BilimCovid-19

Wuhan’daki Hava Partiküllerinde Coronavirus Tespit Edildi!

Hükümetler insanları evlerinde kalmaya zorlamasalar bile COVİD-19 korkusu sürüyor. İspanya, Fransa ve Yunanistan, uyarılarla günlük yaşama yeniden başlamayı planladıklarını açıkladı.

Dünyadan COVID-19 İle İlgili Satır Başları

  • Çalışmada, Wuhan hastanesinde küçük havada damlacıklarında koronavirüs partikülleri tespit edildi.
  • Hükümet öğrencileri ve işçileri evde tutmasa bile, koronavirüs korkusu sürmekte.
  • İsveç, karantinayı zorunlu kılmadı, halkının kısıtlamaları gönüllü olarak izlemesine güveniyor.
  • İspanya’nın köyleri koronavirüs ile yalnız başına mücadele veriyor.
  • İspanya, Fransa ve Yunanistan, uyarılarla günlük yaşamı yeniden başlatma planlarını açıkladı.
  • JetBlue uçuşlarında yüz maskesi takmak zorunluluk olacak. British Airways işten çıkarmaları açıklayacak.
  • Coronavirus, Singapur’daki yurtlarda yaşayan göçmenlere yayıldı.

Yeni koronavirüsün hava yoluyla yayılabileceğine dair artan kanıtlara ek olarak, bilim adamları, havadaki mikroskobik boyutlu damlacıklarda virüsün genetik özelliklerini belirlediler.

Daha önce bu durumun oluşabileceği laboratuvar deneylerinde öngörülmüş ve gösterilmişti. Şimdi hayat şartlarını inceleyen Çinli bilim insanları, salgının başladığı Çin’in Wuhan kentindeki iki hastanede virüsün genetik bilgilerini içeren küçük damlacıkları yakaladıklarını bildirdiler.

Bulgular Pazartesi günü Nature dergisinde yayınlandı .

Topladıkları numunelerdeki virüsün enfekte edici olup olmadığı henüz bilinmemekte. Ancak nefes alıp vererek konuşurken oluşan küçük damlacıklar havada asılı kalabilir ve başkaları tarafından solunabilir.

Virginia Tech’te inşaat ve çevre mühendisliği profesörü Linsey Marr, “Bu, virüsün en az iki saat boyunca havada kalacağını göstermektedir. Hava yoluyla bulaşma potansiyeli olduğunu şiddetle gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Dr. Marr ve diğer birçok bilim adamı, koronavirüsün aerosoller olarak bilinen küçük damlacıklar tarafından yayıldığına dair kanıtların arttığını söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü, şimdiye kadar, hastalığın çoğunlukla uzun süre havada kalmayan daha büyük damlacıklar veya kontamine yüzeylere dokunma yoluyla bulaştığını söyleyerek olasılığı küçümsedi.

Yeni bulgularla bile, sorun çözülmedi. Virüsün genetik planı olan koronavirüs RNA’sı aerosollerde bulunmasına rağmen, bilim adamları virüslerin bulaşıcı olup olmadığını veya testlerin zararsız virüs parçalarını tespit edip etmediğini henüz bilmiyorlar.

Virüsün hava yoluyla bulaşıcılık derecesinin araştırmaları sürmekte.

Share:

Bir Cevap Yazın