Sinema

Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Teknolojik gelişmelerin önüne geçilemez bir şekilde her geçen gün artarak devam etmesi, henüz zihnimizde kurgulayamadığımız gelişmelere karşı beklentimizi de artırıyor. Bu beklenti zaman geçtikte bilim kurgu türündeki filmlere daha sıcak bakmamızı sağlarken bazı yapımların ufkumuzu açacak nitelikte gerçeklik payının bulunduğunu da söylemek mümkün. Bilim kurgu filmleri sıklıkla geleceğe dair uçuk kaçık çıkarımlar yapsa da kimi zaman gerçeğe oldukça yaklaşır ve izleyenleri düşündürür. Sizin için en iyi bilim kurgu filmleri listesi yanında, son yılların en iyileri ve yapay zeka ile ilgili bilim kurgu film önerilerini derledik.

1. The Fountain – Kaynak – IMDb: 7,3

İzleyenlere 96 dakikalık bir seyir zevki sunan The Fountain, Darren Aronofsky tarafından 2007 yılında çekildi. ABD yapımı filmde Hugh Jackman, Rachel Weisz, Cliff Curtis, Ellen Burstyn, Ethan Suplee gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Film seyirciye geçmiş, bugün ve gelecekten oluşan 3 ayrı hikaye sunuyor. Hikayelerin hepsi aşk konusunda sonsuzluğu arayan erkekler hakkında. Filmde, esir olan kraliçesini kurtarmak için hayat ağacını arayan bir kaşif, ölmek üzere olan eşini kurtarmak için ilaç bulmaya çalışan bir tıp araştırmacısı ve hava kabarcığının içinde kapsül halinde bulunan yaşlı bir ağaç ile seyahate çıkan bir uzay yolcusunun kesişen hikayeleri işleniyor.

2. Gravity – Yer çekimi – IMDb: 7,7

Sandra Bullock ve George Clooney’in başrollerini paylaştığı filmde, son görevine çıkan tecrübeli bir astronat ile zeki bir mühendisin birlikte görev yaptıkları bir uzay gemisinin hiç beklemedikleri bir felaket sebebiyle harap olduktan sonra yaşadıkları aktarılıyor. Uzay boşluğunda tamamen yalnız kalan Kowalski ve Stone’un birbirlerinden başka hiçbir dayanakları yoktur. Uzayın derinliklerinde kaybolan ikili için eve dönmenin tek yolu, başka uzay istasyonlarına ulaşmaktır.

3. The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi – IMDb: 7,7

Bilim kurgu türünün en iyi örneklerinden olan film, Eric Bress tarafından 2004 yılında çekildi. Filmde, strese maruz kaldığı anlarda baygınlık geçiren Evan Treborn, çocukluğunda maruz kaldığı cinsel tacizler sebebiyle bu problemle karşı karşıyadır. Tesadüfen zamanda yolculuk yapabildiğini fark eden Treborn, geçmişe döndüğünde çocukluk travmalarını silmeye çalışırken hayatını da sorgulamaya başlar.

4. Avatar – IMDb: 7,8

Sinema tarihinde çığır açan bir yapım olarak nitelendirilen Avatar, son teknoloji ile üretilen “en yüksek bütçeli film” etiketiyle 2009 yılında izleyiciyle buluştu. 3 boyutlu sinema tekniklerinin kullanıldığı film izleyenleri hayal güçlerinin çok daha ötesinde muhteşem bir dünya olan Pandora adlı gezegene götürüyor. Na’vi halkının yaşadığı bu gezegeni ve içerdiği kaynakları incelemek isteyen askeri bir şirket, Avatar isimli bir program oluşturur. Bu programda yarı insan, yarı Na’vi haline getirilen insanlar, keşif amacıyla Pandora gezegenine gönderilir.

5. Mr. Nobody – Bay Hiçkimse – IMDb: 7,9

Bilim kurgu ve dramın iç içe geçtiği filmin yönetmen koltuğunda Jaco Van Dormael oturuyor. Almanya, Fransa, Kanada ve Belçika ortak yapımı filmde, Diane Kruger, Jared Leto, Juno Temple, Sarah Polley, Rhys Ifans gibi isimler rol alıyor. Mr. Nobody, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlüdür. 117 yaşındaki Nemo, artık ölüm döşeğine geldiğinde daha küçük bir çocukken tren istasyonunda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir ve Nemo’nun hemen bir karar vermesi gerekir. Annesiyle mi gitmeli yoksa babasıyla mı kalmalı? Nemo’nun bu kararı pek çok olasılığı da beraberinde getirir.

