ÇevreSağlık

Yalnızlık ve Yalnızlık Duygusundan Kurtulmanın Yolları

Çok yalnız olup olmadığımı nasıl bilebilirim?

İki farklı yalnızlık türü vardır. İlki sosyal izolasyondur. Birlikte zaman geçireceğiniz aileniz, arkadaşlarınız ya da herhangi biri olmadan saatlerce yalnız başınıza zaman geçirebilirsiniz. Kendiyle olmayı seven kendi başına olma kapasitesi yüksek olan insanlar yalnızlıktan hoşnuttur. İkinci tip yalnızlık ise yalnız hissetmektir. Başkaları tarafından önemsenmediğinizi ya da ihtiyaçlarınızın önemsenmediğini hissettiğinizde kalabalık bir odanın içerisinde bile yalnız hissedebilirsiniz.

Yalnızlığın nedenleri nelerdir?

En başta modern yaşamın insanı bireysel sınırlara hapsetmesi en ciddi sebep… Birey yüceltildikçe insanlarla aramıza görünmez duvarlar örüyoruz, yaşadığımız çağın en ciddi sorunlarından biri giderek yalnızlaşmak. Yalnızlık çeken insan kendisini toplumdan kopmuş hisseder. Sosyal medyanın ortaya çıkışıyla birlikte aslında kişiler olmadığı bir hayatı yaşıyor, içinde bulunmadığı bir mutluluğa sahip hatta sevmediği bir müziği bile seviyormuş gibi yapıyor. Bu durumu gören diğer insanlar mutsuzluklarına , paylaşan ise yalan mutluluğuna üzülüyor yani aslında her iki tarafta kendini kandırıyor. Yalnız olduğu hissine kapılıyor insan tekrardan sadece kendinin mutsuz olduğuna ve bu durumdan kurtulamayacağına dair karamsarlığa kapılıyor. Evet şimdi iyi haber! Kimse zannettiğimiz hayatları yaşamıyor. Eğer iç sesiniz size ne kadar yalnız, ne kadar umutsuz olduğunuzu söylüyorsa ona kulak verin çünkü haklı olan iç sesiniz. Size daha iyisini sizden başka kimse vermeyecek o yüzden klişe ama gerçek şu ki size sizden başkası yadım etmeyecek. Bu karamsarlıktan, yalnızlık duygusundan sıyrılıp size neyin iyi geleceğini bulma vakti.

Yalnızlığın sağlık üzerindeki etkisi

Hem toplumsal izolasyon hem de yalnızlık, sağlığınız için kötü gibi görünüyor, ancak yalnız hissetmek bundan daha da kötüye gidebilir. kalp krizi, damar tıkanması, felç inmesi gibi sağlık sorunlarına neden olan yalnızlığın, sigara, kaygı ve stres sorunları kadar sağlığa zararlı olduğunu ortaya koydu.Toplumdan dışlanmanın da kalp-damar rahatsızlıkları, tansiyon yüksekliği ve obeziteyi tetiklediği belirtildi.

Aynı zamanda araştırmada, yalnızlığın vücutta yarattığı toksik etkinin kadın ve erkekleri aynı oranda etkilediğinin altı çizildi.

Yalnızlığın, bilişsel kapasiteyi geriletmesi ve bağışıklık sistemini zayıflatmasıyla, sadece kişisel olarak değil tüm insanlığın ortak sorunu haline geldiği ifade edildi. 

Yalnızlıktan kurtulmak için şu beş şeyi yapın:

Kendini Sev!

Her şeyin başı kendini sevmek. Kendini sevmeye, bedenindeki, zihnindeki tüm olumsuzluklara rağmen kendinde sevdiğin bir özellik bulabiliyorsan ışık var demektir. Yalnız kaldığın anlarda kendinle olmayı sevmelisin ki bu bir ızdırap değil de kendinle paylaştığın özel anlardan biri olsun .

Alışkanlıklarınızı bir gözden geçirin.

Cep telefonunuza veya bilgisayar oyunlarına çok fazla bağımlı olmak sizi dünyadan uzakta tutabilir. Bu uzak kalma hali, akabinde endişe yaratır. Birkaç saat boyunca, kafanızı gereksiz yere kurcalayan bu işlerle olan bağlantınızı keserseniz, dünyanın sonu gelmez, korkmayın. Aslında, emin olun, kendinizi daha iyi hissederseniz.

Arkadaşlarınız, aileniz veya iş arkadaşlarınızla yakın ilişki geliştirin.

Bu ilişkileri; düzenli olarak kontrol ederek, insanların yaşamlarındaki önemli olayları anlayarak, onları dinleyerek, size ihtiyaç duyduklarında onlara ilgi göstererek ve hayatın iniş ve çıkışlarında onlara destek olarak geliştirin ve derinleştirin. Bu duygular hem sizi iyileştirmeye başlayacak hem de insanların hayatında ayrıcalıklı bir yere sahip olmanızı sağlayacak.

Sosyalleşmenin doğal bir gereklilik olduğu etkinliklere iştirak edin.

Bir koro faaliyeti, bir kurs ya da yürüyüş grupları, sanat grupları, sportif ya da gönüllü faaliyetler düşünün. Biraz araştırma yapın ve ardından bunları yoğun programınıza nasıl sığdıracağınıza ilişkin belirli bir plan yapın. Sosyalleşmeye daha fazla vakit ayırmak için nelerden vazgeçebilirsiniz?

Yalnızlığın iyi taraflarına bakın.

Yalnızlığın size ne gibi kazançlar sağlayacağını bir düşünün. Tek başınıza ilginç, eğlenceli veya hoşça vakit geçirebileceğiniz bir aktivite hiç mi yok? Bu başlıklardan en azından bir kaçını yaparak bu duyguyu yenmeye karar verirseniz bu yalnızlık duygusu sizden güçlü değil bu duyguya ve kendinize inanın.

Share:

Bir Cevap Yazın