logo
post image 1

Kuruyan Ciltler İçin Doğal Nemlendiriciler

Kremleri hayatımızda oldukça fazla kullanıyoruz. Kremler, cildimizi değişen iklim şartlarlına göre dengede tutuyor. Özellikle bahar ve geçiş dönemlerinde cildimizde bir kuruluk hakim oluyor. Bu kuruluk sorununu çözmek için kozmetikçilerde aldığım kremlere başvuruyoruz. Fiyatları 5 ile 300 arasında değişen kremler kimyasal maddeler içerdiği için cildimize zarar verebilir. Cildimizi daha hesaplı ve oldukça etkili  doğal yollarla nemlendirebiliriz.


Cilt Kuruluğunu Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Cildiniz için kullanabileceğiniz doğal nemlendirme ürünlerinden bahsetmeden önce, cildinizi kurutan etkenler kısaca açıklamak daha doğru olacaktır.

  • Kokulu ve cildinizi kurutan sabunları kullanmayı bırakın.
  • Çok dar giymeyin. Sürtünmeye bağlı olarak deride kuruluk ve hassasiyete neden olabilir.
  • Çalışma odanızı veya evinizi nemlendirin. 
  • Soğuk havalarda ellerinize eldiven takmayı unutmayın.
  • Duşta uzun süre kalmayın.
  • Bulaşık yıkarken, temizlik yaparken ellerinizi kimyasal maddelere karşı koruyun.
  • Soğuk havalarda dışarıya çıktığınız zaman eldiven takın, güneşli havalarda güneş kremi kullanın ve bol miktarda su tüketin.

Doğal Cilt Nemlendirme Yöntemleri

İşte sizler için hazırladığımız evde cilt nemlendirmek için doğal yollar;

1. Beslenmenize Dikkat Edin!

Cildinizin yumuşaklığını, parlaklığını hem iç hem de dış etkenler tarafından belirlenir. Yani beslenmede, verdiğiniz bakımlar kadar önemlidir. Yukarıda dediklerimizi ne kadar yapılırsa yapılsın dengeli ve doğru beslenmedikten sonra sağlıklı bir sonuca ulaşılmaz. Dengeli ve doğru beslenme oldukça önemlidir.


2. Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın

Çay, kahveyi azaltmak sigarayı bırakılmalı alkolü hiç söylemiyoruz bile...  Böylelikle cildiniz daha sağlıklı ve yaşlanması daha da gecikecektir.


3. Bol Bol Su İçin

Cilt kuruluğunu önlemek için dikkat edilmesi gereken bir başka neden ise gerektiği kadar su içilmemesidir. Su içmeyi sevmiyorsanız, bitki çayları ya da meyve sularıyla da gerekli su ihtiyaçları karşılanabilmektedir.


3. Zeytinyağı

En doğal nemlendiricilerden biri saf zeytinyağıdır. Cilde iyi gelen esansiyel yağı ve antioksidanlar bakımından zengin olan zeytin yağını ince bir tabaka halinde cildinize sürebilirsiniz. Bu işlem ile birlikte kırışıklıkların görünümünde de bir azalma olacaktır.


4. Organik Bal

Geceleri yüzünüze bir miktar bal sürün ve 20 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile yıkayın birkaç uygulamadan sonra cildinizi nemlendirdiğini göreceksiniz.


5. Saf Gül Suyu

Yatmadan önce cildinize sürdüğünüz saf gül suyu cildinizin nemlenmesini sağlayacaktır.


6. Avokado

Bir dilim avokadoyu güzelce ezin. İyice kıvama geldiğinde yüzünüze sürün. 30 dakika boyunca bekletin. Cildinizi hem nemlendirecek hem de gençleştirecek olan bu yönteme bayılacaksınız.

 

Önerilen İçerik; Çatlayan Dudaklar İçin Doğal Tavsiyeler