logo
post image 1

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gelin adaylarının son yıllarda diğer takılara nazaran en çok tercih ettiği takı pırlanta oldu. Bu kadar büyük bir piyasanın olduğu pırlanta sektöründe önemli detayları bizlerde sizler için derledik. İncelememiz içerisinde gerçek pırlanta nasıl anlaşılır? sorusu başta olmak üzere birçok konuya değindik. Bunların içinde; "Pırlanta alınırken nelere dikkat edilmeli? Parlaklık nedir? Berraklık nedir? Karat nedir? Pırlantanın fiyatları neye göre belirlenir?" sorularına cevap bulabileceksiniz.

Düğün hazırlıklarının ilk adımı sevdiğiniz kadına evlilik teklifi etmektedir. Günümüzde evlilik teklifleri artık tek taş ya da beş taş pırlanta yüzüklerle beraber özdeşti. Peki pırlantada ana kriterler nelerdir? Pırlantada yer alan ve dünyada "4C kuralı" olarak olarak bilinen maddeleri sizler için inceledik. Tüm bunların yanında internet üzerinden gönül rahatlığıyla pırlanta satın alabileceğiniz firmaları sıraladık.

İşte pırlanta alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Pırlanta 4C Kuralı

İşte, pırlantada sektöründe bulunan 4C kuralında bulunan maddeleri aşağıda inceledik.

1. Karat

Pırlanta konusunda belki de en önemli konuların başında "karat" gelir. Karat elmasın ağırlığını temsil etmektedir. Karatlar, hassas teraziler ile ölçülmektedir.

2. Berraklık

Pırlanta ne kadar büyük olursa olsun "berraklığı" iyi değilse yüzük üzerinden lekeler varmış gibi gözükür. Berraklık konusunda en değerli bölüm "F" ile tanımlanır. Onu VVS1 – VVS2 takip eder sonra da VS1-VS2 gelir.

3. Renk

Pırlantanın diğer bir önemli bölümü ise rengidir. En iyi renk beyazdan başlar ve renkliye kadar devam eder. Bu sıralamada; "S ile Z arası renkli, N ile R arası renkli beyaz, K ile M arası beyaz, G ile J arası nadir beyaz ve en değerlisi de doğada daha az bulunan F,E ve D en beyaz yani renksiz pırlantadır."

4. Kesim

Pırlantanın kesimi de oldukça önemlidir. Öyle ki, kesimine göre yüzüğünüz dışarıdan 10 karat kadar daha büyük gözükebilir. Genel olarak dünyada yuvarlak kesim kullanılmaktadır.

İnternetten Pırlanta Alabileceğiniz Firmalar

Her kadının en büyük hayali olan pırlantalar, evlilik tekliflerinden doğum günlerine, yıl dönümlerinden anneler gününe, sevgililer gününden doğum gününe kadar en anlamlı hediyeler arasında yer alıyor. Birbirinden farklı model ve fiyat seçeneğine sahip en iyi online pırlanta alışveriş sitelerini sıraladık. Listemizde yer alan pırlanta siteleri internetten güvenli bir şekilde pırlanta satın alabileceğiniz mağazaları kapsamaktadır.

1. BlueDiamond

Türkiye'nin en büyük pırlanta toptancıları arasında yer alan Blue Diamond, aynı zamanda en büyük pırlanta üreticisidir. Son derece farklı çeşitlerde geniş bir pırlanta ağına sahip olan BlueDiamond, 0.001 - 20 kara arasında birbirinden değerli taşlarla bezenmiş binlerce model seçeneği sunuyor.

2. Lal Pırlanta

Kadınların hayallerini süsleyen Lal Pırlanta firması, kaliteli işçilik ve geniş ürün yelpazesiyle hem mücevher hemde altın ürünlerinde binlerce farklı model seçeneği sunuyor. Lal Pırlanta markası altında üretilen pırlanta yüzükler, pırlanta kolyeler, pırlanta küpeler, pırlanta bileklikler, gerdanlıklar ve setler ile en değerli günlerinizi taçlandırabilirsiniz.