6. The Truman Show – Truman Şov – IMDb: 8,1

Bilim kurgu türünün kült ve efsaneleşmiş filmlerinden bir tanesi olan Truman Show, ABD yapımı bir film olarak 1998’de hayat buldu. 103 dakikalık filmin yönetmen koltuğunda Peter Weir, oyuncu kadrosunda ise Jim Carrey, Paul Giamatti, Ed Harris, Laura Linney, Natascha McElhone gibi isimler yer alıyor. Filmde, dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan insanlar her güne çok mutlu uyanıp hiçbir sorunla karşılaşmadan günü bitirirler. Filmin başkahramanı da bu halkın içinden biri olan Truman’dır. Güzel bir eşi ve mutlu bir hayatı bulunan Truman’ın hayatı, ölü sandığı babasını caddede gördüğü günden sonra değişir. Bir şeylerin yolunda gitmediğini kavramaya başlayan Truman, yaşadığı hayatın gerçek olup olmadığını sorgulamaya başlar.

7. Blade Runner – Bıçak Sırtı – IMDb: 8,2

Hong Kong, İngiltere ve ABD ortak yapımı film, 1982’de çekildi. Bilim kurgu, dram ve gerilimin muhteşem bir uyum içerisinde seyirciye aktarıldığı filmin yönetmeni ise Ridley Scott. Harrison Ford, Darly Hannah, Sean Young ise filmin oyuncuları arasında yer alıyor. Bilim kurgu türünün en iyi filmlerinden biri olan Blade Runner’ın hikayesi ise şu şekilde: Çekildiği dönemin çok ötesinin anlatıldığı film, 2019 yılında geçiyor. Dünya artık çok farklı bir yerdir ve adeta distopik bir yaşam söz konusudur. Dış görünüş bakımından insandan hiçbir farkı olmayan robotların üretildiği filmde bu robotlar, dünyanın dışındaki toplulukların tehlikeli ve yasal olmayan işlerinin halledilmesi için kullanılır. Blade Runners isimli özel polisler ise bu robotların peşine düşüp onları yakalamakla görevlidir. Bu polis topluluğunda daha önceden görev yapmış olan uzman bir polis sırf bu robotları yok etmek için tekrar görevine döner. Fakat iki milyondan fazla insanın yaşadığı şehirde, insandan hiçbir farkı olmayan robotları yakalamak hiç de kolay değildir.

8. Stalker – İz Sürücü – IMDb: 8,2

usya ve Almanya’nın ortak yapımı olan film, 1979 yılında Andrey Tarkovski tarafından çekildi. Filmin oyuncuları arasında Nikolai Grinko, Anatoli Solonitsyn, Aleksandr Kajdanovsky, Alisa Frejndlikh, Natasha Abramova gibi isimler yer alıyor. Film yalnızca bilim kurgu değil aynı zamanda dram, gizem ve macera unsurlarını da içinde barındırıyor. Filmin son derece değişik bir hikayesi var. Dünyaya dev bir gök taşı düşmesiyle birlikte yaşam yerle bir olur. Sonucunda ise Zone isminde yeni bir bölge oluşur ve çeşitli söylentiler ayyuka çıkar. Bu bölgeye girebilen insanlarının tutkularının gerçekleşeceği, en yaygın söylentidir. Askerler tarafından korunan bölgeye yalnızca cesur iz sürücülerin girmesi mümkündür. Filmin başkahramanı, ailesinin söylediklerine kulak asmadan bölgeye girmek isteyen bir bilim adamı ve yazarla beraber hareket etmeye karar verir.

