’daydı. Gerçekleştirilen suikast olayından sağ çıkan aile üyeleri yalnızca 2’si olarak kayıtlara geçmiştir.

17 Mart 1920 doğumlu Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman, 1971 yılında Bangladeş’e bağımsızlığını kazandıran “Büyük Kurtuluş Savaşı” dahil olmak üzere Bangladeş halkının önemli bir çok savaşını ve harekatını yönetti. Ülkenin uluslararası piyasada yer bulmasını da sağlayan kişiydi. Halkın ona olan sevgisi, bu idamın hediye olarak açıklamasının en büyük sebebi olarak gösteriliyor.

Gerçekleştirilen askeri darbe temalı suikast olarak adlandırılan eylem 15 Ağustos 1975 yılında yapılmıştı. Darbe ile yönetime el koyup, Mucibur Rahman ve tüm ailesini Askeri yönetim infaz etti. Ülkede olmayıp o sırada Almanya’da olan kızları dışında kimseyi hayatta bırakmamıştır.

Ülkenin aileye olan tam güven ve bağlılığından dolayı, sonrasında ülkeye geri dönme imkanını oluşturan Mucibur Rahman’ın çocukları, yönetim kademesindeki yerini halk desteğiyle aldılar.

Share:

Bir Cevap Yazın