logo
post image 1

Kapıda Kalmanızı Önleyecek 5 Adımda Anahtar Kopyalama

Anahtar Nasıl Kopyalanır?

Evlerdeki küçük kilitli kutuların ya da kumbara gibi para biriktirmek için kullandığımız kutuların anahtarlarını zaman zaman kaybedebiliyoruz. Bu kayıplar sonucunda ya kilidi kırmak zorunda kalırız ya da kilidi kırar iken yıllardır kullandığımız özel kutumuza da zarar veririz. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşılaşmamak için anahtarınızın bir kopyasını almalısınız.

Kopya alma işlemi hem anahtarcı arayıp bulmanın zorluğu hem de ek maliyet nedeni ile önemli olmayan kutular için pek kullanılmasa da bu zor durumu aşmanın da yolu bulunuyor. Bu yol ise kendi anahtarınızı kendiniz kopyalamanız. Anahtar kopyalamak zor bir iş gibi görünse de aslında her şeyde olduğu gibi bunun da kolay bir yolu bulunuyor. Bu kolay yol ise sadece beş adımdan oluşuyor. Bu beş adımı kolay bir şekilde yerine getirerek anahtarcı aramak gibi zahmetli işlerden kurtulabilirsiniz.

İşte gerekli önemli anahtarlarınızı basit kopyalama yöntemleri;

1. Mevcut Anahtarı Isıtmak

Bu kopyalama çelik kapı kilitleri gibi önemli kilitler için geçerli olmasa da özel kutularınızın kilitlerinde kendi ürettiğiniz bu anahtarı kullanabilirsiniz. Bunun için çakmak, şeffaf bant, makas ve konserve kutusuna ihtiyacınız var. Bu malzemelerin yardımı ile beş on dakika içinde kopyalama işleminizi tamamlayabilirsiniz. Öncelikle kopyalayacağınız anahtarı ısıtmanız gerekiyor. Bu ısıtma işlemi anahtarınızı karartıncaya kadar sürmelidir. Isıtmayı yapar iken yanmamak için bir cımbız ya da pense kullanmalısınız.

2. Şeffaf Bant Kullanmak

Anahtarınızın soğuduğundan emin olmak için birkaç dakika durmalısınız. Kararttığınız anahtarı düz olan bir zemine koyun ve ardından bandı üzerine yapıştırın. Bandı yapıştırır iken bandın gergin durmasına özen göstermelisiniz. Bant eğer düzgün yapışmaz ise yapmakta olduğunuz anahtar deliğe tam oturmayacaktır.

3. Bandı Çıkarın

Bandı biraz baskıladıktan sonra nazik bir şekilde yerinden çıkarın. Bandınızın üstünde anahtar izi çıkacaktır.

4. Konserve ile İşlem

Konserve kapağınızın üzerine bandı yapıştırın ve karartının çıktığı yeri konserve kapağı üzerinde kesin. Burada izlerin üzerinden doğru olarak gittiğinize emin olmalısınız.

5. Artıkları Temizleyin

Kesme işleminizin ardından kalan artıklar varsa onları da temizleyin. Anahtarınızın kopyasını elde ettiğinize emin iseniz yeni anahtarınızı eski kilidinizin üzerinde deneyebilirsiniz.

Benzer İçerik Önerileri
Günlük Hayatı Kolaylaştırmanın 10 Püf NoktasıHayat Kurtarıcı 9 Bilgi