logo
post image 1

Sır Gibi Saklanan Japon Kültürü Hakkında Merak Edilenler

Japon Kültürü Hakkında Bilgiler

Japonya, büyük okyanusta yer almaktadır. Üç binden fazla adadan oluşan Japonya, 127 milyona yakın nüfusu ile dünyanın onuncu kalabalık ülkesidir. Japonya'da üç bin adadan en büyük olan adalar, Honşu, Kyuşu, Şikoku, Hokkaido'dur. Ayrıca bu adalar ülkenin %97'sini oluşturmaktadır. Sizler için bu içeriğimizde Japonların özelliklerini, Japonya'nın kültürünü ve geleneklerini araştırdık ve derledik.

İşte Uzakdoğu'nun gizemli ülkesi Japonya'nın kültürü hakkında bilgiler;

1. Japonlar selamlaşmak için ojigi selamı yaparlar. Özür dileme, teşekkür, güle güle, günaydın mesajlarını içinde bulunduran ojigi, hafif bir baş eğmesi gibi selamı da vardır, 90 derece eğilirken yapılan tekniklerde. Selamlaştığınız kişi sizden daha üst seviyede biri ise daha uzun yapılır. Japonlar arasında el sıkışma nadir görünen bir olaydır.

2. Japonlar konuşurken, karşısındaki ile tartışmaya girmekten kaçınırlar ve genelde kendi görüşlerini göstermekten kaçınırlar. Açık olarak değil de fikirlerini dolaylı olarak ifade ederler.

3. Japonların güzel bir özelliklerinden biri de topluluk içinde ne kadar kızarlarsa kızsınlar, asla sinirli olduklarını göstermezler. Kendilerinin tamamen haklı olduklarına inansalar bile özür dilerler. Sinirlenip kendini kaybeden insanların çocukluk yaptığı düşünülür.

4. Japonların üzüntülerini hafif bir gülümsemenin arkasına gizlemişlerdir. Bunun da ismi vardır "kao de warasu kokoro de naku" (yüzü gülüyor fakat kalbi ağlıyor anlamındadır). Erkekler duygularını kontrol etmesi gerekirken, Japon kültüründe erkeğin ağlaması çok doğal karşılanır. Burada erkeğin soğuk ve duygusuz olmadığı mesajı verilmektedir.

5. Bir kişinin istediklerini açıkça söylemeleri kabalık olarak karşılanır. Bunun sebebi de söyleyeceğiniz insanı zor durumda bırakabileceğinizdir.

6. Japonlarda evlerin içine ayakkabıyla girmek büyük saygısızlık olarak görülür. Eve girerken ayakkabı çıkarılır ve terlik giyinerek eve girilir.

7. Düğünlerde düzgün giyinmek de çok önemli kuraldır. Olduğunuz gibi gelmeniz söylenir fakat düzgün giyinerek gitmeniz beklenir.

8. Hastane ziyaretlerinde hediye götürmek normaldir. Saksı içinde kesilmiş çiçek götürmek hoş karşılanmaz.

9. Japonlarında bize farklı gelen davranışları vardır.

10. İlk tanıştığı birine maaşını, yaşını, medeni durumunu, göğüs ölçülerini sorabilir. Kişilerin ismi ve soyadını karıştırabilirler. Hangi ülkeden olursa olsun, herkesin anadilinin İngilizce olduğunu düşünebilir.

Benzer İçerik Önerileri
İlginç Japon MimarileriKesinlikle Denemeniz Gereken Japon Sokak Yemekleri