Editörün SeçimiKişisel Gelişim

Motivasyon Nasıl Sürekli Hale Getirilir?

Motivasyon Nasıl Sağlanır? Kendimizi motive etmek için neler yapmalıyız? Motivasyonun yaşantımıza etkileri nelerdir?

Motivasyon İçin Ruh Halini Yüksek Tutmak

Hedefindeki ilerlemeleri takip edebilmek adına haftalık analizler yap. Motivasyon haline devam ettirmeyi istediğinde, belirlediğin hedeflerin bu motivasyon ile olan uyumunu görmen gerekmektedir. İlerlemeyi analiz ettiğin takdirde, bu ilerlemenin farkında olacak veya bu farkındalığın daha da arttığını görüyorsan, motivasyonun daha da yükselecek ve hedefine ulaştığın için mutluluk duyacaksın. Eğer hedeflerinde geri kaldığını fark etmişsen, yola devam edebilmek adına yardımcı olması için tekrardan harekete geçmen gerekir.

Haftalık hedeflerine ulaştığında kendini ödüllendirdiğinden emin ol. Yorucu ve uzun bir hafta çalıştıktan sonra kendini, sevdiğin herhangi bir şeyle ödüllendirmek doğru olacaktır. Hangi ödüllerin senin motivasyonunu arttıracağını ancak sen bilebilirsin.

Kendine ara ver. Bu yolda bazen kendinden en çok emin olan insanların bile bunaldığını görebilirsin. Büyük bir çaba ile kendini yorduğunu fark ettiğin an, ihtiyacın olan yalnızca bir mola olmaktadır. Amacın sporla ilgiliyse, bir ya da iki günlük bir dinlenmenin yerine, üç ya da dört günlük daha uzun bir dinlenmeyi tercih edebilirsin. Okulda olduğunda tüm çalışmaları tek bir güne toplamak yerine, günlere ya da haftalara yayabilirsin.

Kendine yüklenmekten vazgeç. Bazen herkesin yetersiz hissettiği anlar olur. Eğer ki haftaya böldüğün bu hedefleri uygularken zorlanırsan, bunu bir ders olarak kabul etmelisin. Sonraki hedefini ise kendi zamanından önce bitirmeye çalışmalısın. Böylelikle kazandığın zamanı, kalan görevi uygulamak için kullanabilirsin. Bu durumda daha fazla çaba ile kendi programından geri kalmamış olacaksın. Mühim olan kendini ne kadar yorduğun değil, etkili bir şekilde ne kadar yorduğun ve bu yola nasıl devam edebildiğindir. Üzerinde durman gereken nokta başarısızlık değil. Bunu bir olay olarak gör ve hedefin için çalışmaya devam et.

İlham verici konuşmaları ya da öyküleri oku ve izle. Zaman zaman herkese bu tür ilham verici büyük konuşmalar harekete geçiren etmenlerden olmuştur. Bu tür videolara YouTube platformu üzerinden kolayca ulaşabilir ve izleyebilirsin. TEDX konuşmaları motivasyon ve ilham vericilik için iyi bir örnek olabilir.

Motivasyon sizi zirveye taşır.

Motivasyon için Ertelemekten Vazgeç  

Dikkatini dağıtan şeyleri ortadan kaldır. O işi ertelemene neden olan şey neyse onu belirle ve sonrasında ondan kurtul ve ondan uzaklaş.

  • İnternette amaçsızca dolaşıyorsan, kendi tarayıcına “üretkenlik” gibi bir uzantı kurabilirsin. Ücretsiz olan bu uzantılar bazı sitelere erişimini engeller ve gereksiz zaman harcamalarının önüne geçer.

İşi ciddiye al. Sorumluluk almayı bil. Kendinin ya da başkalarının gözünde kendini sorumlu tut. Kendine bazı kişisel olan cezalar belirle, eğer ki işinizi yapmanız gereken şekilde yapmadıysanız, örneğin uzun zamandır biriktirdiğin parayı kendin için değil başka bir şey için harcayabilirsin. Yapmayı düşündüklerini ailen ve arkadaşlarında paylaşabilirsin.

Kafein al. Bunu yaparken dozun hangi şekilde olması gerektiğini siz bileceksiniz. Yeterli ve orta bir doz, uyarılmana, odaklanmana ve yönlendirilmene sebep olacaktır. Özgüveni artırmak adına kendine küçük notlar yaz ve 20 dakikaya bir uyaran hatırlatmalar ekle.

Hareket et. Yürüyüş ya da koşuya çıkabilirsin. Hafif uygulanan bir egzersiz dahi ruh haline etki eder ve seni daha aktif hale getirir. Depresyonu ve düşük özgüveni etkilediği gözlemlenmiştir.

Görevini küçük parçalara ayır. Eğer motivasyon konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyorsan, büyük bir görevi, küçük bir görevmiş gibi düşünmek, konuya yaklaşımını daha da kolaylaştıracaktır. Bazı durumlarda tüm çalışmayla başa çıkabilmek ve hız kazanmak için ihtiyacın olan tek şey basit adımı tamamlamaktır.

kendi motivasyon ihtiyacını yalnızca sen karşılayabilirsin.

Kendini şaşırt. Görevin sonunda, yaşadığın aylarca ve haftalarca yaptığın görevlere rağmen hala büyük bir motivasyona sahip olanlar bile hareketsizliğe ve uyuşukluğa yönelebilirler. Tekdüzeliği kendi kendine olağanüstü durumlarla parçalara ayır. Uygulayabileceğin birkaç öneriyi aşağıya bırakıyorum:

Öğle yemeğini açık bir havada ve doğal güzelliklerin arasında yiyebilirsin.

Arkadaşlarınla plansız bir plan gerçekleştir.

İş yerine ev yemeklerinden götürebilirsin.

Spesifik bir nedeni olmaksızın bir gün eğlenmek için senin için önemli olan biriyle dışarı çıkabilirsin. Kendi tarzını değiştirebilirsin. Oldukça farklı bir görünüme sahip olduğunda, çevrendeki insanların tepkilerini ölçebilirsin.

Share:

Bir Cevap Yazın