logo
post image 1

Yazın Cildinize Parlaklık Katacak Öneriler

Havaların ısınmasıyla beraber cilt bakımı daha da önem kazanıyor. Yazın güneş ışınlarının cilde doğrudan temas etmesinden dolayı ciltte güneş lekeleri belirgin hale geliyor. Sağlığımız için gerekli olan güneş ışınlarını almamızın yanı sıra güneşin cildimizde oluşturduğu lekelerin önüne geçebilmemiz için neler yapmalıyız?

Uzmanların yaptığı açıklamalar, bilgiler doğrultusunda haberimizi hazırladık. Güneş ışınlarının cildimize zarar vermesini önlemek için, cildimizin daha diri ve ışıltılı olmasını sağlamak için yapılması gerekenleri şu şekildedir;

 

Cildi Gençleştiren Ürünler

Sadece zararlı güneş ışınları değil, hava kirliliği, sigara, beslenme ve diğer çevresel faktörlerde her geçen gün cildimize hem zarar veriyor hem de hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden oluyor. Bu olumsuz şartlar içerisinde cildinizin doğal ifadesini bozmadan, cildinizin iyi görünmesini sağlayabilir ve ışıl ışıl parlaklık katabilirsiniz.

Uzmanlar cildin yaşlanmasını engelleyen gıdaları şu şekilde sıralıyor;

 

Somon Balığı DNA’sı ile Yaşlanmanın Önüne Geçin!

Cildinizdeki kırışıklıkların önüne geçmek, cildinizi diri bir şekilde olmasını sağlamak için sağlıklı bir şekilde beslenmenize dikkat etmeli, bol bol su tüketmelisiniz. Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki cildi yenileme özelliği olan Somon DNA’sı ayrı bir yer tutmaktadır. Somon DNA’sı ile birlikte stres, hava kirliliği, alkol ve güneş ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerinin önüne geçilmektedir.

Somon balığı sütünden elde edilen Somon DNA’sı ile yapılan uygulamalarla yaşlanmanın önüne geçildiği kanıtlanmıştır. Cildi kırışıklıklardan arındıran Somon DNA’sı ile uygulanan yüz gençleştirme yöntemleri kırışıklıkları önlemektedir. Tabi bu imkanlara sahip değilseniz balık ürünlerini, bol sebze ve su tüketerek de cildinizin diri gözükmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki hayatımızda en önemli faktör olan sporu da ihmal etmeyin. Spor, cildi sıkılaştırmakta ve vücuttaki sarkmaların önüne geçerek formda kalmanızı sağlamaktadır.

 

Havyar cildi gençleştiriyor!

Lüks bir tüketim maddesi olan havyar, son yıllarda kozmetik alanlarında da kullanılmaktadır. İçerisinde bir canlıyı oluşturabilme potansiyeline sahip zengin protein, mineral ve vitamin kaynağı olan havyar,  bu özelliği sayesinde cildi gençleştiren bir özelliğe sahiptir.

Havyarın içerdiği fosfolipid; cildi nemlendirir, kuruma nedeniyle ciltte oluşan pürüzlü yapıyı gidererek cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar. Böylelikle cildinizin parlak ve güzel görünür.

İçerdiği protein cildi onarır, besler ve güçlendirir. Cildin yenilenmesini, sıkılaşmasını ve elastik olmasını sağlar.

Mineraller ve vitaminler ise cildin kırışıklıklarını azaltarak, yaşlanmayı azaltır.

 

Cildinizin Işıl Işıl Olması İçin Yapmanız Gerekenler

Cildiniz en önemli giysiniz. Cildinizin güzel görünmesi sizler için çok önemli biliyoruz. Cildi güzelleştiren, cilde parlaklık sağlayan ciltle ilgili tüyolar;

 

C Vitamini Lekelere İyi Geliyor

Vücut sağlığı için olduğu kadar cilt sağlığımız için de C vitamini güçlü antioksidan içermesi nedeniyle önemlidir. Antioksidan özelliği, sağlığımız için ve etkili bir yaşlanmaya karşı çok önemli bir maddedir. Yaşlanma, güneş ışınları, sigara içme gibi nedenlerden dolayı vücudumuzdaki C vitamini giderek azalmaktadır. C vitamininin azalması ile birlikte kırışıklıklar oluşmakta, cilt lekeleri belirginleşmektedir. Yaz kış demeden bol bol C vitamini tüketerek, cildinizin sıkılaşmasını sağlayabilir ve cildinizdeki lekelenmeleri önleyebilirsiniz.

 

Mücevherler Cilde Işıltı Veriyor!

Kuyumcularda kadınların gözdesi olan elmasın uzmanlar tarafından olağanüstü mucizevi etkileri olduğu söylenilmektedir. Saflığın ve mükemmelliğin temsilcisi olan elmasın cilt içinde faydaları bulunmaktadır. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre bazı organlar ve genel sağlık üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Elmas, vücut ısısını dengeler, enfeksiyonu azaltır, metabolizmayı canlandırır, kan dolaşımını hızlandırır ve birçok cilt sorununun da düzelmesine yardımcı olur. Alternatif tıpta ise elmas, vücuttaki enerjiyi güçlendirmek için kullanılmaktadır. Elmas, içerdiği zengin mineraller sayesinde cildi farklı etkenlere karşı korur ve pırıl pırıl bir görünüm kazandırır. Cildin yüzeyindeki kırışıklıkları azaltır, cildin pürüzsüz olmasını sağlar.

 

Cilt İçin Dikkatli Beslenin!

Sağlıklı yaşamak için dengeli ve düzenli beslenmemiz gerekir. Cildimizin sağlıklı görünümü içinde doğru beslenmeye dikkat etmeliyiz. Her çeşit meyve ve sebze aslında birer cilt dostudur. Bazı meyveler vardır ki cilt için daha da faydalıdır. Yoğun E vitamini içermesi nedeniyle özellikle domates, sebzegillerin listesinin en başında yerini alır. E vitamini açısından yeşil yapraklı sebzeler de domatesle birlikte listenin ilk sıralarında yerini almaktadır. C vitamini bakımından zengin olan mandalina, portakal ve greyfurt gibi besinler de cilt için oldukça faydalıdır. Tüm bu besleyicilerin yanı sıra protein de içeren yumurta, süt ve özellikle kefir gibi ürünler de cilt açısından son derece faydalıdır. Özellikle günde bir bardak tüketilen kefirin cilde büyük faydası vardır.

Kefiri uzun süre tükettiğinizde cildinizde ciddi manada olumlu değişiklikler göreceksiniz. Kefirin düzenli kullanılmasıyla birlikte cildiniz eskiye nazaran daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. Bunların yanında yeşil elma ve bol miktarda su tüketmek de parlak ve pürüzsüz bir cildinizin olmazsa olmazları içinde yerini alır.

 

Düzenli Spor Yapın!

Düzenli spor yapmak hem sağlığınız için hem de cildiniz için oldukça önemlidir. Cildinizin sağlıklı olması için yapacağınız düzenli egzersizler vücudunuzu sıkılaştıracak, formda kalmanızı sağlayacak. Sıkılaşan cildinizin yaşlanması önlenecek, daha diri olması sağlanacaktır. Yapacağınız bu şeylerin yanında en önemli şeylerden birinin de kişisel cilt temizliği olduğunu unutmayınız. Yaptığınız günlük temizlikler cildinizin parlak ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

 

Güneş Kremi Kullanmadan Dışarı Çıkmayın!

Güneşin zararlı ışınları, cildin yaşlanması ve lekelenmesine neden olur. Özellikle yaz aylarında dışarıya çıkarken mutlaka yarım saat önceden güneş kreminizi güneş gören yerlere sürünüz. Sizleri güneşin zararlı ışıklarından koruyan güneş kremleri cildinizin adeta dostudur. Cilt yapınıza göre aldığınız güneş kremlerinin cildinize hiçbir zararı yoktur.

 

NeOldu.com / Özel Haber