logo
post image 1

Cilt Alt Tonu Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

CİLT ALT TONU NEDİR?

Herkes farklı cilt renklerine sahiptir. Kiminin ten rengi çok beyazken kiminin neredeyse siyaha yakın bir rengi vardır. Tüm bu renk farklılıklarının yanı sıra asıl önemli olan cilt alt tonunun rengidir. Giydiğiniz kıyafetin renginden makyajınızın renklerine kadar elde edilen uyumun başlıca unsuru cilt alt tonudur.

Size hangi renklerin yakıştığı, hangi tonlarda makyajın daha doğal durduğunu cilt alt tonunuz belirler. Soğuk, sıcak ve nötr olarak 3’e ayrılan cilt alt tonu, kişinin esmerliğine veya sarışınlığına bağlı olarak belirlenmez. Sarışın biri soğuk cilt alt tonuna sahip olabileceği gibi esmer biride soğuk cilt alt tonuna sahip olabilir.

Cilt alt tonunuzu bilmeniz ve buna uygun olarak makyaj yapmanız cildinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Çeşitli test ve şekillerde cilt alt tonunuzu öğrenerek daha uyumlu bir kombin veya daha doğru bir makyaj elde edebilirsiniz. Bu nedenle birçok kozmetik ürünün ambalajında cilt alt tonunu ifade eden bir ibare bulunmaktadır.

Yeni bir kıyafet alırken, saçınızı boyatırken veya yeni bir ruj satın alırken cilt alt tonunuzu göz önünde bulundurmanız oldukça etkili olacaktır. Saçınızın renginin cildinize uyumlu olması cilt alt tonunuzla doğru orantılıdır. Bu nedenle kıyafetlerinizden saç renginize ve hatta makyaj malzemelerinizin rengine kadar cilt alt tonunuza uyumlu seçimler yapmanız önerilmektedir.

CİLT ALT TONLARI NELERDİR?

Soğuk Cilt Alt Tonu : 

Cilt alt tonu rengi pembe ve kırmızı olan kişilerdir. Bu kişilere mavi ve mor tonları başta olmak üzere kırmızı ve pembe tabanlı tüm renkler yakışır. Soğuk pembe, mavi tabanlı pembe, mavi tabanlı kırmızı, koyu bordo ve pastel tonlardaki renkler oldukça yakışır.

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler koyu bordo, soğuk pembe ve pastel tonlardaki rujları rahatlıkla kullanabilirler.

Sıcak Cilt Alt Tonu :

Cilt pigmentleri sarı olan kişilerdir. Cilt alt tonları sarı olan kişiler turuncu, kırmızı, yeşil ve sıcak renk tonlarını rahatlıkla tercih edebilirler. Şeftalı ve pembe tonlarındaki allıklar tam bu kişilere göredir.

Nötr Cilt Alt Tonu :

Nadiren görülen cilt alt tonudur. Nadiren görülmesine rağmen en şanşlı kişiler olarak nitelendirilmektedirler. Nötr cilt alt tonuna sahip olan kişiler hemen hemen her renk tonunu tercih edebilirler.

CİLT ALT TONU NASIL ANLAŞILIR?

Cilt alt tonunu anlamanın birçok yolu vardır. Çeşitli test ve denemelerle cilt alt tonunuzu belirleyebilirsiniz. Oldukça basit olan bu testlerle cilt alt tonunuzu bulmanız kısa bir sürenizi alacaktır. Gümüş ve altın testinin yanı yarı damarlarınızın rengine bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda ortamın ışığına bağlı olarak bunu anlamak güçleşebiliyor.

Damar testinin yanı sıra paint üzerinden renk skalasını kullanarak cilt alt tonunuzu belirlemede yardım alabilirsiniz. Cilt alt tonunuzu belirleyerek size yakışan renklere uygun kıyafetler ve makyaj tonlarını tercih edebilirsiniz. Böylece daha canlı ve sağlıklı bir görünüm elde edersiniz.

Cilt renginize uygun olmayan fondöten seçimi hasta ve cansız bir ifade kazanmanıza neden olabilir. Bu nedenle başarılı makyajın temel unsuru cilt alt tonunu bilmektir. Cilt alt tonunuza uygun olarak seçtiğiniz renkler her zaman daha enerjik, sağlıklı ve güzel görünmenizi sağlar.

Damar Testi

Güneş ışığında denenmesi gereken bir testtir. Bu test ile güneş ışığında bileklerinizdeki veya şakak bölgenizdeki damarları inceleyiniz. Damarlarınız yeşil renkte görünüyorsa sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Ancak damarlarınız mavi renkte görünüyorsa soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz.

İnceleme sonucunda damarlarınızın mavi mi yoksa yeşil mi olduğuna karar veremiyorsanız muhtemelen nötr cilt alt tonuna sahipsinizdir. Nötr cilt alt tonunda damarların bir kısmı mavi gibi görünürken diğer kısmı yeşil gibi görünür.

Gümüş - Altın Testi  

Damar testine kıyasla daha kolay olan bir diğer test gümüş-altın testidir. Bu testi yapmak için birer adet gümüş ve altın takı bulundurmanız yeterli olacaktır. Altın sıcak cilt altı tonunu temsil ederken; gümüş soğuk cilt altı tonunu temsil etmektedir.

Gümüş takıyı taktığınızda daha sağlıklı ve canlı bir ifadeye sahip oluyorsanız soğuk cilt altı tonuna sahipsinizdir. Ancak altın taktığınızda daha sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşuyorsanız sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

Kağıt Testi

Kolayca uygulayabileceğiniz bir test daha... Bu testi uygulamadan önce yanınızda bir adet çizgisiz dosya kağıdı bulundurun. Teste başlamadan hemen önce yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Yüzünüzü yıkadıktan sonra beyaz kağıdı yüzünüze yakın bir şekilde tutunuz. Kağıda yansıyan ışık sarı veya kırmızımsı tonlarda ise sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Ancak kağıda pembemsi bir renk yansıdıysa soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Diğer testlerde olduğu gibi herhangi bir karar varamadıysanız ve bu iki renk tonlarından birini göremediyseniz nötr cilt alt tonuna sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com