FarkındalıkSivil Toplum

“3.000 Kişilik Mülteci Kamplarında 20.000 Kişi Barınmaya Çalışıyor”

Sohaila Shojayie, Moria mülteci kampındaki bir çadırda ailesiyle birlikte yaşayan 15 yaşındaki Afganistanlı bir sığınmacı: “3.000 kişiyi barındırmak için inşa edilen kampta yaklaşık 20.000 kişi tıkılmış durumda.”

“Moria’nın kendisi sığınmacılar için bir virüs. Sabun yok, hiçbir şey yok”, Herkes gibi Shojayie de koronavirüs ve kampta oluşacak bir salgın potansiyeli konusunda endişeli.

Afganistan’dan 15 yaşındaki sığınmacı Sohaila Shojayie

“Bazı Afgan kızları ve kadınları, halkımız ve sığınmacılar için çok sıkı maskeler yapmaya başladık. Moria kampında koronavirüse maruz kalmaktan kaçınmak istiyoruz ”dedi.

Shojayie ve akranları, günde 6.000’den fazla maske üretiyorlar. Bu da Team Humanity adlı bir sivil toplum kurumunun desteğiyle yapılabiliyor. Team Humanity’nin kurucusu Salam Aldeen, maske yapım ekibinin her kamp sakinine her üç veya dört günde bir iki maske sağlayabileceğini söylüyor.

“Onları kampta her kişiye iki parça sabunla dağıtıyoruz” dedi. “Maskeler yıkanıp tekrar kullanılabilir. Onlara ayrıca dört dilde ellerini nasıl yıkayacaklarını, maskeyi nasıl kaynatacaklarını ve bu işlemi günde iki kez yapmaları gerektiğini söyleyen bir broşür dağıtıyoruz. ”

Moria kampı, şimdiye kadar koronavirüs salgınından kaçınmayı başardı. Shojayie, kendisinin ve diğer gönüllülerin bunu bu şekilde tutabileceklerini umuyor.

“Mülteciler mutlu ve bizi takdir ediyorlar,” dedi Shojayie. Son zamanlarda, Yunan makamları bazı mültecileri korumak için harekete geçti. 18 Nisan’ın hafta sonu boyunca, çoğu Yunanlı Rum Ortodoks Paskalyasını evlerinde kutluyorken, hükümet refakatsiz 49 küçük çocuğu ada kamplarından Almanya’ya transfer etti.

Ayrıca, özellikle anakaradaki otellere, yardıma muhtaç insanları yeniden yerleştirmeyi vaat ediyorlar. Ancak plan, virüsü yayma endişeleri üzerine bir engel oluşturdu. Hareket şimdi büyük olasılıkla 25 Nisan’da olacak ve başlangıçta ilan edilen 2.000’den daha az bir sayı ile gerçekleşecek.

En azından kamplara sıkışmış bazı mülteciler için büyük bir fırsat anlamına gelecek.

“Burada birbirimizle ilgileniyoruz,” dedi Shojayie.

Share:

1 comment

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: