Editörün SeçimiSinema

Dünyanın Sonu İçin Antrenman Filmleri – Zombi

Dünyanın sonu için antrenman filmleri

Dünyanın sonu için antrenman filmleri mi? Evet.
20-40 yaş arası herkes, Amerikan sineması sayesinde bu duruma neredeyse tam donanımlı. Tabi bu tarz filmleri veya dizileri takip ediyorlarsa.
Dünyanın Sonu temalı ilk survival, yani ilerlemeli hayatta kalma hikayeleri Resident Evil yani Ölümcül Deney ile büyük bir ivme yakalayıp, türevleri ile de yolunu bulmaya devam etti. Sonrasında dünya genelini etkisi altına alan The Walking Death yani Yürüyen Ölüler / Aylaklar gibi Türkçe isimleri mevcut. Tabi bunlar gibi başka filmler de var The World War Z sonra komedi tadında bir hali olan Shaun of The Death gibi…
İşte Dünyanın Sonu İçin Antrenman Filmleri…
Başlık da başlık hani Dünyanın Sonu İçin Antrenman Filmleri…
Zaten bir çoğunuz direk ekranı kaydırıp listeye bakaca bunu biliyorum neyse.. 🙂

Böyle dünyanın tamamının bir hastalık durumuyla yok olduğunu anlatan; yaşayan insan sayısının çok az olduğu ve yaşayanların da ya dünyayı kurtarmak ya da hayatta kalmaya çalıştığı hikayeler popülerlik kazandı. Makyaj ve çekim olarak kaliteli olanlar da genelde dünya geneline hitap edebilmeyi başardılar.

Sizlere karışık bir liste olarak;
Dünyanın Sonu İçin Antrenman, Zombi Temalı Filmler

1 – Resident Evil

Umbrella’nın hatalı ve dünyanın sonunu getiren projesi.
Bu filmde nadir rastlanan bir olay olarak baş kahramanımız bir Kadın.
Alice karakteri Umbrella’ya bağlı bir timde çalışırken ekibinden ayrılıyor, virüse bağışıklığı var, tam donanımlı bir asker ve gözü kara bir katil. Hayatta kalmak, Umbrella’dan öcünü almak ve dünyayı kurtarmak konulu 6 farklı filmi var.
Bir video oyununun filmleştirilmiş hali olan seri filmler şeklinde 6 adet film mevcut. Bu filmlerin sonuncusu ise 2017 yılında yayınlandı.
En donanımlı antrenman serisi arasında yerini alıyor.

Resident Evil

2 – World War Z / Dünya Savaşı Z

Baş rolde dünya yıldızı Brad Pitt’in yer aldığı filmde bir virüs dünyaya yayılıyor ve herkesi Zombiye çeviriyor. Bahsi geçen virüs, aslen Çin’de çıkıp dünyaya yayıldı şeklinde sunulacaktı ama filmin Çin’de vizyona girebilmesi için bu Güney Kore olarak değiştirildi bilgisini de ek bilgi olarak verelim. Konu olarak da virüse yakalanmaktan korunmak için kendilerine güvenli bölge yaratmaya çalışan insanları konu alıyor. Devasa duvarlar, hızlı ve güçlü, hatta akıllı zombilerin var olduğu, alışık olmadığımız bir zombi türü ile karşı karşıya kalıyoruz.

World War Z

3 – I am Legend / Ben Efsaneyim

Baş rolde yine dünyaca ünlü Will Smith’in yer aldığı bu filmde; insan yapımı bir virüsten etkilenmeyen ve dünyada hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen Robert Neville’in yaşamına devam etmek için vermiş olduğu ve anti virüs üremek için gösterdiği zorlu çabayı konu alıyor. Tabi sonra karşısına hayatta olan başka insanlar çıkıyor ve işler ondan sonra güzelleşmesi gerekirken sarpa sarıyor.

I am Legend / Ben Efsaneyim

4 – Dawn of The Death / Ölülerin Şafağı

1978 yapımı Zombi filminin yeniden uyarlanmış hali olan ve 2004 yılında seyirciyle buluşan Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead) filminde; hemşire olarak görev yapan Anna, günlük mesaisini bitirip evine dönmüştür. Eşiyle güzel bir gece geçirip uyandıklarında ise her şey tamamıyla değişecektir. Yan komşusu eşini öldürmüş, fakat yeniden bir zombi olarak dirilmiştir. Ana kaçmak için sokağa çıktığında ise mahallenin bir kaosun içerisinde olduğunu fark eder. Diğerlerinden farklı olarak bana göre biraz daha basit görünse de izlenilesi filmler arasında yerini alıyor.

Dawn of The Death

5 – Night of the Living Dead / Yaşayan Ölülerin Gecesi

Bu film diğerlerine göre bayağı eski ve kült tadında. Hatta öncülük ettiğini belirtenler bile var ama işte bizim antrenman olayı için biraz cılız kalıyor. He tabi izlemek lazım mı? Bu türe sevgi besliyorsanız zaten izlemiş olmanız gerekiyor.
Konu olarak bakacak olursak da;
Zombi istilasından kaçarak, hayatta kalabilmek için ıssız bir çiftlik evine sığınan bir grup insanın hikayesinin anlatıldığı bu etkileyici gerilim dolu yapım, kısıtlı bütçesine rağmen izleyicileri kendisine hayran bırakıyor.

