FarkındalıkSivil Toplum

Japonya Tokyo’daki Evsizlere Barınacak Yer Arayışında

Japonya Evsizlere Barınacak Yer Arayışında

Japon yetkililer, koronavirüs tedbirleri kapsamı ile birlikte büyük şehirlerdeki internet kafelerin kapatılması ile iyice korumasız kalan binlerce evsiz için kalacak yer arayışı içinde.

Japonya’da internet kafeler kalacak yeri olmayan binlerce insanın, bir çok ihtiyacını giderdiği yaşam alanları durumundaydı.

Genellikle 24 saat açık tutulan bu internet kafelerde kullanıcılara tekli kabinler imkanları sağlanmaktaydı. Evsizler bu kabinlerde internette vakit geçirmenin, uyumanın dışında bulunan duşları da kullanabiliyorlardı.

Ancak koronavirüsün yayılmasını engelleme amacı ile internet kafelere kapanma emri gelince evsizler için yeni bir sorun ortaya çıktı.

Tokyo’da 4 binden fazla evsiz var

Japonya sanayi ülkeleri arasında evsiz nüfus oranı düşük bir ülke konumunda. Ancak Tokyo’da internet kafeleri barınak olarak kullanan ve yaşamını devam ettirmeye çalışan 4 binden fazla evsiz bulunmakta.

Yetkililer internet kafelerde yaşamını sürdürmeye çalışan evsizlere otellerden oda ayırmaya çalıştıklarını ve barınma imkanları yaratmaya çalıştıklarını belirtiyor. Yakındaki Saitama kendinde de yetkililer bir spor salonunu evsiz 200 kişinin kalabileceği bir barınma alanına dönüştürdüler.

Yerel medyaya yapılan açıklamalara göre Tokyo yetkilileri evsizleri sosyal danışmanların bulunan geçici barınma mekanlarına yönlendirdiğini söylüyorlar.

Fakat evsizlere destek amaçlı bir yele örgütlenmede danışman olarak çalışan Kazuhiro Gokan, Nikkei Asian Review gazetesine bir çok insanın yapılan idari hatalar yüzünden geri çevrildiğini söyledi.

Japonya’da koronavirüs vakaları da bir çok ülkeye göre daha düşük.

Fakat Tokyo’da yakında vaka sayılarında artış görülmesi salgının hızla yükselişe geçebileceği endişelerini artırdı.

Başbakan Şinzo Abe Tokyo, Osaka ve 5 diğer idari bölgede 1 ay süreyle Olağanüstü Hal ilan etmişti.

Şu anda Olağanüstü Hal uygulanan bölgelerde valiler okulları ve iş yerlerini kapatma yetkisine sahip ama yasal olarak sokağa çıkma yasağı koyma yetkileri yok.

Share:

1 comment

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: