logo
post image 1

Kıskançlığı Azaltmanın Yolları

Kıskançlığı Azaltmak için Ne Yapılmalı?

Kıskançlığı azaltmanın yolları insanın kendini tanımlamasında geçiyor. Bir insan kendisine şu soruları sorması gerekiyor: “Neden kıskançlık yapıyorum, sevdiğim insanı neden başkasından sakınma gereğini duyuyorum” gibi sorular sormakta fayda var.

Uzmanlar, kıskanç olan erkek ya da kadının kendine özgüvenin çok az olduğunu söylüyor. Kendisine güvenmeyen veya karşısındakine güvenmeyen insanlar kıskançlık krizine girer. Özellikle özgüven sorunu yaşayan insanlar partnerlerinin hiçbir şey yapmama halinde bile kıskançlık krizlerine girdiklerini belirtiyorlar. Şimdi söyleyeceklerimize kulak verin ve içinizi kemiren bu kıskançlık illetini azaltın, hatta yapabiliyorsanız yok edin. Kıskançlığın az ve yerinde olanı makuldür.

1. Kıskançlığın en büyük nedeni özgüven eksikliğidir. Unutmayın sevdiğiniz tarafından seçilmiş bir insansınız, olmazsa niye size katlansın ki bunun kıymetini bilin ve yersiz yaptığınız bu kuruntuları bir kenara bırakın. Onu ve kendinizi üzmeyin.

2. Sevdiğiniz insana değer verin. Toplumun ve ailenizin size aşıladığı, sevdiğiniz insana nasıl davranmanız gerektiği yönündeki dersleri bir kenara bırakın. Bu ilişki ikinizin ve dışarıdan gelen baskıcı tutumlara kulak vererek ilişkinizi yıpratmayın.

3. Tehdit ve baskılar sevgilinizi bağlayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yaptığınız kötü davranışlar sevdiğiniz insanın sizden uzaklaşmasından başka bir şeye neden olmaz.

4. Kıskanarak sevdiğinizi gösteremezsiniz. Tabi küçük kıskançlıklar karşınızdaki insanı düşündüğünüzü gösterebilirken, bu kıskançlıkların dozu artığı zaman bir eziyete dönüşür. Kim demiş ki “sevmek sevdiğine eziyet çektirmektir” diye.

5. Sevgilinizin telefonlarını karıştırarak, onu takip ederek onun özgürlük alanına girerek onu kendinizden uzaklaştırırsınız. Sevmek güven ister. Eğer sevgilinize güvenmiyorsanız bu ilişkiyi uzatmanın anlamı yoktur.

6. İlişkilerde geçmiş yaşanılan ilişkileri kurcalamanın lüzumu yoktur. Onlar yaşanmış ve bitmiştir. Geçmiş geçmişte kalmış düşüncesiyle hareket ediniz.

7. İnsan sosyal bir varlıktır. Sevgilinizi arkadaşlarından mahrum etmeyin ve onlarla görüşmesini engellemek ona yapacağınız en büyük haksızlıktır. Onu arkadaşlarından uzaklaştıracağınıza, onun arkadaş çevresine girmeyi denemelisiniz. Böylelikle bu kıskançlığın yersiz olduğunu anlayacaksınız.

8. Aldatmak isteyen zaten aldatır. Sizin bu baskılarınızdan dolayı aldatmayan bile aldatma yoluna gidebilir. Onun için sevgilinizi bu baskılarla elinizde tutabileceğinizi düşünmeyin.

9. Kıyafetleri konusunda baskı kurmayın daha farklı yöntemlerle onun istemediğiniz kıyafetleri giymesini engelleyebilirsiniz. Örneğin seni mini etekle sadece ben görmek istiyorum, kalabalık içinde herkesin görmesini istemiyorum şeklinde ılımlı bir şekilde yaklaşabilirsiniz.

10. Bu şekilde düşünüp ve uygulamaya geçerseniz; hem sevgilinizi kaybetmemiş olursunuz hem de aklınızı.