3. Pırlanta Merkezi

Özel günlerde sevdiklerinize gönül rahatlığıyla alabileceğiniz birbirinden farklı pırlanta modellerine Pırlanta Merkezi adresinden ulaşabilirsiniz. Pırlanta Merkezi binlerce farklı modeliyle evlilik tekliflerinden anneler gününü, sevgililer gününden doğum günlerine kadar pırlanta tektaş, pırlanta beştaş, pırlanta tambur,pırlanta kolyeler ve gerdanlıklar olmak üzere 6 farklı kategoride hizmet vermektedir. Tek yapmanız gereken Pırlanta Merkezi online alışveriş sitesini ziyaret ederek beğendiğiniz ürünleri sipariş vermek olacaktır.

4. Ariş Pırlanta

Ülkemizde pırlantalı mücevherleri garantili ve sertifikalı olarak satışa sunan ilk firma olan Aşir Pırlanta, aynı zamanda 4C kuralı olarak bilinen kesim, karat, berraklık ve renk kriterlerini değerlendirerek 5C kuralını uygulayan ilk mücevher markasıdır. Site içerisinde baget pırlanta, alyanslar, pırlanta yüzükler, pırlanta kolye, pırlanta bileklik, elmas, altın, erkek takı, sertifikalı taşlar ve koleksiyonlar olmak üzere birbirinden farklı onbinlerce model sizleri bekliyor!

5. Lizay Pırlanta

Kadınların vazgeçilmez rüyaları arasında yer alan pırlantalar, birbirinden farklı model ve fiyat seçeneğiyle Lizay Pırlanta ineternet adresinde satışta. Müşterilerine kolyeden küpeye, bilekten setlere, yüzükten baget ürünlere kadar kadın, erkek ve çocuk modelleriyle sizleri bekliyor! Hızlı gönderim seçeneği sayesinde en anlamlı günlerinizi taçlandıran Lizay Pırlanta, tektaş yüzük, kolye, küpe, bileklik ve beştaş modelleriyle her kadının zevkine uygun tasarıma sahip.

Pırlanta Fiyatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pırlanta almadan önce bilmeniz gereken en önemli şey ise paranızın ne kadar olduğudur. Evliliğe giderken maddi yoldan sarsılmamak için, kendinizi zora sokmayacak şekilde harcamalar yapmalısınız. Her iki taraf da birlikte yola çıktıklarının farkında olmalıdır. Peki aynı kalite ve özellikteki pırlantaların arasında neden fiyat farkı olur? Sorusuna gelirsek. Bunun birkaç tane nedeni vardır. Reklam harcamaları, markaların kalite sertifikasına ödediği ücret, AVM kirası dahil bunun gibi birçok harcama nedeniyle aynı ürün farklı mağazalarda daha uçuk fiyatlara satılabilmektedir.

Pırlantayı Geri Satarken Zarar mı Edilir?

Pırlantalar doğanın en değerli maddelerinden bir tanesidir. Oldukça değerli olan bu maddeyi satarken, çoğu zamanda aldığınız fiyatın altında bir rakamla karşılaşabilirsiniz. Pırlantanın satımı durumunda eğer elinizdeki ürün çok değerli ve güzel bir işçiliğe sahip değilse genel olarak 4’te 1 oranında işlem görmektedir.

Peki ileride satmayı düşüneceğiniz pırlantayı alırken neye dikkat edilmeli? Pırlantayı alırken ki en temel özellik, özellik işçilik, pırlantanın renk ve berraklık kalitesidir. İşçiliği göz önünde bulundurarak pırlantanızın işçiliğinin kalitesini bilirseniz, hem alırken hem de pırlantanızı satarken zarara uğramamanız için size yararlı olacaktır. Pırlantanın kesimi kişiye özel olması sebebiyle, çoğu zamanda bu durum satışta fiyatın düşüklüğüne sebep olmaktadır. Pırlantayı yüksek bir fiyattan çok zarar etmeden geri satabilmek için kolay satabileceğiniz yüksek renk kalitesine sahip pırlantaları seçmeniz olacaktır.

Pırlanta Nereden Alınmalı?

Pırlanta alınırken en önemli durumlardan bir tanesi de, Pırlantanın nereden alınacağıdır. Pırlantalı takıları satın alırken güven veren, işinde uzman ve sertifikasına güvendiğiniz yerleri tercih etmelisiniz. Sertifikalar, özellikle tektaşlar için yurt dışından gelebildiği gibi, saygın ve işinde uzman kuyumcuların kendi verdikleri de tercih edilebilir.

Benzer İçerik Önerileri
En İyi Online Pırlanta Mağazalarıİnternetten Pırlanta Alınır mı?