ÇevreHaberSağlık

Çernobil’deki Yangın Kontrol Altına Alınamıyor!

cernobil yanıyor

4 Nisan tarihinde Çernobil bölgesinde başlayan orman yangını söndürülemiyor. Uzmanlar, söndürülemeyen yangın sebebi ile havadaki radyasyonun artışını belirtiyor. Ukrayna yönetiminde geçtiğimiz hafta yapılan açıklamarda yangın alanında radyasyonun 14 kat artış göstermesine karşılık, Kiev’de radyasyonun normal seviyede bulunduğu ifade edilmişti. Yangın, nükleer atıkların depolandığı bölgeye yaklaştı. Bu yangınla beraber Çernobil’de 1986 yılında meydana gelen facia akıllara geldi.

4 Nisan’da, iki ayrı alanda başlayan yangını söndürmek için yoğun çalışmalar sürüyor. Yangının Çernobil Nükleer Santrali’nden sadece bir kilometre uzakta olduğu ve radyasyon riski oluşturduğu bildiriliyor. Çevreye yayılan dumanlar nedeniyle, yangının kapladığı alan tam olarak tespit edilemiyor.

Greenpeace: Ukrayna’daki yangınlar Çernobil faciasının yaşandığı bölgeye 1 km kadar yaklaştı.

Dünya’nın en köklü Çevre örgütü Greenpeace, Ukrayna’da geçen hafta başlayan yangının Çernobil nükleer faciasının yaşandığı bölgeye bir kilometre kadar yaklaştığını belirterek yangının, radyasyon riskini arttıracağını açıkladı.

Ukrayna yönetimi yangının kontrol altında olduğunu ancak bazı noktalarda alevlerin ilerlediğini açıkladı. Reuters haber ajansının görüntülerinde nükleer facianın yaşandığı alanın çevresindeki 30 kilometrelik güvenlik bölgesinin yangınlar nedeniyle karardığı gözler önüne serildi.

Greenpeace ilk yangının 34 bin hektarlık alana yayıldığını, 12 bin hektarlık alanı etkisi altına alan ikinci yangının ise Çernobil faciasının yaşandığı bölgeye bir kilometreye kadar yaklaştığını açıkladı.

Şimdi bütün dünya Çernobil’deki radyasyonun kontrolden çıkartacak bir yangın ilerlemesinin olup olmayacağı merakla takip ediyor.

Share:

Bir Cevap Yazın