Editörün SeçimiSağlık

Kişisel Gelişim Rehberi – Adım 2

kişisel gelişim rehberi

Kişisel Gelişim Rehberi ikinci adımınız HEDEFLE!
Eğer birinci adımı kendine inanarak başardığını düşünüyorsan 2. adıma hoş geldin. Kişisel Gelişim Rehberi adım 2, diğer adımların gelişiminin temeli olacak. O yüzden ekstra seçeneklerin de olsun. Çünkü son adıma geldiğimizde ekstra seçeneklerine ihtiyacımız olabilir. O yüzden hedefini belirleyeceğiz ama hedeflerini öğreneceğiz.

Kişisel Gelişim Rehberi
Hedefin Ne?

Kişisel Gelişim Rehberi ilk adımımızda kendimizi eksi ve artılarıyla öğrendiğimize göre şu anda artılarımızı ve eksilerimizi gözümüzün önüne alıp hedeflerinizi belirleyeceğiz.

Sizlere hedeflerinizi belirlerken kullanmanız ve göz önünde bulundurmanız için dikkate almanız gerekenlerin:

  • Güçlü özelliklerinizin hedefinizi seçmek konusunda yol göstereceğini,
  • Eksi olarak gördüğünüz özelliklerinizin ise hedefinizin başarı ihtimalini belirlediğini,
  • Olmak istediğiniz kişide istediğiniz özelliklerin ise geri kalan hayatınızı belirlemek için kullanılacağını UNUTMAYIN.

Asla ve asla unutmayın ki bu hedefler sizin, bu seçenekler size ait, verdiğiniz kararların tamamının sorumluluğunu alabilecek güçtesiniz. Eğer bu söylediklerimi unutacak ya da es geçecek bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız; bunları unutmamanız için sağ bileğinize mavi bir ip veya mavi bir aksesuar takmanızı istiyorum.

Asıl hedefinizi belirlerken asla küçük düşünmeyin. Kendini tanıyan bir insan, kendinin yapabileceği en iyiyi, en iyi bilen kişidir. O yüzden eğer bu okuduklarından sonra hala kendin için büyük hedefler seçemeyeceğini düşünüyorsan;

Hedef Belirlemekten Korkma !

Birinci aşamayı başardım ve bu söylediklerine hazırım diyenler için devam ediyorum:

Hedefinizi yapabileceğinizin en iyisini bulacak şekilde belirleyin. Bunu belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli ve engelleyici unsurları göz ardı etmemelisiniz.
Bunlar;

  • Sorumluluklar,
  • Zorunluluklar ve
  • Zaman.

Bir gelir elde etme zorunluluğunuz varsa hedefinizi bu doğrultuda şekillendirmelisiniz. Özellikle hedefinizin tüm hayatınızı odaklayacağınız bir hedef olması halinde, bu hedefi en ince ayrıntısına kadar incelemeli ve doğru riski almalısınız.
Aklınıza gelebilecek tüm kaygılardan kendinizi arındırmalı, hedefiniz için edeceğiniz mücadelede zorunluluklarınız ve sorumluluklarınız sizi mutsuz edecek hal almamalı.

Zaman planlamasını doğru yönetmek en derin kaygınız olmalı. Aksi halde planlı bir hedef gerçekleştirmemek ve hedeften olası bir şaşma durumunda yüksek seviyede hasarı en aza indirmeniz gerekiyor. Yani hedefinizin bir zaman çizelgesi belirlemeniz gerekiyor.

Bu zaman çizelgesi hedefinizin türüne ve durumuna göre şekil değiştirebilir. Öncelikle gündelik zamanınızı ne şekilde geçirdiğinizin raporlamasını yapıp, sizin için gereksiz ve değiştirilebilir zaman aralıklarını belirlemelisiniz.
Bu belirlediğiniz zaman aralığını da hedefiniz için kanalize etmelisiniz.

Hedefiniz ile ilgili en önemli tüyo: MUTLU OLMAK!

Seçtiğin hedef her ne olursa olsun, seni mutlu etmek zorunda. Bu zorundalık, hedefin gerçekleşirken onun ne kadar kolay veya ne kadar zor olduğuna karar vermeni sağlayacak. Eğer hedefini başardığın takdirde “dünyada benden mutlusu yok.” diyebileceğin bir hedefin olacaksa, bu hedefin gerçekleşmesinin kolay olmaması halinde, çekilecek zorluğu seve seve çekeceğini bilmelisin.

Zorluk, seni mutsuz etmemeli.
Hedefini başarırken eğer ki zorluk çekmezsen, hedefinde şaşmalar yaşayabilirsin. Her hedefin, her işin, her durumun kendine ait zorluklar barındırdığını unutma. Zor olanı yenebilmenin, onu kolay kılmak olduğunu aklında tut.

Esas hedefini seç ve rotanı belirle. Unutma, henüz rotayı belirlerken yalnızca hedefini göreceksin, ben oraya nasıl gideceğim diye rotayı hesaplamaya kalkma.

Ekstra hedeflerin için de ana hedefini nasıl belirlediysen, aynı güzergahı izlemeyi unutma. “ya o olmazsa bunu kesin yaparım” yalanına sığınma.

Hedefin Hazırsa…

Eğer doğru hedefi seçtiğine, kendin inandıysan ve kimseden bunun için onay beklemiyorsan. Rota belirlendiyse ve rotayı hesaplamaya hazırsan üçüncü aşamaya geç. Eğer hedefini belirlemek konusunda halen daha tereddütün varsa veya hedef belirleyemiyorsan, birinci aşamayı tekrar et. Cevap yalnızca kafanın içinde, sağda solda arama veya başkalarına sorma.

Üçüncü aşmaya geçmeye hazır olduğunda, nelerin daha şimdiden değiştiğini fark edeceksin.

Eğer bu konularda yanlış kararlarla kendine zarar vereceğini düşünüyorsan, bir uzmana yol gösterici olması konusunda başvurman gerektiğini unutma ve bundan utanma.
Böyle bir ihtiyacın olursa da iletişim bilgilerim üzerinden benimle irtibata geçebilirsin.

Share:

1 comment

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: