logo
post image 1

Transparan Pudra Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Kadınların zamanlarının büyük çoğunluğunu ayırdığı ve olmazsa olmazlarından biri de makyajdır. Birçok kişi için bakımlı görünmenin yolu makyajdan geçmektedir. Doğru dokunuşlar ve doğru malzeme seçimleri sayesinde günün yorgunluğunu yüzünüzden silip atabilirsiniz. Unutmayınız ki doğru makyaj her zaman daha bakımlı ve daha enerjik görünmenizi sağlar.

Tercih ettiğiniz makyaj stili, malzemeler ve renkler başarılı sonuç almanızda etkili rol oynayan başlıca unsurlardır. Öncelikle yüzünüzü tanımalı ve buna uygun olarak bir makyaj stili tercih etmelisiniz. Yüzünüze uygun olarak tercih ettiğiniz makyaj stilinin yanı sıra doğru renk ve malzeme seçimi oldukça önemlidir.

Cilt tipiniz, cilt renginiz ve yüz hatlarınıza uygun olarak uyguladığınız makyaj kimi zaman kusursuz bir görünüm kazanmanızda yeterli olmaya bilir. Makyajınızın kalıcılığı şüphesiz ki en önemli unsurlardandır. Günün temposuna karşı dirençli makyaj her zaman için kusursuz görünmenize yardımcı olur. Gün içinde sürekli olarak makyajınızı tazelemeniz hem cildinizin daha çok yorulmasına neden olur hem de vakit açısından pek mümkün olmayabilir.

Aslında yıllardır var olan ancak son zamanlarda popüler olan transparan pudra kullanımı, makyajınızın daha kusursuz görünmesini sağlarken aynı zamanda kalıcılığını da arttırmaktadır. Gelin birlikte transparan kullanımına dair detayları inceleyelim.

 

TRANSPARAN PUDRA NEDİR?

Transparan pudra, kusursuz görünen ve dayanıklılığı yüksek bir makyajın olmazsa olmazlarındandır. Son zamanlarda popülerliği artan transparan pudralar aslında çok uzun yıllardır kullanılan bir makyaj malzemesidir. Profesyonel makyaj uygulamalarında sıkça kullanılan transparan pudralar eskiden artist makyajının olmazsa olmazlarıydı.

İsminden de anlaşılabileceği gibi şeffaf bir görünüm veren transparan pudralar ciltteki yağlı ve parlak görünümü alarak daha kadifemsi bir cilt görünümü sunmaktadır. Cildinizdeki parlak ve yapışkan görünümden uzaklaşırken aynı zamanda makyajı cildinize sabitlemiş oluyorsunuz. Bu işlem sonrasında makyajınızın renginin beyazlaması veya bozulması gibi bi durum söz konusu olmaz.

 

 

Sabitleyici özelliği sayesinde günün temposuna ayak uyduran ve sizi makyaj tazeleme derdinden kurtaran transparan pudralar son dönemin en popüler makyaj trendlerindendir. Transparan pudraların en önemli özelliği ise ciltteki makyaj fazlalıklarını alarak kalın ve yoğun makyaj görünümünden kurtarmasıdır. Diğer pudralara oranla cildi ağırlaştırmadan makyajı sabitleyen transparan pudralar uzun süre popülerliğini sürdürecek gibi görünüyor.

 

 

TRANSPARAN PUDRA ÖZELLİKLERİ

 • Ten makyajından sonra uygulayınız. 
 • Fondötenin yanı sıra sıkılaştırılmış pudra üzerine uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. 
 • Şeffaf bir yapıya sahiptir. 
 • Makyajın rengini değiştirerek beyazlamasına neden olmaz. 
 • Normal pudralara kıyasla daha ağır ve yoğun bir makyaj görünümü vermez.
 • Cilde kadifemsi bir görünüm kazandırır. 
 • Göz altlarında veya alın kısmında fondöten gibi ürünlerin çizgi şeklinde birikmesini önler. 
 • Yapışkan, ıslak ve parlak görünümden uzaklaştırarak daha mat bir makyaj elde etmenizi sağlar.
 • Sabitleyici özelliğine sahiptir. Makyajınızın kalıcılığını arttırır.
 • Gün içinde makyaj tazeleme ihtiyacı hissetmezsiniz.

 

 

TRANSPARAN PUDRA NASIL UYGULANIR?

 • Pudra fırçası kullanmaya özen gösteriniz.
 • Ürünü pudra fırçasına aldıktan sonra sirkeleyerek ucundaki fazlalığı alın.
 • Fırçada kalan pudrayı yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayınız.
 • Transparan pudra genellikle T bölgesi olarak adlandırılan alın, çene ve burun bölgelerine uygulanmaktadır. Bu bölgeler en çok yağlanan bölgelerdir.
 • Göz altına uyguladığınız transparan pudra, göz altlarında kullanılan kapatıcı ve aydınlatıcı gibi ürünlerin çizgi şeklinde birikmesini önler. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com