Covid-19HaberSağlık

Son Dakika Ankara ‘ya Özel Uygulama Kararları

Son dakika ankara

Son Dakika Ankara ‘ya Özel Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Tarafınca, 13 Nisan Pazartesi günü 00.01’den itibaren uygulanmaya başlanacak özel kararlar açıklandı. Açıklanan kararların içeriğinde özel araç kullanımı için getirilen kurallarına yanı sıra, gebelik durumları ve toplu taşıma araçlarına da özel kurallar getirildi. 13 Nisan günü 00.01 itibariyle uygulanmaya başlanacak kurallar Son Dakika Ankara ‘ya özel olarak çıkartıldı. İşte kuralların tamamı ve detayları haberimizde…

Son Dakika Ankara
Son Dakika Ankara ‘ya Özel Valilik tarafından çıkartılan yeni uygulama kararları açıklandı.

Ankara Valiliği tarafınca, 13 Nisan Pazartesi günü 00.01’dan sonra, toplu taşıma araçları ile içerisinde birden fazla kişi bulunan özel araçlarda maske kullanılmasının zorunlu olması, maske kullanmayanların toplu taşıma araçlarına alınmamasına ve maske kullanmayan sürücü ve yolculara ayrı ayrı ceza uygulanmasına karar verdi.

Son Dakika Ankara ‘ya Çıkartılan Uygulama Kuralları

Ankara Valiliğinden yapılan açıklama doğrultusunda, Vali Vasip Şahin başkanlığı ile olağanüstü toplanan, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığının talimatı ve gündeminde bulunan diğer konuları görüşerek kararlar aldı.

Ankara Valiliğince Alınan Kararlar

01.01.2000 sonrası doğmuş enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş ‘özel gereksinimi’ olan çocuk ve gençlere ebeveyn veya bakıcıları refakatinde ve rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor gibi belgeleri yanlarında bulundurmaları kaydıyla ilgili sağlık kuruluşuna gidip gelmeleri, aynı il sınırları içinde araçla seyahat etmeleri, park ve bahçelerde sınırlı sürede dolaşmaları için ikametlerinden çıkmalarına izin verilecek.

Gebe, lohusa ve bebeklerin aşılama ve izlemleri ile topuk kanı örneklerinin alınması işlemleri için 20 yaş altı gebe ve lohusaların, ebeveynlerinden en az biri eşliğinde bebek veya çocuğun bağlı bulunduğu aile hekimliği biriminde ilgili sağlık hizmetlerini alabilmeleri kapsamında enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ilgili sağlık kuruluşuna gidip gelmekle sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Aile Sağlığı Merkezlerince gebe, lohusa, bebek ve çocukların diğer hastalarla en az karşılaşacakları bir zaman diliminde çağrılmaları, hizmet verilen odanın yeterli havalandırmasının yapılabilmesi ve hazır hale getirilebilmesi için hizmet alacakların belirli aralıklarla kabulünü sağlayacak şekilde randevu verilmesi, bu hizmetlerin verildiği odalarda kesinlikle hasta muayenesi yapılmaması, çok sık havalandırılması, hava koşulları uygun ise pencerelerin sürekli açık kalması, sağlık kurumunda hijyen koşullarına uygun şekilde davranması gerekecek.

Kovid-19 hastalığı teşhis yöntemleriyle doğrulanan, ancak hastaneye gitmekten, tedavi olmaktan imtina eden ve ikametinden kaçan kişilerin, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 67. ve 72. maddeleri ile 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” başlıklı 195’inci maddesi hükümleri kapsamında ihtiyaç halinde kolluk kuvvetlerinden destek alınmak suretiyle 112 Acil Sağlık Hizmetleri ambulansı koordinasyonuyla tedavi olacağı hastaneye nakli sağlanacak.

Kovid-19 hastalığı sebebiyle vefat eden vatandaşların defin işlemlerinde, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün 3 Nisan 2020 tarihli ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 9 Nisan 2020 tarihli genelgelerine uygun hareket edilecek.

Fiziksel temas ve damlacık yoluyla çok hızlı bulaşabilen koronavirüsün, toplum sağlığı açısından oluşturduğu riskin ve hastalığın yayılımının engellenmesi amacıyla sokak atık toplayıcılığı yasaklandı.

Mamak ilçesi Zirvekent Mahallesi ve Sincan ilçesi Temelli/ Beyoba Mahallesi’nde bulunan sosyal konutlarda oturan vatandaşların gıda ve temizlik ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinin kaymakamlıkların koordinesinde ilgili ilçe belediyelerince karşılanacak ve bu konutların hijyen ve dezenfeksiyon işlemleri belediyelerce yerine getirilecek.

Kurulun kararlarına aykırı hareket edenlere, “1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu” ve diğer mevzuatın öngördüğü müeyyidelerin uygulanacağı belirtildi.

Share:

Bir Cevap Yazın