logo
post image 1

Hayatımızı Mahveden Stresten Uzak Durmanın 8 Yolu

Stresten Uzak Durmanın Yolları

Stres, birçok insanın günlük yaşamında karşılaştığı bir tepkidir. Gerek çalışma hayatı, sosyal yaşam ve ailevi problemler stresi ortaya çıkarabiliyor. Stresle baş edemezseniz bu sadece huzurunuzun bozulmasına değil, birçok sağlık sorununun da beraberinde sizi bulmasına etki eder. Peki, stresle baş etmenin yolları nelerdir? Stresle mücadele etme yöntemlerini sizler için derledik.

İşte hayat kalitemizi yükseltecek stresten uzak durmanın yolları;

1. Stresle mücadeleye kendinizi sevmekle başlayın. Kendinizi bir başkasına bağlı kalmadan yaşayabileceğinize inandırın. Bu sayede kendinize olan saygınız da yükselir. Kendinizle ilgili olumsuz düşüncelere fazla takılmayın.

2. Değerlendirmelere açık olun. Aşırı derecede ileri gidilmediği müddetçe size yöneltilen eleştirilere hoşgörüyle yaklaşmaya çalışın. Eleştiride haklılık payları bulmaya gayret gösterin. Kesinlikle eleştiriyi yöneltene kinci, sert ve nefret içeren kelimeler söylemeyin.

3. Sanatla ilgilenin. Becerikli olduğunuz alanlara yönelin. Bu alanda kat edeceğiniz gelişmeler sizi mutlu edecek ve stresten uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Herhangi bir enstrüman çalmak, çizim yapmak ya da bir şeyler yazmak hayatınıza olumlu bir hava katacaktır.

4. Negatif düşünceleri kafanızdan atın. Hayata pozitif bakmaya özen gösterin. Realist bir düşünce yapısına sahip olmanız hayatla bağlantınızı sağlamlaştıracaktır. Ayrıca kendi üzerinizde yarattığınız olumlu hava etrafınıza da müspet tesir gösterir.

5. Hayatı dolu dolu yaşayın. Her şeyi planlayın. Plansız yapılan şeylerin çoğunda aksaklıklar yaşanır. Zamanı yönetmek üstesinden gelinemeyeceği düşünülen birçok konuyu halletmenize yardımcı olur.

6. Pozitif karakterlerle takılın. Etrafınızdakilerin olumlu enerjisi size de olumlu yansır. Bunu göz ardı etmeyin. Ayrıca bu tarz kişilerle faaliyetlerinizi gerçekleştirmeniz sizi ve çevrenizdekileri mutlu etmeye yetecektir.

7. Yoga veya Tai Chi sporuna vakit ayırın. Karşılaştığınız sorunların üstesinden gelemeyeceğiniz hissine kapıldığınızda sakinleşin. Umutlarınızı yeniden yeşertmek ve motivasyonunuzu üst seviyelere çıkarmak için ‘Yoga ya da Tai Chi’ yapın.

8. Sporu hayatınızın önemli bir parçası haline getirin. Gündelik 20-30 dakikanızı spora ayırın. Spor yapmak sizi zinde tutar ve diğer aktivitelerinize olumlu yansır.

Benzer İçerik Önerileri
Stres Hakkında Bilinmesi GerekenlerStrese Karşı Tüketilmesi Gereken Besinler