Sağlık

Doğal Saç Bakım Maskeleri – Ev Yapımı

Doğal saç bakım maskeleri, insanların yüzyıllardır uyguladığı bakımlardan sadece bir tanesidir. Paketli ürünlerin içerisinde maalesef alkol, SLS, paraben gibi maddeler saçımıza zarar verir. “Evde olmayan malzemelerle nasıl saç maskesi yapacağım?” dediğinizi duyar gibiyim. Tam aksine, evinizde olduğundan emin olduğumuz malzemelerle, yalnızca birkaç dakikada doğal saç bakım maskelerinizi hazırlayabilmeniz mümkün! Üstelik artık kendi hazırlayacağınız güzellik sırlarınızla arkadaşlarınızı da şaşırtabilirsiniz.

Yumuşacık Saçlar İçin Avokado ve Muzlu Maske

Doğal saç bakım maskeleri denilince Avokado ve Muz; saçlarınızın zarar görmüş, yıpranmış ve yumuşaklığını yitirmişliğine çözüm olacak. Böyle durumlarda saçlar kolaylıkla kırılabiliyor. Saçlarını uzatmaya çalışanlar için ise bu büyük bir sorun haline gelebiliyor. Peki size avokado ve muzun lezzetinin yanı sıra saçlara sağlığını geri kazandırabilecek etkisi olduğunu söylesem..

doğal saç bakım maskeleri avokado - muz

 Bu doğal maskeyi hazırlamak için gerekli malzemeler; avokado, muz, yumurta, biraz zeytinyağı ve biraz da elma sirkesi. Tarifin ilk aşamasında avokado, muz, yumurta ve zeytinyağını pürüzsüz hale gelene kadar blenderdan geçirin ve sonra bu malzemeyi saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Saçlarınızı duruladıktan sonra sirke ve su karışımını saçlarınıza iyice yedirin ve birkaç dakika sonra tekrar durulayın. Daha sonra farkı hemen hissetmeye başlayabilirsiniz.

Yağlı Saçlara Çözüm: Yoğurtlu ve Yumurtalı Maske

Çabuk yağlanan saçlar, kimi zaman günlük hayatı zorlaştırabiliyor. Herhangi bir etkinliğe giderken bile iki defa düşünmeye yol açan yağlı saçlardan kurtulmanın aslında çok kolay bir yolu var. Yaklaşık 50 gram yoğurt ve 1 yumurtadan oluşan doğal saç bakım maskeleri haftada 2 defa saçlarınıza uygulayarak yağlı saç sorunu ile baş etmek için oldukça etkili bir çözüm.

Maskeyi hazırlamak için öncelikle yoğurdu ve yumurtayı birlikte çırpın. Birbiriyle iyice karışan kürü nemli ve temiz saçlarınıza sürün. Yarım saat kadar bekledikten sonra durulayın. Saçlarınızı baştan uca besleyecek bu tarif ile saçlardaki yağlı görünümden kurtulabilirsiniz.

Kuru Saçlara Aloe Vera ve Hindistan Cevizi Yağlı Maske

Uzun yıllardır saç ve cilt bakımı ürünlerinin vazgeçilmez ögelerinden biri olan aloe vera, evlerin de baş köşesini taçlandıran oldukça yararlı bir bitki. Eğer sizin de evinizde aloe vera bitkisi varsa, nemini kaybetmiş saçları beslemek için bu bitkinin yaprakları içindeki jeli kullanarak tarifi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

doğal saç bakım maskeleri - Aloevera ve Hindistan cevizi yağlı maske

3-4 yemek kaşığı kadar aloe vera jeli ve 2 yemek kaşığı katı haldeki hindistan cevizi yağını yarım çay bardağı yoğurt ile iyice karıştırın ve daha sonra nemli saçlarınıza sürün. Yarım saat kadar maske ile bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz. İlk uygulamanızdan itibaren saçlarınızın nemine kavuştuğunu gözlemleyebilmeniz mümkün!

Saçların Hızla Uzaması İçin Balkabaklı ve Ballı Maske

Kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden balkabağı, sofralardan sonra güzelliğinizi de taçlandırıyor. Bir miktar balkabağı püresini bal ile iyice karıştırdıktan sonra saçlarınıza sürün. Maskeniz saç derinize kadar ulaştığından emin olduktan sonra 15 dakika bekleyin. Tüm karışımın saçınızda sabit durabilmesi için duş bonesi kullanmanız işinizi kolaylaştırabilir. Daha sonra saçlarınızı yıkayın.

Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan balkabağı saçlarınızın sağlığını korumayı ve kırılmadan hızla uzamasını sağlar. Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu doğal saç bakım maskesini cildinizi beslemek için de kullanabilirsiniz.

Işıl Işıl Saçlara Kavuşmak İçin Çilekli Mayonezli Maske

Birçok faktörden dolayı saçlarınız mat bir görünüm alabilir. Ancak bu son derece besleyici doğal saç bakım maskesi yardımıyla saçlarınızı ışıltısına kavuşturabilirsiniz. Vücudunuz için olduğu kadar saçlarınız için de oldukça besleyici olan çilekler ile hazırlayacağınız bu maske, saç hücrelerinizin gelişimini destekleyecek ve saçlarınızın sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır.

doğal saç bakım maskeleri - Çilekli mayonezli maske

Çilekleri blenderda mayonezle karıştırın ve saçlarınıza uygulayın. 15 dakika sonra saçlarınızı yıkayın. Hepsi bu! C vitamini yönünden zengin çilekler ve saçlarınıza sağlıklı yağlar kazandıran mayonez sayesinde artık eski parlak günlere dönme vakti!

Yıpranmış Saçlara Çözüm: Bal ve Sütlü Maske

İnce ya da kalın telli fark etmeksizin tüm yıpranmış saçlar için bir çözüm önerisi! Yalnızca süt ve bal karışımından oluşan bu saç maskesi, zarar görmüş saçları sağlığına kavuşturarak canlandırır ve kolay kırılmasını önler.

Doğal saç bakım maskeleri - Bal ve sütlü maske

İhtiyacınız olan şeyler, 2 fincan süt ve 2 çay kaşığı bal. Önce sütü, içinde balın eriyebileceği kadar ısıtın. Maskeyi kuru haldeki saçlarınıza sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Maskenin her bir saç teline ulaştığından emin olun. Son olarak saçlarınızı iyice yıkayıp durulayın. Kalın telli saçlar için tam yağlı süt kullanmanızı öneririm.

Share:

Bir Cevap Yazın