Night of The Living Dead

6 – The Walking Dead / Yürüyen Ölüler

2010 yılında başlayıp günümüzde halen daha yeni bölümleriyle Zombicilik serüvenine devam ediyor. Tabi bu serüvende “Artık kabak tadı verdi” dedirten bir noktaya geldiği anlar olsa da kendini geliştirip, yeni oyuncu kadroları eklenmesiyle ve azalmalarıyla devam ediyor.

Her zaman olduğu gibi dünyayı saran Zombi salgını ve bundan kurtulanların hayatta kalma mücadelesini taşıyan filmin ana karakteri bir şerif. Ailesi bunu öldü sanıyor, en yakın arkadaşı karısıyla birlikte oluyor, oğlu desen garip garip haller. Yani her şeyin güzel gidebileceğine inandırıp inandırıp, umudumuzu yeniden yıkan bir süre geliş devamlılığı mevcut. Yeni doğanlar, ölenler; oluşturulan komili hayat ve beklenmeyen çöküşler…

The Walking Dead

7 – Land of the Dead / Ölüler Ülkesi

Bak bunlar başka bir manyak, bu sefer hayatta kalmayı geçtik adamlar şehirlerini zombilerden geri almaya çalışıyorlar. Yani gidip başka bir yerde yaşamayız bu topraklar bizim tadında bir havası var. Aslında haklılar zaten gitseler nereye gidecekler oralar da hep zombi.

Şöyle size bir sinopsis yazacak olursak;
Simon Baker, Asia Argento, John Leguizamo ve Dennis Hooper’ın başrollerinde oynamış oldukları Ölüler Ülkesi (Land of the Dead); yaşayan ölülerin ele geçirdiği dünyada hayatta kalmaya çalışan ve şehirlerini zombilerden geri almak için çabalayan bir grup insanın hikayesi anlatılıyor.

Land of The Dead

Biraz da komedi tadında keyif verenlere değinecek olursak şöyle devam edelim

8 – Shaun of the Dead / Zombilerin Şafağı

Ne kadar komedi ve gerilim tadında bir film yapmış olsalar da “Asıl zombi dediğin böyle olacak kardeşim o ne yani hem beyin yemeye çalışıp, hem aslen ölü olup hem de nasıl hayatımı mahvedecekler?” değil mi ama?

Simon Pegg ve Nick Frost ikilisi birlikte bir çok filmde rol aldıkları gibi burada da baş rolü paylaşıyorlar. Hatta bu filmleriyle bir sürü de ödül alıyorlar. Zombilerin Şafağı (Shaun of the Dead), hayatı çıkmaza giren Shaun’un bir anda kahraman olma yolunda ilerleyişini anlatıyor. Bütün zamanını yakın arkadaşı Ed ile birlikte bir barda sorunlarını çözmek için geçiren Shaun, kız arkadaşı tarafından terk edilir ve hayatını düzene sokmaya karar verir. Ancak zombi istilası bu duruma çomak sokuyor. Hayatı o kadar rutin ve bitik ki adamın zombileri fark etmesi bile vakit alıyor.

Bir yandan olası bir zombi istilasına önlem alırken bir yandan da eğleneceğiniz bir film.

Shaun of The Dead

9 – Z Nation / Z Ulusu

Bu diziye komedi desen tam anlamıyla komedi değil, aksiyon-gerilim desen sadece o da olamıyor. Anlayacağınız sürekli bir değişim ve dönüşüm halinde hikaye türü taşıyor. Önerilerim arasında bu ara izlemekten keyif alabileceğiniz filmler arasında ilk sıralara oynar.

Hikaye yine aynı şekilde dünyayı zombiler sarıyor falan filan. Ama bunda farklı bir olay var, ilacı buluyorlar. İlacın aşısı enjekte edildiği ve ısırıldığı halde hayatta kalan bir karakterimiz var. Bu karakterin tavrı da tam şu atasözüyle anlatılır “Kargaya bokun ilaç demişler, gitmiş denizi ortasına sıçmış”. Neyse bu arkadaşı tedaviyi üretmeye çalışan doktora götürmek için bir grup hayatta kalan insanın yolculuğunda yaşadıklarını anlatıyor.

Z Nation

10 – Zombieland

Emma Stone, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Abigail Breslin ve Bill Murray gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosuyla dikkat çeken Zombieland, komedi ve korku türlerinin harmanından oluşuyor. Zombilerin istila ettikleri bir dünyada hayatta kalmak için çabalayan dört kafadarın hikayesini anlatıyor. Komedisi daha tatlı, gerilimi daha az…

Zombieland

11 – Dead Snow

Bu filmde de absürt bir komedi mevcut. Filmdeki zombi olarak dönen arkadaşlar 2. Dünya Savaşı’nda ölen Nazi Askerler. Nazi Zombiler mi demeliydim?
Bu zombi elemanlar da tatil için Norveç’e giden gençlerin başına bela oluyor. Tatil zehir mi oluyor dersin, Nazi Zombi görmeyi hayal etmek çok zor mu aslında dersin. Eğlenceli bir anlatımı var, keyifli bir antrenman

Dead Snow

Zombi Temalı Dünyanın Sonu Antrenmanlarımız bu filmlerle son buluyor.
Dilerseniz diğer film önerilerimiz için ŞURAYA tıklayabilirsiniz.

Share:

Bir Cevap Yazın