BilimEditörün SeçimiTeknoloji

NASA 4 Motorlu Canavarı Megarocket’i test ediyor

nasa

NASA‘nın derin uzay keşif roketi, “nesilde bir kez” (once-in-a-generation) ilk kez devasa çekirdek aşamasının dört motorunu da ateşleyecek.

Elon Musk’ın SpaceX’inden daha büyük ama daha az güçlü Falcon Heavy’i uçurma maliyeti 90 milyon dolar ve United Launch Alliance’ın eski Delta IV Heavy için fırlatma başına yaklaşık 350 milyon dolar. Ancak bu projede test başına yaklaşık 1 milyar dolar harcama öngörülüyor.

Elon Musk yaptığı çalışmalarda bu kadar düşük maliyeti sağlayabilirken NASA‘nın yaptığı çalışmalarda maliyetin yüksek olması sürekli tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Once-in-a-generation testi gelişmekte olan özel sektör teknolojilerinden kaynaklanan artan baskıyla karşı karşıya olan ABD hükümetinin yıllarca süren projesi için çok önemli bir ulaşacak.

Boeing tarafından inşa edilen Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) bir ‘megarocket’ olarak biliniyor ve Amerikalıları birkaç yıl içinde eskisi gibi tekrar aya ayak basmak amacıyla geliştiriliyor.

Uzay Fırlatma Sistemi için sıcak ateş testi çalışmaları NASA’nın Mississippi’deki Stennis Uzay Merkezinde başlaması ve roketin tasarımını doğrulamak için gerekli araştırmaların neredeyse bir yıl sürmesi bekleniyor.

NASA’nın bu çalışması 2021 yılının sonlarında Artemis programı kapsamında insansız bir lansmana başlamadan önce büyük bir adım olarak görülüyor. Artemis programı kapsamında Donald Trump 2024 yılında insanları aya götürmeyi planlamıştı.

Testte, roketin 4 Aerojet Rocketdyne RS-25 motoru yaklaşık sekiz dakika boyunca ateşlenecek. 1,6 milyon pound itici güç sağlayacak ve kalkış koşullarını simule etmek için bir test standında yaklaşık 700.000 galon itici güç harcadığını görecek.

Aerojet Rocketdyne’in Uzaydan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jim Maser, Reuters’e “Bu, nesilde bir kez ortaya çıkan bir tür test” dedi. “Bu, 4 RS-25’in aynı anda ilk kez ateşlenişi olacak.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Artemis projesi kapsamında SLS

Uzay Fırlatma Sistemi SLS, şimdiden programın üç yıl gerisinde ve bütçenin yaklaşık 3 milyar ABD doları üzerinde.

Eleştirmenler uzun zamandır NASA‘nın roketin görev başına fırlatma maliyeti 1 milyar dolar veya daha fazla olan mekik dönemi çekirdek teknolojilerinden daha düşük maliyet vaat eden daha yeni ticari alternatiflere geçmesini savundu.

Muhalifler ise uzun zaman NASA‘nın roketin fırlatma başına maliyetin 1 milyar dolar veya daha fazla olan teknolojilerden daha düşük maliyet olması gerektiğini savundu. Bu konu kapsamında farklı ticari alternatiflere geçilmesi tartışıldı.

NASA ve Boeing, Amerika’daki beş tropik fırtına ve Stennis’i süpüren bir kasırga ile karşı karşıya kaldı. Pandemi döneminde bazı mühendisler koronavirüs için pozitif test yaptıktan sonra kapanıp çalışmaları durdurma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Haber Kaynağı: https://thenewdaily.com.au/life/science/2021/01/17/nasa-megarocket-set-for-test/
Artemis Projesi: https://www.boeing.com/space/index.page#/path

Share:

Bir Cevap Yazın