logo
post image 1

Adet Düzensizliği İçin Bitkisel Kürler

Adet Düzensizliği veya Gecikmesi Neden Olur?

Kadınlar yıl boyunca 11 ile 13 kez arasında adet görebilmektedirler. Bu sayılara yakın kanamalar normal sayılır. Adet düzensizliği, kişinin adet değerlerine bakılarak belirlenmektedir. Ergenlik dönemin de başlayan adet, ilk yıllarında düzensiz olarak seyredebilir. Bu durum normal karşılanmaktadır fakat yıllar geçtikçe bu durum bir düzene oturmalıdır. Adet döngüsünün normale dönebilmesi için hormonların dengelenmesi sağlanmaktadır.

Adet düzensizliğine birçok etken neden olmaktadır. Ruhsal durumlar, stres, yorgunluk ve üzüntü gibi etkenler adet düzensizliğine neden olabilir. Aynı zamanda hormonal bozukluklar, ilaç kullanımını, emzirme durumu, aşırı zayıflama, aşırı kilo alımı, ağır egzersizler ve kötü beslenme bu soruna yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra bir çok hastalık da adet düzensizliğinin nedenleri arasındadır. Bu sorunla adet düzensizliği için bitkisel çözümler ile başa çıkabiliriniz.

Kürlere geçmeden önce adet düzensizliği önleme yardımcı ''Adet Getiren Hareketler'' isimli içeriğimizi takipte kalarak okumanızı tavsiye ediyoruz.

İşte, adet düzensizliği için 3 bitkisel kür;

1. Soğan Suyu Kürü

Bu kürde kullanılacak olan soğanlar mor, kırmızı ya da beyaz olmamalıdır. Bu soğanlar adet düzensizliği için yapılan kürde etkili olmamaktadır. Bu yüzden yemeklik, kahverengi olan soğanlar seçilmelidir.

Bir adet soğan.
İki bardak su.

Soğanı yıkayıp sirkeli suda bekletiniz. Yeterince bekledikten sonra soğanı çıkarıp dörde bölünüz. Bir tencerede kaynayan suya böldüğünüz soğanları ekleyip 5 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra kürünüz hazır olacaktır. Ilımasını bekleyin.

Soğan suyu kürü, 6 ayda 15 kez içilmesi halinde fayda sağlamaktadır. Günde iki defa öğle ve akşam yemeklerinden önce içilmelidir. Bir bardak tüketilmelidir. Sürekli taze olarak hazırlanmalıdır.

2. Çörekotu Kürü

Birazdan vereceğimiz malzemeleri temin ederek işe başlayınız.

100 gr. bal.
Bir tatlı kaşığı toz tarçın.
Bir tatlı kaşığı öğütülmüş çörekotu.

Bu malzemeler iyice karıştırılır. Daha sonra gün içinde tüketilir. Öğle ve akşam olmak üzere aç karnına günde iki defa tüketilmelidir.

3. Arslan Pençesi Otu Kürü

İlgili malzemeleri tedarik ettikten sonra tarifimize geçiyoruz.

Bir tatlı kaşığı arslan pençesi otu.
İki bardak su.

Bir tencerede suyu iyice kaynatınız. Kaynayan suya arslan pençesini atın. Birlikte 10 dakika daha kaynatın. Kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Soğuma tamamlandıktan sonra kürü süzün.

1 ay boyunca günde 1 bardak içilir. Sabah kahvaltısından 3 saat sonra içilmeye dikkat edin. 1 ay sonunda 1 hafta ara verin. Aradan sonra 1 ay daha tüketip kullanıma son verin.

Kür hazırlamak ve tüketmek sizin için zor oluyorsa ''Adet Söktürücü Bitki Çayları'' başlıklı makalemize takipte kalarak göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Adet Düzensizliğini Gideren Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Adet düzensizliğinde birçok yöntem uygulanabilir. Bazı kişiler ilaç tedavisini uygularken bazı kişiler ise bitkilerden destek alarak adet döngülerinin düzene girmesini sağlarlar. Ülkemizde bulunan bitkilerin çoğu birçok hastalık için tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Genellikle bu bitkiler ilaç yapımında kullanır. Bu yüzden adet düzensizliği için bitkilerden destek alınabilir. Önemli olan doğru bitkileri, gerekli miktarda ve doğru şekilde tüketmektir. Kişinin sağlığı açısından bu durum önem taşımaktadır. Aynı zamanda adet düzensizliğinin giderilmesi için doğru bitkilerin seçilmesi de önemlidir.

İlgili bitkileri sıralamadan önce ''Adet Söktürücü Yiyecekler'' isimli içeriğimizi takipte kalarak incelemenizi öneriyoruz.

Çörek Otu
Çobançantası otu
Arslan pençesi
Civan perçemi
Altun ot
Maydanoz
Gülhatmi
Hayıt otu
Pelin otu
Gül
Rezene
Papatya
Isırgan otu
Kuşkonmaz
Karabaş otu
Nane