logo
post image 1

Nesli Tükenmiş 7 Hayvan

Nesli Tükenen Hayvanlar

Nesli tükenen hayvanların sayısı hiç de azımsanmayacak kadar çok. Doğal afetler, iklim ya da yerküre değişimleri gibi birçok sebepten ötürü birçok canlı türünün nesli tükenmiştir. Dünyanın doğal bir dengesi olduğu için bazı canlıların yok olması tabii bir sonuçtur. Ancak insan faktöründen ötürü doğal dengenin bozulması da beraber birçok canlı türünün neslinin insanoğlu faktöründen ötürü tükenmesini ortaya çıkarmıştır. Doğrudan avlanma sonucunda birçok canlı türünün nesli sona ermiştir. Bizde sizler için nesli tükenmiş hayvanları derledik.

İşte günümüzde yaşasa şoka uğratacak nesli tükenen hayvanlar;

1. Dinozor

Dünya üzerinde bugüne kadar en az 500 canlı türünün nesli tamamen tükenmiştir. Bu nesli tükenen hayvanlar arasında elbette en bilinen dinozorlardır. Dinozorlar tam 160 milyon yıl boyunca kara hayatına egemen olmuşlardır. Bugüne kadar dinozorların nasıl yok olduklarına dair pek çok iddia ortaya atılmıştır.

2. Pirene Keçisi

Son Pirene Keçisi 2000 yılında İspanya’da öldürülmüştür. Daha sonra bir Pirene Keçisi klonlansa da akciğerinde oluşan bir sorundan ötürü o da ölmüştür.

3. Tüylü Mamut

Bir zamanların hüküm süren hayvanı olan Tüylü Mamutlar, için bir şans daha var. Donan kalıntılarında korunmuş DNA'ları olduğundan hayata döndürülme şansları var.

4. Moa

Boyları 3,5 metreyi geçen kuş türüdür. Moa halkının avlama sonucu yok olmuşlardır.

5. İrlanda Geyiği

Avrupa, Asya ve Afrika’da yaşamış, dünyada ki en büyük geyiklerden biridir.

6. Dodo

Uçamayan bir diğer kuş türü de Dodo’dur. Avlanma sonucundan nesli tükenmiştir.

7. Siyah Serçe

Doğal ortamın yok edilmesinden ve tarım ilaçlarından dolayı nesli tükenmiş bir kuş türüdür.

Benzer İçerik Önerileri
Nesli Tükenmekte Olan HayvanlarKamuflaj Olabilen 10 Canlı