logo
post image 1

Evde Egzersiz Yapmanın Püf Noktaları

Spor salonlarını sevmeyenlerin dikkatine! Evde egzersiz yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Sizler için evde egzersiz yapmanın püf noktalarını derledik. Evde egzersiz yaparken bunlara dikkat etmelisiniz. Spor salonundan sıkıldığınız veya gitmeye üşendiğinizde evde spor yaparken bilmeniz gerekenler şunlardır;


1. Isınma Hareketlerinin Önemi

Uzmanların ilk uyarısı evde ya da spor salonunda antrenmana başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın. Isınma hareketleri yapmanız sakatlanmanızın önüne geçecektir. Ayrıca ısınma hareketleri antrenmanınız esnasında performansınızın artmasını sağlayacaktır. Aynı şekilde esneme hareketleri de sakatlanmamanız açısından çok önemlidir.


2. Hızlı Kilo Vermekten Kaçının

Eğer sporunu kilo vermek için yapıyorsanız hızlı kilo kaybından kaçınmanız gerekir. Diyetisyenlerin önerilerine göre haftada 0,5-1 kilo vermek idealdir. Daha fazlasında ise vücudunuzdan yağ yerine su ve kas kaybı meydana gelir.


3. Kalp Krizi Riskini Önlemek İçin

Eğer spor yapacaksanız yemekten mutlaka ve mutlaka en az 2 saat sonra yapmalısınız. Uzmanlar yemeğin hemen ardından yapılan sporun kalp krizini tetikleyebildiğini vurguluyor ve en az 2 saat geçtikten sonra spor yapılması konusunda uyarıyor.


4. Su Kaybının Önüne Geçin

Antrenörlerin bir diğer üzerinde durduğu konu ise spor yaparken meydana gelen su kaybı. Su kaybı vücudunuzun fiziksel kapasitesini düşürüyor, strese ve yorgunluğa neden oluyor. Bu yüzden mutlaka spor yaparken 750 ml ile 1500 ml arasında su içmemiz gerekiyor ki vücut kaybettiği suyu geri kazanabilsin. Aynı zamanda uzmanlar kişinin günlük su ihtiyacını “kişinin kilosu/36” yaparak öğrenebileceğimizi söylüyor. (Örneğin: 82 kilo olan bir kişi için 82/36=2.280 ml)


5. Karbonhidrat Takviyesi Yapın

Yaptığınız egzersizler sonucunda kaslarınızdaki karbonhidrat miktarı azalıyor. Bu da kaslarımızın güçsüz kalmasına neden oluyor. Bu yüzden antrenmandan sonraki ilk iki saat mutlaka ortalama 70 gr karbonhidrat alınması gerekiyor. 3 tane muz ya da 5-6 tane bisküvi bu ihtiyacı karşılayacaktır.


6. Yaşınıza Göre Egzersiz Uygulayın

Egzersizler cinsiyete ve yaşa bağlı olarak süre ve miktar bakımından farklılıklar gösterebilmektedir. Evde egzersiz öncesinde yaklaşık 10 dakika ip atlayın ve 5 dakika boyunca step yapın.

 

Not; Esneme hareketlerini egzersiz öncesinde ve sonrasında yapmayı unutmayın.