FarkındalıkSivil Toplum

Evsiz İnsanlar, Koronavirüs Karantinalarında Suçlu Muamelesi Gördü

Yönetimler insanlara sokaklardan uzak durmaları konusunda uyarırken, aktivistler polisin gidecek başka bir yeri olmayan evsizleri hedef aldığını söylüyor.

TBILISI / BANGKOK, 23 Nisan (Thomson Reuters Vakfı) – Filipinler’den İtalya’ya göçen evsiz insanlar, koronavirüs karantina yasaklarına uymadıkları için para cezası veya tutuklama ile karşı karşıya kaldı. Aktivistler ve araştırmacılar, yetkililerin evsizlere daha fazla destek olması ve hoşgörülü davranması için çağrı yaptı.

Dünyanın dört bir yanında ülkeler, evsiz olan veya yetersiz konutlarda yaşayan ve benzersiz bir şekilde salgın sırasında enfekte olma ve başkalarına bulaşma riski taşıyan tahmini 1.8 milyar insanı barınma imkanı sağlayabilmek için birbiriyle yarışıyorlar .

Ancak konut kampanyacıları, sığınakların açılmasından evsiz yardım kuruluşlarına daha fazla fon sağlanmasına kadar alınan önlemlerin çoğunun yetersiz kaldığını belirtmekte. Buna karşın polislerin katı tavrı ve uygulanan yaptırımların duruma tuz biber ektiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Leilani Farha, Fransa ve Nijerya gibi ülkelerde sokakta yaşayan insanlara cezalar kesildiğini, tutuklandığını ve “suçlu olarak muamele edildiğini” duymaktan “dehşete düştüğünü” söyledi.

Reuters’e göre, dünya çapında en az 3.2 milyon kişi solunum yolu hastalığına yakalandı ve yaklaşık 232 bin kişi öldü.

Sağlık uzmanları, evsizlerin yaşam şartları sebebi ile zayıflamış bağışıklık sistemleri, yetersiz beslenme ve uyku eksiklikleri gibi koronavirüs başta olmak üzere pek çok hastalığa yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Ayrıca genellikle bir hastalığı tıbbi açıdan ciddi hale getiren durum yukarıda sayılan etmenlerdir.

Kocası ve beş çocuğuyla birlikte kuzeydoğu Delhi’de bir barınakta yaşayan evsiz Priya Kale, henüz yaklaşık 100 haneye bir doktorun bile ziyaret etmediğini söyledi.

Thomson Reuters Vakfı’na verdiği demeçte Priya Kale “Eğer burada birisi hastalanırsa yayılmasını kontrol etmek çok zor olur çünkü küçük bir yer ve mesafeyi koruyacak yeterli alan da yok.”

İnsan hakları gruplarına göre, Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte’nin karantina önlemlerini ihlal eden kişilerin vurulabileceği konusunda halkını uyardığı Filipinler’de on binlerce kişi sokağa çıkma yasağı ihlalinden ya da itaatsizliklerinden dolayı tutuklandı.Tutuklananların çoğu evsiz insanlardı.

FORUM-ASIA’dan Shamini Darshni Kaliemuthu, bu ayki basın açıklamasında, “Karantina önlemlerini ihlal edenlerin çoğu, geçim kaynaklarını kaybettikleri ve hala hükümetten bekledikleri yardımı bulamadıkları için ihlalleri çaresizlikten yapmakta.” Dedi.

Delhi ve Hindistan’ın başkentlerinde, Konut ve Toprak Hakları Ağı’na (HLRN) göre, evsiz insanların karantina sırasında yardım için kurulmuş olan “açlık yardım merkezlerine” gitmelerini engelledi.

Şehirde 200.000 kadar evsizin bulunduğunu tahmin ediyor.

Delhi barınağında yaşayan Kale, “Evsizlerin sokaklarda polis tarafından toplandığını ve kamplara götürüldüğünü duyduk. Bazıları dövüldü, bazıları eşyalarını alamadı.”

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aktivist gruplar, bazı polislerin kamuya açık alanlara izinsiz girmeyi, uyumayı veya çadır kurmayı yasaklayan yasaları uygulamaya devam ederek sağlık otoritelerinin tavsiyelerine karşı çıktıklarını söyledi.

