logo
post image 1

Kuraklığın En Ucu Sahra Çölü Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi

Sahra Çölü Hakkında Bilinmeyenler

Sahra Çölü, Kuzey Afrika’nın çoğunluğunu kapsar. Dünyadaki üçüncü büyük çölüdür ve aynı zamanda en sıcak olanıdır. Sahra Çölünün sınırları doğuda Kızıl Deniz, Nijer Vadisi vadisi, güneyde Sudan, kuzeyde Akdeniz ve Atlas Dağları ve batıdaki Atlas Okyanusu’dur. Bugün Sahra Çölü çok kuru olmasına rağmen, yaklaşık 15000 yıl içinde yeniden yeşile kavuşması bekleniyor.

İşte adeta kuralığın sembolü haline gelen Sahra çölü hakkında bilgiler;

1. Sahra Çölünde iklim değişikliği 41000 yıllık bir döngüden oluşmaktadır. Bu döngü sırasında yeryüzünün eğimi 22 ile 24.5 derece arasında değişir.

2. Sahra Çölü 3.6 milyon mil kareyi kapsar. Amerika Birleşik Devletleri veya Çin ile hemen hemen aynı boyuttadır. Afrika’daki en büyük çöldür.

3. Sahra Çölü, kum tepeleri, kumul denizleri, çakıl ovaları, taş yaylaları, kuru vadiler, tuzlu evler, dağlar, nehirler, akarsular ve vahalardan oluşur.

4. Zaman zaman yağan yağmurlar ve rüzgar Sahra Çölü’ndeki arazi formlarının oluşmasından sorumludur. Arazi oluşumları düzenli olarak değişir.

5. Sahra Çölü’ndeki en yüksek nokta Emi Koussi’dir. Bu, kuzey Çad’da bir kalkan yanardağıdır.

6. Sahra’daki akarsuların ve nehirlerin çoğu sadece mevsimseldir. Temel istisna Nil Nehri’dir. Sahra’dan geçer ve Akdeniz’e dökülür.

7. Akiferler olarak adlandırılan birkaç yeraltı su kaynağı vardır. Bazen bu yeraltı suları yüzeye çıkar ve vahalar oluşturur. Bunlardan bazıları Siwa, Kufra, Timimoun ve Bahariva’dır.

8. Sahra Çölü’nün yarısı her sene 1.79 inç’ten daha az yağış almaktadır. Çölün geri kalanı yılda sadece 3.9 inç yağış alır.

9. Sahra’da çeşitli tilki türlerinin yanı sıra antilop, ceylan, çita, monitör kertenkele, vahşi köpekler ve devekuşları bulunur.

10. Sahra’da yaşayan insanlar çoğunlukla göçebedir. Göçebeler bir yerden bir yere taşınarak yaşarlar.

Benzer İçerik Önerileri
Çöllerin OluşumuSerap Nedir ve Nasıl Oluşur?