HaberPopulerTeknoloji

Twitter, Tarafsızlığını Neden Koruyamadı?

12 Nisan gecesi Twitter trend listesinde liderliği hiç beklenmedik bir tag aldı. #tarafsızoltwitter etiketi kısa sürede aldığı 25 bin tweet ile zirveye oturup Coronavirüs, Mecliste tartışmaları ve sokağa çıkma yasağı gibi konular için açılmış başlıkları solladı.

Twitter kullanıcılarına göre Twitter tarafsızlığını koruyamadı. Peki Twitter neden tarafsız değil ?

Aslına bakılırsa kullanıcılar tarafından net şekilde görülen pek çok olay yaşandı. Spam hesapların kapatılması, pek çok gerçek hesabın da yanında gitmesi gibi. Bunun yanında spam hesapların takip ettiği 300 bin takipçinin üzerinde hesaplar da son zamanlarda engellenenler listesinde. @themarginale attığı tweet ‘te

326 bin takipçili hesabımın haksız yere kapatılmasının üstünden tam 1 hafta geçti. Hâlâ bir cevap yok, geri dönüş yok. Karşı mahalleden birileri bizlere küfür edip, değerlerimizle alay edince onlara da yaptırım yok. Bu nasıl iş? #TarafsızOlTwitter”

Şeklinde sitem ederek twitter ‘a olan kızgınlığını dile getirdi bunun yanında twitter ‘ın ilgisizliğinden dem vurdu.

Turgay Güler de yaptığı paylaşımda Twitter ‘ın saçmaladığından bahsetti. Turgay Güler, Filtreleme, engelleme ve dahası sahte hesaplardan takipçi sayısı düşük olan hesapların yüz binlerce görüntü aldığını ifade ederken sistemini yanlış bulduğunu ifade etti. Attığı tweet sonrası engellenen Turgay Güler ‘in takipçileri de tepkisini ortaya koydu.

Yaklaşık 1 buçuk saat engellendiğini açıklayan Turgay Güler; Durumun olağandışı olduğunu kaydetti. Twitter ‘a ateş püskürdü.

turgay-güler

Bunun yanında pek çok trol hesap bulunmakta ve bu hesapların kapatılmasından memnuniyet duyan kullanıcılar da mevcut. Twitter bu şekilde çalışmaya devam ederse korkarım Türkiye ‘de prestiji ve güveni sarsılacak.

Sizler için yazıda bahsettiğim tweet ‘leri aşağıda paylaştım.

Share:

Bir Cevap Yazın