Editörün SeçimiSinema

Rising High / Betonrausch Netflix’in Yeni Filmi

rising high

Rising High Almanca adıyla Betonrausch, Türkçe adıyla bakacak olursak Beton Dökmek, İngilizce isminin karşılığı ise Yükselmek. Henüz Türkçe adlandırılmadı ancak tahminimce Müteahhit, Kolay Para ya da kolaya kaçarak Hızlı Yükseliş falan şeklinde çevireceklerdir. Rising High filminin içeriğine bakacak olursak asıl anlattığı olay dolandırıcılık. Dolandırıcılıktan kastım ise hızlı ve kolay paranın nasıl kazanacağına dair kurnaz girişimlerde bulunan genç ve yakışıklı bir delikanlının yükseliş hikayesini anlatıyor filmde.

Filmi Yazan ve Yöneten, Alman asıllı Türk Cüneyt Kaya. Cüneyt Kaya’nın bu filmden önceki yönetmenlik koltuğunda olduğu filmler “Verpiss Dich, Shneewittchen” ve “Ummah – Unter Freunden” bulunuyor. Bunların yanı sıra senaristliğini yaptığı çok sayıda TV dizisi ve birkaç adet filmi var.

Betonrausch

Rising High Filmi Konusu Diğer Detaylar

Filmin Türü Komedi olarak geçiyor ve gerçekten komedi adına eğlenceli sahneleri mevcut. Standart bir Netflix filmi olarak da başarılı sexy sahneler içeriyor.

Başrol David Kross, Viktor karakterini canlandırıyor. Viktor, aslında maddi durumu iyi bir ailenin çocuğu ancak babası vergi borçları yüzünden parasız kalıyor, ailesi dağılıyor ve kendisi başının çaresine bakacak yaşa geldiğinde harekete geçiyor.
Yakışıklı ve ağzı iyi laf yapan Viktor, babasının yaşadığı olay ve annesinin onları parasızlık yüzünden terk ettiğine inandığı için, para kazanmak adına her şeyi yapmaya hazır.

Yardımcı oyunculardan ilki Frederick Lau’nun canlandırdığı Gerry karakteri. Gerry hali hazırda dolandırıcı olan biri ve ülkeye Bulgar kaçak işçiler sokup onlar üzerinden para kazanıyor. Hatta tüm bunların yanı sıra ona kolay para kazandıracak her türlü gayri meşru ancak başını derde sokmayacak işlere girişen bir tip. Evli ve çocukları olan Gerry, ailesine vakit ayırmasının yanı sıra zevki sefa bir hayat sürüyor.

Kadın yan rol oyuncumuz ise Janina Uhse. Janina, Nicole isimli bankacı kadın rolünü canlandırıyor. Bulunduğu mevkiye zekası ve yalancılığı sayesinde geldiğini gösteren Nicole, Gerry’nin liseden arkadaşı ve onlara dolandırıcılıklarında yardım eden dış destek olarak görev alıyor. Sonrasında ilişkilerinden dolayı işlerin içerisine iyice giriyor ancak daha detaylı spoiler vermek istemem.

Filmin Konusu

Filmde para kazanma hırsına bürünmüş genç, yakışıklı ve ağzı iyi laf yapan Viktor, öncelikle gündelikçi çalıştığı inşaatta kalacak yere ihtiyacı olan göçmen işçiler olduğunu görüp, yalan isim ve belgelerle kendine ev kiralayıp bu evlerde işçileri konaklatarak onların üzerinden para kazanıyor.

Evlerden birinden, ev sahibi tarafından şikayet gelince de Gerry ile yolları kesişiyor. Gerry, Viktor’u o hengamede polisten kurtarıyor. Sonrasında ise kendisine bir iş teklifi yapıyor. Bu iş teklifi ise düşük fiyata açık arttırmadan evleri satın alıp, satın aldıkları evleri Viktor’un yakışıklı ve laf yapan ağzıyla çok daha pahalıya satmaya çalışıyorlar.

Aldıkları bir ev sonrası yüklü miktarda krediye ihtiyaçları oluyor ve bu ihtiyaçtan dolayı da Gerry’nin lisede kazık yediği arkadaşı olan Nicole ile tanışıyorlar.

Yaptıkları düzenbazlık sayesinde onlar dışında kimsenin ihaleye dahil olmamasını sağlayarak bir çok daire alıyorlar ve bu dairelerin parasını ödemeden önce daireleri çabucak satıp, hemen kredi çıkartıp, başkalarının parasıyla ihalede aldıkları binanın parasını ödüyorlar. İşte bu hamleleri onlara 1 ay gibi kısa bir sürede 6 milyon kazandırıyor.

Sonrasında işleri çok fazla büyütüyorlar ve asıl düzenlemeleri gereken aksiyon komediler başlıyor.

Hikayenin komiği yaşanan olaylar üzerinden geçiyor ve filmde yaptıklarını gördükçe, aslında para kazanmak çok kolay dedirtecek olaylara rast geliyorsunuz. Filmin sonlarına doğruysa, o işler öyle değil dedirtecek hale geliyor.

Şu karantina bitsin de işleri güçleri bir şekilde yoluna koyayım, azıcık da ben katakulli yapayım diyorsanız, izleyin aklınızda fikir oluşsun 🙂

Görsel olarak da başarılı sahneler barındıran High Rising, keyifle izleyebileceğiniz bir film.

Buradan filmin fragmanına göz atabilirsiniz.

Dilerseniz de tüm film önerilerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.

Share:

Bir Cevap Yazın