BilimCovid-19

Sahte Korona Aşısı Satışı – Güney Afrika ve Çin’de Yakalandı

Sahte korona aşısı satışı

Pandemi ile mücadele kapsamında aşılama çalışmaları dünya genelinde gerçekleştirildi. Fransa merkezli Interpol Uluslararası Ceza Polis Teşkilatı, Güney Afrika ve Çin’de sahte korona aşısı satışı yapan suç gruplarının yakalandığını duyurdu.

Sahte korona aşısı satışı yapan Zambiyalı ve Çinli yakalandı.

Güney Afrika’nın kuzeyindeki Gauteng’deki bir depoda yerel polis 2.400 doz sahte korona aşısı buldu. Operasyonda 3 Çinli ve 1 Zambiyalı tutuklandı.

16 Şubat tarihinde, Çin’de sahte aşı üretimi ve satışı yapan bir suç örgütünü tespit ederek yaklaşık 80 kişiyi tutuklanmıştı. Milyar dolarları bulan dolandırıcılık hamlesinin başındaki kişilere ulaşan yetkililer;
Sahte korona aşısı satışı konusunda insan sağlığının olumsuz tehdidine karşı uyardı.

Çok sayıda aşı ve sahte maskelere ulaşıldı.

Interpol Genel Sekreteri Jurgen Stock yaptığı açıklamada, “Sahte korona aşısı satışı için buzdağının sadece görünen kısmı. Suç örgütleri hem çevrimiçi hem de çevrimdışı aşı satma dolandırıcılığını denemeye devam etmek” diyerek tüm ülkeleri uyardı.

Geçtiğimiz günlerde 8 Milyon Doz aşı bekleyen Ukrayna’da, Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) açıklama yaptı. Pfizer-BioNTech aşısı adlarıyla usulsüz olarak ülkeye girişi yapılan bazı tehlikeli ilaçların dağıtımının yapıldığını belirlediği duyurdu.

İnsan sağlığını tehdit eden aşıların takibi yapılmaya başlandı.

Interpol’den Sahte Aşı Açıklaması

INTERPOL hem operasyonlarla hem de online olarak COVID-19 aşılarını sahtesini üretmeyi hedefleyen organize suç ağları için Orange Notice yayınladı. Bu yayınlanan uyarılardan sonra bu tarzdaki suçlardaki olası artışı tahmin ettiklerini belirtti.

Sahte şişelerin tespiti için kullanılan fligran ve bu gibi uyarı kapsamındaki paketleme hamleleri de bizzat orijinal üründekiyle aynı ambalajla üretilmişti. Yalnızca içinde aşı bulunmayan ama içinde aşı olduğu iddia edilen bu dolandırıcılık şebekesinin piyasaya sürdüğü sağlıksız aşıların da geri toplanması için gerekli araştırmaları yaptıklarını belirttiler.

Interpol, 194 üye ülkeye; kanun yaptırımlarını ve suç eğilimleri konusunda yasal yaptırımların güncellenmesi gerektiğini belirtmiştir.

Suçluların online ve fiziksel olarak korona aşılarının dağıtımını hedefleyeceği konusundaki uyaran Interpol, vatandaşlarının sağlığını ve güvenliğini korumak için çalışan ulusal makamların gerekli sorumlulukları alması gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak Jurgen Stock “Bu tutuklamalar, INTERPOL’ün kamu güvenliğini korumak için hem kamu hem de özel sektörden kilit oyuncuları bir araya getirmedeki benzersiz rolünün altını çiziyor.” dedi.

Share:

Bir Cevap Yazın