9. 2001: A Space Odyssey – 2001: Uzay Macerası – IMDb: 8.3

Amerika ve İngiltere’nin ortak yapımı olan film, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından çekildi. Film hem bilim kurgu hem de gizem ve macera unsurlarını içeriyor. William Sylvester, Keir Dullea, Gary Lockwood, Robert Beatty, Daniel Richter gibi oyuncuların rol aldığı filmde bir grup primatın yiyecek için giriştiği kavga, bir anda ortaya çıkan siyah bir taş tarafından bölünür. Bu taş sayesinde evrimin belki de en önemli adımı atılır ve primatlar akıllarını kullanmaya başlar ve olaylar gelişir. Sonu net ve kesin bir yere bağlanmayan bilim kurgu filmlerini sevenlerdenseniz bu filmin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

10. A Clockwork Orange – Otomatik Portakal – IMDb: 8,4

1971 yılında çekilen ve İngiltere ile ABD’nin ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini bilim kurgu türünün vazgeçilmez yönetmeni Stanley Kubrick yapıyor. +18 etiketiyle vizyona giren ve Malcolm McDowell, Steven Berkoff, Adrienne Corri, Patrick Magee, Warren Clarke gibi isimlerin yer aldığı filmde şiddet bağımlısı gençlerin kurdukları bir çete, dehşet ve korku saçarak herkese istedikleri şeyleri yaptırmaktadır. Çete lideri Alex, işler önlenemez boyutlara gelince yakalanır ve gözaltına alınır. Alex’i hapse atmak yerine farklı bir cezaya mahkum ederler: Bir şiddet deneyinde kobay olarak kullanmak. İnsanlar ve şiddet arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılan deney, insan doğası aykırı unsurlar içermektedir.

11. Alien – Yaratık – IMDb: 8,5

Amerika ve İngiltere’nin ortak yapımı olan film, hem bilim kurgu hem de korku unsurlarını içinde barındırıyor. 117 dakikalık filmin yönetmen koltuğunda Ridley Scott otururken oyuncu kadrosunda Sigourney Weaver, John Hurt, Ian Holm, Tom Skerritt, Harry Dean Stanton gibi isimler bulunuyor. Filmde, hiç bilmedikleri bir gezegene bazı nedenlerden dolayı inmek zorunda kalan kişilerin yaşam mücadelesi anlatılıyor. Ünlü uzay gemilerinden biri olan Nostromo, görevini tamamlayıp Dünya’ya dönerken farklı bir gezegenden yardım çağrısı alır. Çağrıyı karşılıksız bırakmak istemeyen mürettebat rotayı çağrının geldiği yöne çevirir. Çağrının aslında bir uyarı sinyali olduğunu anladıklarında çoktan iş işten geçmiştir.

12. Back To The Future – Geleceğe Dönüş – IMDb: 8,5

Bilim kurgu tarihinin kült filmleri arasına girmeyi başarmış olan eser, 1985 yılında Amerika’da seyirciyle buluştu. Robert Zemeckis tarafından çekilen filmin oyuncu kadrosunda Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Crispin Glover, Lea Thompson, Thomas F. Wilson gibi isimler yer alıyor. Filmde deli dolu bir bilim adamı olan Dr. Brown, zamanda yolculuk yapmayı başaran bir araba geliştirir. Makine ise ilk kez genç Marty tarafından kullanılır. Bir yanlışlık neticesinde gelecek yerine tam 30 yıl öncesine giden Marty, burada yaptığı bir hamleyle kendi kaderini farklı bir yere sürükler. Bundan sonra Marty’nın yapması gereken, yaptığı bu hamleyi düzeltmek için çabalamak olacaktır.

13. Interstellar – Yıldızlararası – IMDb: 8,7

2014 yılında çekilen, ABD ve İngiltere ortak yapımı olan film, bilim kurgu türünün ünlü yönetmenlerinden Christopher Nolan tarafından çekildi. 169 dakikalık filmin oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Elyes Gabel, Wes Bentley gibi isimler yer alıyor. Filmde, teknik bilgisi ve becerisi hayli yüksek olan Cooper, hayatını mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçirmektedir. Hayatta tüm isteği ve amacı iki çocuğuna da güvenli bir hayat sunmak olan Cooper’ın karşısına hiç beklemediği bir teklif çıkar ve ailesini geride bırakarak insanlığı kurtarmaya doğru yola çıkar.

