Covid-19HaberSağlık

Sokağa Çıkma Yasağı ‘na Muhalefetten Eleştiri

sokağa çıkma yasağı mecliste tartışma yarattı

Sokağa Çıkma Yasağı henüz yeni açıklanmışken halk ve muhalefet alınan kararın yanlışlığıyla ilgili bir çok açıklama yaptı.
Yasağın uygulamaya girmesine 2 saat kala yapılan açıklama sonrası halk sokaklara döküldü ve sosyal mesafe neredeyse hiçe sayılarak hareket edildi. Sokağa çıkma yasağı konusunda bugün mecliste hararetli konuşmalar yaşandı.

CHP’li İstanbul Milletvekili Ali Şeker COVID-19 önlemi adına alınan 2 günlük sokağa çıkma yasağıyla ilgili konuşmasında:

Az pilav üstü döner gibi iki günlük karantina olmaz. Hafta sonu ‘Mış gibi yapalım’ diyorsunuz. Ciddiyetle bunun üzerine eğilecekseniz bunun süresini uzatmanız lazım

CHP İSTANBUL MV. ALİ ŞEKER

dedi.

Ayrıca kurul görüşmelerinde “infaz düzenlemesine yönelik kanun teklifi” de görüşme sağlanan önemli konulardandı.

Sokağa Çıkma Yasağına Yönelik Mecliste Yapılan Açıklamalar

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Avrupa’nın COVID-19 ile mücadele ederken halkı göz ardı etmeyip ekonomik sorunlara yönelik olarak bir çok tedbiri daha ilk günden aldıklarını söyleyerek hükümeti eleştirdi. Bunun yanı sıra da şunları ekledi:

Millete ‘Evde kal.’ demek değil, milleti evde tutmak önemlidir. Bunun için de onun geçim sıkıntısını, borcunu, faizini, kredisini çözmeniz gerekir.

CHP AFYONKARAHİSAR MV. BURCU KÖKSAL

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Köksal’ın açıklamalarına cevaben şunları söyledi:

Size oraların, Fransa’nın falan vekili olmak yaraşır. Siz burada harcanıyorsunuz.

AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZLEM ZENGİN

Bu konuşmaya cevaben konuşma hakkı isteyen CHP MV. BURCU KÖKSAL:

Avrupa vekili olmak Kurtuluş Savaşı gazisi İsmail Çavuş’un torunu şahsıma değil, Büyük Ortadoğu Projesi Eşbaşkanının partisinin vekiline yakışır. Ben 5 yıldır bu Gazi Meclisteyim ve ilk seçimde ön seçimle bileğimin hakkıyla gelmiş bir milletvekiliyim. Sarayın lütfuyla listeye yazılanlar benim nereden milletvekili olacağıma karar veremezler.

CHP AFYONKARAHİSAR MV. BURCU KÖKSAL

Özlem Zengin ise AKP kurulduğundan bu yana Genel Merkez Kadın Kollarında aktif olarak çalıştığını; İstanbul’da üst üste 3 dönem yönetim kurulu üyeliği yapan tek kişi olduğunu belirtti. Ve ekledi:

25. Dönem’de kendi iç oylamalarımızda, fevkalade yüksek oylar alarak, aynı şekilde iç sistematiğimizle buraya gelmiş biriyim. Ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun. Kürsüde, bu millete bu kadar hakaret ederken, buraları beğenmezken, konuşmanızın karşılığıdır o. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu ülkenin milletvekili olmaktan onur duyuyorum ve bileğimin hakkıyla buradayım.

AKP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZLEM ZENGİN

Mecliste Usul Tartışması Yaşandı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Genel Kurul’da teklifin 24. maddesiyle ilgili önergesinin işleme alınmamasına itiraz etti.
Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, İçtüzük’e göre “temel kanun” olarak görüşülen yasa tekliflerinin her bir maddesi üzerinde en fazla iki önergenin işleme alınabileceğini, bu nedenle Baş’ın önergesinin işleme alınmadığını, uygulamasının İçtüzük hükümlerine uygun olduğunu söyledi.

Bu konuşmaların yaşanmasından sonra TİP’li Baş, Usul Tartışması talep etti ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’e bu konuda usul tartışmasına gidilmesi görüşünü destekleyen bir talepte bulundu. Araya gidilmesini, gerekli görüşmelerin sağlanmasını ve usul tartışmasının kabul edilmesi gerektiğini sözlerinin konusuydu. Bunun üzerine Bilgiç kurula ara verdi ve kurul yeniden toplandığında Usul tartışmasını kabul etti.

Usul tartışmasından sonra önergenin dikkate alınması kararı alındı ve bahsi geçilen yönergede imzası bulunan TİP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, diğer siyasi parti gruplarına konuşma hakkının kazanılmasına destek verdikleri için teşekkürlerini iletti. Bağımsız İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam da sorunun çözümüne katkı sunanlara teşekkürlerini iletti.

Sokağa Çıkma Yasağı İle İlgili Diğer Eleştiriler

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Genel Kurulun Meclis TV tarafından canlı yayınlanmamasını eleştirdi ve ekledi:

Türkiye sağlıklı karar alma mekanizmasını kaybetti. Bunu, maske dağıtımının bile hangi kanallardan yapılacağının kaç kere değiştiğinden görüyoruz. Savrulan bir yapı görüyoruz. Konuşmayan mutlaka kaybeder.

İYİ PARTİ BURSA MV. İSMAİL TATLIOĞLU

CHP’li Ağbaba‘da sokağa çıkma yasağının ilan ediliş şeklini eleştirerek:

Dünyaya rezil olduk. Bunu 10 yaşındaki çocuk yapmaz. Kar topuyla uğraşıyorduk, dün gece çığ oldu. Sokağa çıkma yasağından Bilim Kurulunun, büyükşehir belediye başkanlarının, İstanbul ve Ankara’yı yöneten başkanların haberi yok ama Fırıncılar Odasına yarım saat önce haber veriliyor. Bu genelge, sokağa çıkma yasağı değil, koronayı yayma genelgesine dönüştü. Bu genelgeyi gönderen İçişleri Bakanı normalde ne yapıyor? Hiçbir vicdanlı siyasetçinin yapmayacağı bir şey yapıyor; CHP’li belediyelerin yardımları, ekmekleri dağıtmasını önlemeye çalışıyor. Böyle rezillik, kepazelik olmaz. Bu krizde CHP’li her bir belediye başkanını kutluyorum, iyi ki onlar var. Kriz nasıl yönetilir, yardım nasıl dağıtılır herkese gösterdiler.

CHP MALATYA MİLLETVEKİLİ AĞBABA

Meclis’te Genel Kurul henüz bir karara varmadığından görüşmeler devam ediyor.

Sokağa çıkma yasağı mecliste eleştirildi.

Share:

Bir Cevap Yazın