Kütüphaneler, kafeler ve diğer kamu tesisleri kapalıyken, evsizlerin tuvalete ihtiyacını gidermeleri de güçleşti.

Washington merkezli Evsizlik ve Yoksulluk Ulusal Hukuk Merkezi’nin yasal direktörü Eric Tars, bu durumun el yıkama gibi temel sıhhi ihtiyaçlarını karşılamalarını zorlaştırıyor.

Tars, birçok ABD evsiz sığınma evinin sosyal mesafe kurallarına uymanın dolayısı ile güvenli bir sığınak bulmanın evsiz insanlar için neredeyse imkansız hale geldiğini de belirtti.

Hindistan ve Güney Afrika’daki yetkililer de bazı stadyumlar ve futbol sahalarını kullanarak barınaklar ve kamplar yerleri kurdular .

Ancak insan hakları grupları, koşulların genellikle sağlıksız olduğu ve polisin evsizleri geçici barınaklara getirmek veya ayrılmalarını önlemek için güç kullandıklarnı belirtiyor.

Delhi HLRN genel müdürü Shivani Chaudhry “Evsizlerin yer değiştirme süreci insancıl olmalı ve zorlayıcı değil” dedi ve şöyle devam etti: “Hindistan’daki karantina sırasında çeşitli polis yardımı ve iyi niyet olaylarına tanık olmakla birlikte, ülkenin bazı bölgelerinde polis şiddeti olaylarının da meydana geldiği endişe verici.”

Evsizlik savunucuları, yetkililer evsizlerin ihtiyaçlarına daha duyarlı hale geldiklerinden, bazı şehirlerde durumun iyiye gittiğini söylüyor.

Slovak başkenti Bratislava’da, polis tarafından evsizleri mezarlıklar ve kapalı parklar gibi yerlerde barındırmak üzere dağıtılmalarının, sivil toplum kuruluşlarının evsizlere yardım etmelerini zorlaştırdığı belirtildi.

Ancak sivil toplum örgütü Stopa Slovensko yöneticisi Pavol Sabela, karantinaya bir hafta kala polisin duyarlılık kazanarak evsizlere karşı daha hoşgörülü hale geldiğini söyledi.

Evsizlerin birçoğu artık şehir merkezine döndü ve onlara yiyecek, yüz maskeleri ve tıbbi tavsiye vermenin daha kolay olduğunu da sözlerine ekledi.

İspanya Barselona’da, evsiz insanlar, düzeni sağlayan yardım kuruluşu Arrels Vakfı, evsiz insanların polise gösterebilmeleri için yaşayacakları yeri bulunmadığını belirten sertifikalar dağıtmakta.

“Sertifikayı yapmaya başladığımızdan ve polis sokaklarda gidecek evi olmayan insanların olduğunu dikkate almaya başladığından beri, polisin verdiği cezalara olan şikayetlerin sayısı da düştü,” dedi Beatriz Fernandez, yardım kuruluşunun yasal başkanı.

Ülkeler ayrıca salgın sırasında evsiz insanların barınabilmeleri için alışılmadık yollar buluyor. Boş alanlar, festival salonları, konferans merkezleri ve evler gibi kullanılmayan binaları geçici konutlara dönüştürüyor.

Bazı ülkeler, evsiz insanları güvenli bir şekilde kendi kendine tecrit edebilecekleri boş otel odalarında yerleştirmek için kamu fonlarını seferber ediyor.

İngiltere merkezli bir yardım kuruluşu World Habitat’ın kampanya etki yöneticisi Patrick Duce, bu hareketlerin çoğu kısa vadeli tedbirler olmakla birlikte, bazı hükümetlerin evsizliği sona erdirmek için genel çabalarını yeniden değerlendirme fırsatı da sunduğunu söyledi.

“İngiltere gibi yerlerde, bir yıl içinde binlerce insana barınma imkanı tanındı. Hükümet yıllarca ‘2027’ye kadar evsizliği sonlandıracağız’ ‘dedi.

“Şimdi bunun yapılabileceğini biliyoruz. Uzun vadede çok ciddi toplantılar yapılması gerekiyor. Para ve niyet varsa, neden evsizliği kabul ediyoruz?”

Share:

Bir Cevap Yazın