 14. The Matrix – IMDb: 8.7

Bilim kurgu türünün en önemli yapımlarından bir tanesi olan The Matrix, 1999 yılında ABD yapımı olarak karşımıza çıkarken filmin yönetmen koltuğunda Andy ve Lana Wachowski kardeşler oturuyor. Filmin oyuncu kadrosunda ise Keanu Reeves, Hugo Weaving, Laurence Fishburne, Carrie- Anne Moss, Joe Pantoliano gibi isimler yer alıyor. Gerçekliğin ötesinin arandığı filmde Neo, tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Beklemediği bir gece kendisini başka bir dünyaya götürecek kadar güzel olan Trinity ile tanışan Neo, bu yeni dünyada Morpheus’u bulacağını ve Matrix hakkında bir şeyler öğreneceğini umar.

15. Ready Player One – IMDb: 7,8

Ailesini küçük yaşta kaybeden Wade Watts, gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için zamanını The Oasis adlı bir oyun evreninde geçirir. Oyunun milyoner kurucusu oyun evreninin içine bir anahtar saklamıştır ve öldüğünde tüm servetini ve oyunun kontrolünü bu anahtarı bulana vadetmektedir. Wade de bu macera dolu hazine avının peşine düşmüştür. Bir süre sonra her şey bir oyun olmaktan çıkıp acımasız bir rekabete dönüşür. Zira şirket hissedarları ve paragöz oyuncular hazineye herkesten önce ulaşabilmek için diğer yarışmacıları saf dışı bırakmak için her şeyi yapmaya hazırdır…
Yönetmenliğini başarılı yönetmen Steven Spielberg’ün üstlendiği ve senaryosunu Ernest Cline’ın kaleme aldığı Ready Player One’ın başrolünde Tye Sheridan ve Olivia Cooke yer alıyor.

16. Aşk – Her – IMDb:8.0

Theodore Twombly, eşinden boşandıktan sonra tek başına yaşamaya başlayan ve el işi mektuplar yazarak geçimini sağlayan bir yazardır. Bir gün reklamlarda gördüğü bir yazılımın işine yarayacağını düşünerek satın alır. Samantha isimli bir sanal zeka uygulaması sunan yazılım Theodore’un aklını karıştırarak ufkunu açacak sorular sormaya başlar. Yazılım sayesinde içinde bulunduğu yalnızlıktan kurtulan Theodore, Samantha’ya karşı ilginç hisler beslemeye başlayacaktır.

17. 12 Maymun – Twelve Monkeys – IMDb:8.0

1997’de ortaya çıkan bir virüs, 5 milyar insanın ölümüne yol açar. Çok az sayıda insan, yer altına çekilip virüsten korunmayı başarır. Kurtulanlar, çözüm bulabilmek için bir zaman makinesi geliştirirler. Henüz test aşamasında olan cihazı kullanmak üzere, mahkumlardan James Cole’u seçerler. Cole, ilk denemesinde yanlış bir tarihe gider. Başarılı olan ikinci denemesi sonucunda, kendisini 1990’da bir akıl hastanesinde bulur.

18. Metropolis – IMDb: 8.3

Endüstrileşme çağının etkisini hissettirdiği bir dönemde, Lang’ın gelecek tasarımı da bundan payını alır. İnsanlar ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.

19. Yıldız Savaşları Serisi – IMDb:8.6

Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi’ye katılıp “jedi” olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve “Ölüm Yıldızı” denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)’nun içine koyuyor. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)’ye ulaşması gerekiyor. R2-D2 önce Luke Skywalker’la karşılaşıyor ve birlikte Obi-Wan Kenobi’yi buluyorlar. “Ölüm Yıldızı”nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia’yla birlikte imparatora savaş açıyorlar.

20. Lucy – IMDb: 6.4

Tayvan’ın başkenti Taipei’nin suça batmış yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret, uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. Eğlenmeyi seven, sıradan bir genç kadın olan Lucy, birkaç gece beraber takıldığı Richard yüzünden kendisini bir anda en azılı uyuşturucu şebekelerinin birinin içine düşmüş bulur. Vücudunun içine kurye olması için yerleştirilen yeni bir tür sentetik uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde Lucy’nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca mucizevi bir durumla yüzleşir. Lucy’in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır! Artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın beyinin tüm algı kapılarını sonuna kadar açacaktır… 

Share:

Bir Cevap Yazın